Emésztés és a gyomor gondozása
Testünk az ennivalóból nyeri üzemanyagait. Ha az elfogyasztott táplálékot feldolgozó szerveink nem működnek megfelelően, az veszélybe sodorhatja egészségünket és közérzetünket, s fájdalmat is okozhat. A legtöbb emésztési rendellenesség azonban hatásosan orvosolható a korszerű tudományos ismeretek és a régi, jól bevált módszerek segítségével.
A gyomor gondozása
Testünk az ennivalóból nyeri üzemanyagait. Ha az elfogyasztott táplálékot feldolgozó szerveink nem működnek megfelelően, az veszélybe sodorhatja egészségünket és közérzetünket, s fájdalmat is okozhat. A legtöbb emésztési rendellenesség azonban hatásosan orvosolható a korszerű tudományos ismeretek és a régi, jól bevált módszerek segítségével.
Gyógyítsa alvással a gyomrát!
Éjjelente, amíg ön alszik, szervezete kijavítja a gyomor nyálkahártyájának sérüléseit. Ezt úgy éri el, hogy alvás közben 340-szeresére szaporodik a szervezetben a TFF2 jelű fehérje, amely helyrehozza a gyomor és a belek nyálkahártyájának sérüléseit. Ám ez csak akkor hatásos, ha szervezetünk álmunkban dolgozhat, ezért a gyomor optimális egészsége érdekében aludjon 7-8 órát éjjelente!
Nyugtassa eperrel!
A kedvelt nyári gyümölcs a háborgó gyomrot is lecsillapíthatja, állítja egy friss kutatás. Az eper azáltal segíthet a gyomorfekély megelőzésében, hogy csökkenti a gyomor nyálkahártyájának károsodását. A nyári hónapokban „kezelje” magát szorgalmasan ezzel az ízletes megelőző szerrel!
Segítse evéssel a fekély kezelését!
A megfelelő ételek kiválasztásával hatékonyabbá teheti az orvos által a gyomorfekélyre felírt gyógyszeres kezelést. A leggyakrabban alkalmazott módszer a hétnapos „tripla terápia”, amikor két antibiotikumot és egy úgynevezett protonpumpagátlót kell szedni. Ez a kezelés valóban hatásos, ám ha közben vörösáfonya-levet, probiotikus joghurtot és kurkumát is fogyaszt, segítheti a gyomor nyálkahártyájának gyógyulását. Hasonló hatásúak az olajos húsú halak és a bőséggel fogyasztott sötétzöld színű zöldségek.
- Migrén cervicale és hipoglikémia
- Vényköteles gyomorégés elleni gyógyszerek – GYIK
- Milyen gyakran szedhetek biztonságosan savlekötőket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hiszi, vagy sem! Az aggodalom nem okoz fekélyt
Igaz persze, hogy az aszpirin, az ibuprofen és egyes vényköteles gyógyszerek fekélyt idézhetnek elő, a legtöbb peptikus fekélyt azonban a Helicobacter pylori okozza – egy baktérium, amely tíz gyomorfekélyben szenvedő páciens közül kilencben jelen van. A probléma egyszerűen kezelhető: a baktériumtól antibiotikummal szabadulnak meg, más gyógyszerekkel pedig csökkentik a gyomor savtermelését.
Lélegezzen gyomorégés ellen!
Ha ég a gyomra, próbálkozzon mélylégzéssel! A tudósok szerint ez csökkenti a nyelőcsőbe szivárgó gyomorsav mennyiségét. Amennyiben krónikus gyomorégésben szenved, próbáljon napi 30 percen át tudatos mélylégzést folytatni – ez javíthatja az életminőségét és csökkentheti a gyógyszerszükségletet.
Pihentesse a villát!
Ha ez a módszer gyógyszer volna, milliókat lehetne keresni vele: annyi az egész, hogy két falat között mindig tegye le a villáját. Hagyjon elég időt az étel alapos megrágására, és ne siessen újból fölvenni az evőeszközt – inkább beszélgessen, olvasson egy kicsit, vagy hallgasson rádiót. A szünetek több időt hagynak az emésztőnedveknek munkájuk elvégzésére, gyomrának pedig lehetőséget adnak arra, hogy teltségjelzéseket küldjön az agyba, még mielőtt túl sokat enne. Szánjon több mint 20 percet egy-egy étkezésre! Rágja össze jól az ételt, és lassan nyelje le – így csökkentheti a gyomorégést és elkerülheti a túlevést.
A siker titkai
Kúrálja korianderrel!
A fűszernövényként használt korianderből a jelek szerint hamarosan értékes új gyógyszert fognak kinyerni az ételmérgezések és a makacs bakteriális fertőzések kezelésére. A koriandert régóta használják fájdalomcsillapításra, émelygés és görcsök ellen, valamint emésztést segítő szerként. A tudósok most arról számoltak be, hogy a növény magjából sajtolt korianderolaj azonnal képes elpusztítani a világ néhány legveszélyesebb baktériumát, köztük az E. colit, a szalmonella kórokozóját (Salmonella enteritidís), sőt még az antibiotikumoknak ellenálló MRSA-t (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus) is. Miközben ízletes koriandermagokat ad a levesekhez és currykhez, örömmel töltheti el a gondolat, hogy ezzel emésztőrendszerének is szívességet tesz.
