Egyiptomi útifű
Egyiptomi útifű (Plantago ovata) története, alkalmazott drogok
Az egyiptomi útifű magja és maghéja az indiai és kínai gyógyászatban évszázadok óta alkalmazott gyógynövénydrog. Európában közel egy évszázada ismert, jelentőségét az ún. civilizációs betegségek (emésztési és anyagcserezavarok, szív- és érrendszeri problémák) előfordulásának fokozódása növelte meg az elmúlt években. Ezek megelőzésében igen fontos szerepe van a táplálkozási szokások megváltoztatásának, ezen belül kiemelkedő jelentősége lehet a duzzadó, de nem emészthető növényi rostanyagoknak.
Az egyiptomi útifű (Plantaginaceae) a Földközi-tenger déli vidékétől Pakisztánig honos, 5-20 cm magas, egy- vagy kétnyári útifűféle, amelynek rózsaszínű, hússzínű, 1,5-3,5 mm hosszú, 1,5-2,0 mm széles, megszárított, érett magját és könnyen leválasztható, a mag endospermiumából és az endospermiumhoz kapcsolódott kollabált sejtrétegekből álló maghéját alkalmazzák a gyógyításban.
A készítmények a magot egészben, ritkán porítottan, a maghéjat további feldolgozás nélkül tartalmazzák. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben az egyiptomi útifű (Plantago ovata Forssk., syn. P. ispaghula Roxb.) magja és maghéja (Plantaginis ovatae semen, Plantaginis ovatae seminis tegumentum) hivatalos. Minőségi előírások tekintetében a Gyógyszerkönyv mag esetén legalább 9-es, a maghéj esetén pedig legalább 40-es duzzadási értéket ír elő. A drogokat Indiában, Pakisztánban, Észak-Afrikában, nagy területen termesztett állományokról gyűjtik.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A magdrog és a maghéj terápiás hatásáért felelős jellemző anyag poliszacharid (20-30%), amely különböző móltömegű és szerkezetű, savanyú poliszacharidok keveréke. Sűrűn elágazó alapláncát xilóz alkotja, oldalláncai főként arabinózt, ramnózt, xilózt és galaktu-ronsavat tartalmaznak. A maghéj poliszacharidtartalma magasabb, mint a magé. A növény magja ezen kívül fehérjét, zsírosolajat, növényi szterineket, triszacharidot (planteóz) és iridoid-glikozidot (aukubin) tartalmaz.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
Az egyiptomi útifű magját és maghéját elsősorban székrekedés kezelésére, emellett bőrbetegségek, hasmenés, aranyér, húgyhólyag-problémák és magas vérnyomás gyógyítására, vizelethajtó szerként alkalmazták a kínai, indiai, amerikai és európai tradicionális és népi gyógyászatban.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Preklinikai vizsgálatok
Vizsgálatokkal igazolt, hogy a gyomorban a gélképző poliszacharidok kevesebb, mint 10%-a hidrolizál el, további lebontás csak a vastagbélben, fermentatív úton, gázképződés közben történik. A bevett drog jelentős része érintetlenül halad át a gyomor-bélrendszeren, többrétű hatást kifejtve.
Az egyiptomi útifű magja és maghéja folyadékmegkötő képessége révén a bélfalat sikamlóssá teszi, növeli a béltartalom térfogatát, amely a belek fizikai ingerlését, a perisztaltika fokozódását, a béltartalom kiürülésének gyorsulását eredményezi. Túl híg béltartalom esetén a poliszacharid jelentős folyadékmegkötő-képessége révén növeli a béltartalom viszkozitását, ezáltal normalizálja a tranzitidőt és a székletürítés gyakoriságát. In vivo kísérletekkel igazolt az egyiptomi útifű magjának β-glükuronidáz-aktivitást csökkentő és nyálkahártyavédő hatása. Mindkét drog, főként a maghéj csökkenti a vér koleszterinszintjét azáltal, hogy megköti az epesavakat, csökkenti a bélből azok újbóli felszívódását és de novo szintézisét. A felszívódás gátlásával csökkenti a vércukorszintet.
Mivel gyorsítja a bélpasszázst, csökken a karcinogén vegyületek felszívódása a béltartalomból, ezért feltételezik, hogy az egyiptomi útifű magja daganatpreventív hatású lehet.
