Zamatos turbolya hatóanyaga, termeszése, egészségügyi felhasználása
Zamatos turbolya története, általános ismertetője
A turbolyával kapcsolatosan minden könnyed – a külleme, a növése és az íze, mely édesen aromás, ánizsos-petrezselymes. Ezt a növényt a növényvilág arisztokratájaként ismerik. A Kaukázusban őshonos, és a rómaiak Európa nagy részén elterjesztették, ahol meghonosodott. 1647-ben már Brazíliában is termesztették. Használatáról azonban csak egy évszázaddal később keletkezett adat Amerikában.
A turbolyának a történelem folyamán rengeteg neve volt, köztük a kerti turbolya és a francia petrezselyem. Jelenlegi nevét -Anthriscus cerefolium – Linnaeus adta. Az „Ant” a görög virág szóból származik, a „cerefolium” azt jelenti, hogy „ceres levele”, ami Ceresre, a földművelés római istennőjére utal, aki a föld termékenységéért volt felelős.
A turbolya népszerű volt nagyböjt idején, és hagyományosan ezt ették nagycsütörtökön vértisztító, élénkítő és erősítő tulajdonságának köszönhetően. A turbolyamag ősi egyiptomi temetkezési növény volt, és Tutankhamon sírjában is megtalálták. A szárított növény leveleit régen elégették, hogy vigasztalja a gyászolókat, és segítsen kapcsolatba lépni az elhunyttal. A turbolyát az angolszászok a kilenc szent növények egyikének tartották.
- Szerény igényű egynyári növény.
- Jellegzetes termései hegyesek, megnyúltak, vékonyak. Kora tavasszal vessük közvetlenül a talajba. A gyökere helyigényes.
- Ha friss a mag, hamar kicsírázik megfelelő időjárási körülmények esetén.
- Kedveli a nedvességet megtartó talajt. Inkább a félárnyékot szereti, mint a napfényt. Itt megváltozhat az íze is.
- Magjairól könnyen elszaporodik
Rendszertani besorolás
A zamatos turbolya az Apiales (emyősvi- rágzatúak) rendjébe és az Apiaceae (zellerfélék) családjába tartozik. A nemzetségbe tartozó A. caucalis M.B. (borzas turbolya) egyéves, az A sylvestris (L.) Hoffm. (erdei turbolya) és az A nirida (Wahlb.) Hazsl. (fényes turbolya) évelő, csaknem szagtalan gyomnövények. Az A. cerefolium-nak két változatát különböztetik meg: a termesztett, kopasz termésű var. cerefolium-cA és a rövid serteszörökkel fedett termésű vadon előforduló útszéli turbolyát, a var. trichospermaA.
Drog
A zamatos turbolya szárított virágzó leveles hajtása (Cerefolii herba) és termése (Cerefolii fructus) szolgáltatja a drogot. A drog minőségi követelményeire magyar előírás nincs.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hatóanyag
A Cerefolii herba 0,03% illóolajat, flavon-glikozidot, a Cerefolii fructus 0,9% illóolajat és mintegy 13% zsírosolajat tartalmaz. Illóolajában a fő komponens (kb. 60%) a metilkavikol. A herba tartalmaz még keserűanyagokat, ásványi anyagokat (Fe, Mg) és vitaminokat (A, C).
Botanikai leírás
A zamatos turbolya rövid tenyészidejű, egyéves, lágy szárú növény (Th). Fögyökere vékony, világosbarna, 5-10 cm hosszú. Szára termőhelytől függően 20-70 cm hosszú, sima, hengeres, aljától gazdagon elágazó. Levelei többszörösen szárnyasán összetettek, vékonyak, kopaszok. A puha, üdezöld levelek ánizsra emlékeztető illatúak. Az alsó levelek nyelesek, a felsők ülők. Virágzata összetett ernyő, amelyekben az apró, fehér virágok április végén, májusban nyílnak. Termése erősen ánizsos illatú, sima felületű, tompa fényű, fekete, két részre hasadó ikerkaszat-termés, mely átlagosan 6-11 mm hosszú és maximum 1 mm széles. Ezermagtömege 1,7-2,9 g. Magja 3-4 évig őrzi meg csírázóképességét. Termését esetenként összetévesztik a mérgező, foltos bürökkel (Conium maculatum L.), amelynek azonban kellemetlen egérszaga van.