Gyomorégés ellen is rágózzon! A rágás során nyál termelődik, amely védőréteget képez a nyelőcső falán. Ám ne rágja túl sokáig a gumit, mivel annak hatására még több gyomorsav termelődhet, ami pedig fokozhatja a gyomorrák kockázatát.
Élvezze a japán konyhát! A nori, a wakame és a barnamoszat a japán konyhában előszeretettel használt olyan moszatok, amelyek kocsonyás védőréteget hoznak létre a gyomor falán, és ezzel segíthetnek a gyomorégés megelőzésében.
Segítsen savval! A nagyobb étkezések előtt vagy után igyon fél pohár vízben elkevert egy teáskanálnyi almaecetet, mivel az segíti az emésztést. Az ecet növeli a gyomor savszintjét, és ezzel segíthet az ételek lebontásában. A módszer azoknak segíthet, akik nem termelnek elegendő gyomorsavat, s emiatt az étkezések után böfögés, túlzott teltségérzet és hasi fájdalom kínozza őket. Semmiképp se alkalmazza ezt a megoldást, ha túlzott gyomorsavtermeléssel járó panasza van, például reflux betegségben szenved!
Igyon egy pohár bort – ha akar!
Svájci tudósok azt vizsgálták, milyen gyors és mennyire hatékony az önkéntes alanyok emésztése, miután sajtfondüt ettek, és hozzá vagy fekete teát, vagy bort és egy pohár brandyt ittak. A szeszes italt fogyasztók lassabban emésztették meg az ételt, az alkohol ugyanis lassítja a gyomor kiürülését. A felfúvódás vagy a gyomorégés tekintetében nem észleltek különbséget.
Csillapítsa köménymaggal!
Ennek az illatos magnak erős görcsoldó és antibakteriális hatása van, ezért kiváló házi orvosság az emésztési zavarok ellen. Használja kenyerek, péksütemények, főzelékek és raguk készítéséhez.
Folyjanak a nedvek!
Ahogy az étel áthalad az emésztőrendszeren, a táplálék egyre kisebb alkotóelemekre bomlik, s ezzel a tápanyagok felszívhatóvá válnak. A májban termelődő epe nélkülözhetetlen a zsírok emésztéséhez, ám az epét tároló epehólyag begyulladhat, az epevezetékeket pedig kövek zárhatják el. Az alábbi tanácsok e problémák elkerülésében segítenek.
Ne mondjon le teljesen a zsírokról!
Az epekövesség esetén szokásos, gyakorlatilag teljesen zsírmentes étrendet javasló tanácsot a szakértők ma már túlzásnak tartják – az egészséges táplálkozás elveinek megfelelően bevitt kis mennyiségű zsír nem okoz gondot. Az állati zsiradékok helyett tehát válasszon olívaolajat, és kerülje a zsírban gazdag gyorséttermi fogásokat. Nagyon fontos, hogy naponta legalább öt adag friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasszon, s kerülje a zsírban, illetve cukorban gazdag ételeket.
Kapjon rá a koffeinre!
Sok orvos figyelmezteti epehólyag-problémákkal küszködő pácienseit, hogy ne igyanak kávét, mert úgy tartják, hogy az fájdalmas görcsöket okozhat. Egy új tanulmány azonban megállapította, hogy a naponta legalább négy csésze kávét ivó személyeknek van a legkisebb kockázatuk az epekövességre, ugyanis a kávéban lévő koffein serkentőleg hat az epe ürülésére. A kávé azonban nem ajánlható mindenkinek, ezért beszélje meg orvosával e módszer előnyeit és hátrányait.
Meglepően egyszerű: Hasmasszázs
Az emésztési zavarok enyhítéséhez masszírozza az alhasát körkörösen, az óramutató járásával megegyező irányban: felül jobbról balra, lent pedig balról jobbra. Ez serkenti a terület vérkeringését és a belek mozgását. A masszírozás iránya megfelel az emésztőrendszeren belüli áramlásénak, ezért segít abban, hogy a bent rekedt gázok és salakanyagok áthaladjanak a vastagbélen. Még hatásosabb lehet a módszer, ha masszázsolajat is használ, amelyet néhány csepp borsmenta-illóolajjal kever el.
Fújja ki a felfúvódást!
Ha a nagyobb étkezések után felfúvódással és emésztési zavarokkal küzd, próbálja ki a mélylégzést. Felfúvódás olyankor alakul ki, amikor a nyirokrendszer nem tudja elég gyorsan elszállítani az ételben lévő fehérje- és zsírmolekulákat. A mélylégzés erőteljesen megmozgatja a rekeszizmot, ami masszírozásként hat a májra és a gyomorra, a nyirokrendszert pedig munkára serkenti. Vegyen mély lélegzetet, fújja ki nagyon lassan, és ismételje meg néhányszor.
Fogyasszon több mentát!