Humán bizonyítékok
Az egyiptomi útifű magjának és maghéjának hatásosságát – az 1930-as évek közepe óta folyó – klinikai vizsgálatok sokasága igazolja. A hashajtó hatást számos randomizált, placebókontrollal végzett vizsgálat igazolja; a vizsgálatok során szignifikáns mértékben növekedett a székletürítés, illetve a formált széklet előfordulásának gyakorisága, ezzel egyidejűleg csökkent az alhasi fájdalom és diszkomfortérzés. Randomizált, kettős vak, placebókontrollal végzett vizsgálatok igazolták, hogy a drogok csökkentik a fájdalmas székletürítések számát aranyeres megbetegedésben.
A mag és maghéj drogok klinikailag igazolt hasmenést mérséklő hatást fejtettek ki különböző etiológiájú, akut és krónikus hasmenések kezelésekor. A szérumkoleszterinszint-csökkentő hatást számos vizsgálat, valamint azok metaanalízise is alátámasztja: a kapott eredmények alapján az egyiptomi útifű maghéja a koleszterinszegény diéta mellett szignifikáns mértékben csökkentette a szérumkoleszterin-szintet és az LDL-koncentrációt.
Nagyszámú beteganyagon nyert kedvező tapasztalatok támasztják alá az egyiptomi úti-fűmagjának és maghéjának terápiás hatásosságát és ártalmatlanságát, gyógyszerként történő alkalmazhatóságát.
Indikációk, adagolás
Az egyiptomi útifű magja krónikus és alkalmankénti – várandósság ideje alatt fellépő, betegség okozta, irritábilis bél szindrómához, nyombélfekélyhez kapcsolódó – székrekedés kezelésére, könnyű székletürítés elősegítésére, rostbevitel fokozására, illetve különböző okú hasmenések kiegészítő terápiájára alkalmazható szer. Alkalmazásával enyhíthetőek az irritábilis colon szindróma és a Crohn-betegség tünetei, mérsékelhetőek az aranyeres panaszok. Maghéja mindezek mellett alacsony zsírtartalmú diéta kiegészítésére, hiperkolesz-terinémia és diabétesz kiegészítő kezelésére használható.
A mag napi adagja felnőtteknek és 12 éven felüli gyermekeknek hashajtóként 7-30 g, hasmenés kiegészítő terápiájában legfeljebb napi 40 g, mindkét esetben 2-3 részre elosztva. A maghéj azonos korcsoportnak ajánlott napi adagja 4-20 g; hiperkoleszterinémia kezelésekor kb. 10 g, napi 2-3 adagban bevéve. 6-12 éves életkorban a felnőtt adag fele adható.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nemkívánt hatások – mellkasi feszítő érzés, akadályozott nyelés – leggyakrabban a szerek nem megfelelő bevételekor lépnek fel. A por formájú készítményekből egyenletes eloszlású szuszpenziót kell készíteni (lg drogra legalább 30 ml folyadék).
Minden gyógyszerforma esetén fokozott figyelmet kell fordítani a bevétel utáni elegendő mennyiségű folyadékbevitelre; a szereket nem tanácsos közvetlenül lefekvés előtt bevenni. Mellékhatásként jelentkezhet fokozott gázképződés, puffadás, amely rendszerint a kezelés előrehaladtával fokozatosan megszűnik. Túlérzékeny egyéneknél ritkán allergiás reakciók fordulhatnak elő.
Szedése ellenjavallt 6 éves életkor alatt, allergia valamint erős székletdugulás, bélelzáródás (ileus, subileus, erős, bélelzáródáshoz vezető sztenózis) esetén. Nem alkalmazható azokban az esetekben, amikor váratlanul, több mint 2 héten át tartóan megváltozott a bélrendszer viselkedése, nem diagnosztizált vérzések lépnek fel székletürítéskor, illetve ha tartós (3-4 nap) hashajtó alkalmazás sem eredményezett székletürítést.
Mint térfogatkitöltő, duzzadó szerek csökkenthetik bizonyos anyagok felszívódását: ásványi sók (pl. lítium, vas), vitaminok (pl. B12), egyes gyógyszerek (digitalidok, kumarintípusú antikoagulánsok, karbamazepin, pajzsmirigyhormonok). Ezeket a szereket a drogok, illetve készítményeik alkalmazása előtt vagy után legalább fél-egy órával kell bevenni. Inzulinfüggő diabétesz esetén ügyelni kell arra, hogy az egyiptomi útifű magja és maghéja lassíthatja a bélcsatornából a glükóz felszívódását, ezáltal az inzulinszükséglet változhat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.