Előfordulás
A zamatos turbolya vadon termő alakja (A. cerefolium var. trichosperma) DK-Euró- pában, Elő- és Közép-Ázsiában, egyesek szerint hazánkban is őshonos (Boros, 1964). Jellemző élőhelyei az akácosok, cserjések, erdőszélek, de sövények, kerítések, útszélek mentén is megtelepszik, ha kellően nitrogéndús, árnyékos, nyirkos környezetet talál. Az A. cerefolium cerefolium régi termesztett kultúrnövény, amely könnyen kivadul.
Környezeti igény
Árnyékkedvelő, napon gyorsan felmagzik. Jó vízgazdálkodású és tápanyag- ellátottságú, könnyű, humuszos talajokon termeszthető a legeredményesebben. A keléskor, szárbainduláskor, ill. a száraz, nyári melegben öntözést igényel.
Fajta
Hazánkban államilag elismert fajtája nincs. A külföldi fajták (francia, német, olasz) főként levélformában különböznek (sima-, fodros-, mohalevelű).
Termesztés
Elövetemény. A zamatos turbolya elövetemény tekintetében nem igényes, viszont sokáig gyomosít. Közös betegségeik miatt lehetőleg kerülni kell az Apiaceae növénycsalád fajait és a monokultúrás termesztést. Ugyanarra a helyre legfeljebb 4 év után vethető. Rövid tenyészideje miatt fűszerként elő- vagy utónövényként is termeszthető.
Trágyázás. Intenzív termesztés (fűszerként többszöri vágás, herba célú termesztés) esetén nitrogénigénye jelentős (120 kg/ha), foszforigénye alacsony (50 kg/ha), káliumigénye közepes (100 kg/ha). Magtermesztés esetén a hozam a foszforadag emelésével fokozható.
Talaj-előkészítés. Őszi szántás, tavaszi simítózás és porhanyítás, valamint könnyű hengerrel a magágy tömörítése szükséges.
Vetés. Kora tavasszal, márciustól vethető kéthetente 20 cm-es sortávolságra. A mechanikai gyomirtás miatt javasolható az ikersoros termesztés, amelynél a sortávolság 10-15, ill. 30-40 cm. Herba-előállításhoz a kétszeres gabona-sortávolság megfelelő. Vetőmagszükséglet 10-12 kg/ha, a vetésmélység 0,5-1 cm.
Ápolás. Fűszer céljából történő termesztés esetén felülkezelésben herbicidek nem alkalmazhatók. A mechanikai gyomirtás mellett a megfelelő hozam eléréséhez öntözésre van szükség.
Növényvédelem. Kórokozói közül legjelentősebb a turbolya-peronoszpóra (Plasmopara niveaf a lisztharmat (Erysiphe heraclei), az altemáriás levélfoltosság (Alternaria dauci) és a turbolyarozsda (Puccinia chaerophylli). A turbolya rovarkártevői közül az irodalom a turbolyamolyt (Depressaria chaerophylli) és a levéltetve- ket (Dysaphis anthrisci) említi. A levéltetvek különböző vírusok (zellermozaikvírus – Celery mosaic vírus, sárgarépa tarkalevelűsége – Carrot mottle vírus stb.) elterjedését segíthetik, melyek visszafogják a növekedést, és a hajtáson lévő levelek deformálódását, sárgás, nekrotikus foltok lokális megjelenését, pirosas elszíneződését, okozhatják. Egyéb olyan kártevők, amelyek pl. sárgarépán, zelleren károsítanak, előfordulnak a zamatos
turbolyán is (Euleia heraclei – zellerlégy, Psila rosae – sárgarépalégy stb.). Ellenük a szokásos gomba- és rovarölő szerekkel védekezhetünk (14. táblázat).
Betakarítás. Fűszerként, vetés után 6-8 héttel magszárba indulás előtt 15-20 cm-es növénymagasságnál vágható. Herba előállításához a teljes virágzás az optimális betakarítási időszak. Magtermesztés esetén a főemyők terméseinek teljes érésekor lehet elvégezni az egymenetes betakarítást, ugyanis magja nem pereg.
Elsődleges feldolgozás, tárolás
Fűszerként, vágás után azonnal műszárítóban (35 °C) szárítani kell. Herba előállításánál vékony rétegben (5-10 cm) kiterítve a természetes szárítás is lehetséges.
Hozam
Mennyiség. Fűszer, ill. herba termesztésénél a várható hozam 7-8 t/ha friss növény, amelyből mintegy 1,0-1,5 t drog állítható elő. A magtermés 0,8-1,0 t/ha.
Minőség. Mind a szárítás, mind a tárolás alatt a zöld szín megőrzésére ügyelni kell.
Szaporítóanyag-előállítás
A zamatos turbolyát kizárólag magvetéssel szaporítjuk. Ehhez a magot – a nagyobb hozam érdekében – célszerűbb augusztus második felében vetni 30-35 cm-es sortávolságra. Áttelelő egyévesként termesztve a drogcélú termesztésnél leírt agrotechnikai eljárásokat lehet alkalmazni.
Hagyományos felhasználás
Teáját vese-, hólyag- és emésztőszervi megbetegedések ellen használják, salaktalanító teakeverékek alkotórésze. A zamatos turbolyát elsősorban frissen fűszerként használják fel, levesek, szószok, tojásételek, saláták ízesítésére. Újabban mélyhűtött és szárított formában is forgalmazzák, de a szárítás során az illatát elveszti.
Terápiás indikációk
Természetes antioxidáns. Magas flavonoid- és C-vitamin-tartalma miatt megelőző szerepe lehet olyan kóros elváltozásoknál, ahol a szabadgyökös reakciók különös szerepet játszanak. Keringést javító és vizelethajtó hatású.
Társnövény
A turbolyát, mint minden aromás növényt, más növények közé vetik, hogy fokozza azok illatát és ízét, és ugyanakkor életerejét is. Különösen a retek lesz ropogósabb és csípősebb, a petrezselyem és a brokkoli pedig zamatosabb és kiadósabb.
Konyha
A turbolya a francia konyha hagyományos fines herbes-e. Franciaországban gyakran teszik omlettbe, salátákba, levesekbe. Az ehető gyökeret zöldségként eszik, vagy leveshez, tokányhoz használják. Jó csirkéhez, fehér húsú halhoz, friss spárgához, és felaprítva frissen főtt lóbabra, tenger gyümölcseire, borsóra és gyenge sárgarépára szórva. Soha ne főzzük túl a turbolyát, mert elveszítheti színét és ízét; mindig tálalás előtt szórjuk az ételre. A friss turbolyalevelek egész télen szedhetőek.
Gyógyászat
A turbolyát sokrétűen használják a gyógyászatban: antidepresszánsként, gyulladáscsökkentőként és emésztés segítésére is fogyasztják. Főzete kiváló tavaszi méregtelenítő, mivel tisztít és élénkíti az emésztést, illetve hangulatjavító is. Hurutok és orrmelléküreg-gyulladás kezelésére is alkalmas. Hagyományosan rossz álmok, égések és gyomorrontás esetén vetették be. Magas kalciumtartalma van.
Kozmetika
Használjuk a levelekből készített forrázatot, vagy a friss levelek levét bőrtisztításra és frissítésre. A növény sebgyógyító hatású, és jó ekcémára is.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.