Ez a fűszernövény értékes védelmet kínálhat epehólyagjának. A borsmentaolaj serkentőleg hat a májban zajló epetermelésre, s ezzel csökkenti az epekőképződés kockázatát. A kedvező hatás biztonságos elérése érdekében szedjen orvosi tisztaságú borsmentaolajat kapszulában, amelynek bevonata megakadályozza, hogy a tiszta olaj irritálja a gyomor nyálkahártyáját.
Cukrot csak mértékkel!
A cukorban és finomított szénhidrátokban gazdag étrend növeli az emésztőrendszeri problémák legtöbbjének valószínűségét, ráadásul fontos rizikótényezője a meglehetősen kellemetlen epehólyag-gyulladásnak (cholecystitis, ejtsd: kolecisztitisz) is. Óvja epehólyagját azzal, hogy a cukrot és a finomlisztet rostban gazdag, finomítatlan szénhidrátokra cseréli.
C-vitamin
Egyen több narancsot vagy bármilyen más, sok C-vitamint tartalmazó ételt, mivel azok az egész emésztőrendszer egészségét védik. A C-vitamin részt vesz a koleszterin epesavakká való átalakításában, és a kutatások szerint megnő az epekövesség kockázata azok esetében, akik nem fogyasztanak belőle eleget. Ezért hát rakja tele a gyümölcsöstálat C-vitaminban gazdag citrusfélékkel és kivivel, a hűtő zöldséges fiókjában pedig mindig legyen paprika és brokkoli.
Próbáljon ki gyógynövényeket!
Amennyiben epekövei vannak, lehet, hogy műtétileg kell eltávolítani az epehólyagját. Előbb azonban próbálja ki az alábbi természetes módszereket.
- Gyermekláncfű vagy máriatövis: Tinktúra vagy kapszula formájában szedve segíthetnek kimosni az epeköveket.
- Konjugált linolénsav: Ez a pórsáfrányból származó anyag serkenti az epetermelést.
- Lecitin: Zsírszerű anyag, a májban, a tojássárgájában és a szójában fordul elő, s az epe egyik fő összetevője. Táplálékkiegészítőként szedve segít az ételek zsírtartalmának lebontásában és gátolja a kőképződést.
A máriatövis természetes úton segíthet megszabadulni az epekövektől
Étkezzen rendszeresen!
Ha epehólyag-problémái vannak, nagyon oda kell figyelnie, hogy mit és mikor eszik. Ha a nap folyamán, a reggelitől kezdve rendszeresen vannak étkezései, akkor az epe folyamatosan ürül a vékonybélbe – vagyis nem fog az epehólyagban pangani, ami elősegíthetné az epekövek képződését.
Váljon vegetáriánussá!
A vegetáriánusoknak kevesebb emésztőrendszeri problémájuk van, mint a húsevőknek – főleg azért, mert a zöldségekben sok a rost, amely felgyorsítja az ételek beleken való áthaladását. A vegetáriánusok körében ritka a székrekedés, és a húsevőkhöz képest 60 százalékkal kisebb a kockázatuk az epekövességre. Táplálkozástudományi szempontból több jó oka is van annak, hogy miért érdemes némi húst is enni, de bőven akadnak arra mutató bizonyítékok, hogy a nyugati emberek túl sok húst – főleg vörös húst – esznek, s egészségesebb volna az emésztésük, ha húsból kevesebbet, zöldségből és friss gyümölcsből pedig többet fogyasztanának.
Legyen tisztában a rizikóval, és cselekedjen annak megfelelően! Tudja meg, mekkora hajlama van az epehólyag-betegségekre, hogy megfelelő óvintézkedéseket tehessen. A mondás, hogy az epeköves férfiak általában „kövérek, termékenyek, szőkék és negyvenesek”, részben igaz. A szőke haj nem rizikótényező, de a többi említett vonás az lehet, ezért íme, néhány hasznos tanács.
- Kevesebb koleszterint! Epekőképződéshez vezethet az is, ha az epében túl sok a koleszterin – ez az ösztrogén hatása miatt a nők esetében valószínűbb. Étrendje legyen szegény telített zsírokban, valamint olyan, finomított szénhidrátokban, mint a cukor.
- Adja le a súlyfölösleget! A túlsúlyosság hatására a máj a kelleténél több koleszterint állít elő. Próbálja leadni a fölösleges kilókat azzal, hogy egészséges étrendre tér át, és rendszeresen végez testmozgást. A problémát okozó epekövek 55 és 65 éves kor között a leggyakoribbak.
Mellőzze a gyorsdiétákat!
Fontos, hogy a túlsúly leadása ne történjen túl gyorsan. A gyorsdiéták, amelyek heti legalább másfél kilogramm fogyást ígérnek, az epekövesség fő okai közé tartoznak, és abban is szerepet játszhatnak, hogy az addig „néma” epekövek hirtelen fájdalmassá válnak. A nagyon alacsony energiatartalmú étrenden élők körében akár minden negyedik embernek lehetnek epekövei, s közülük minden harmadiknál epehólyagműtétet kell végezni. A túl gyors fogyás hatására a máj több koleszterint választ ki az epébe, és abból kövek képződhetnek. Amennyiben ön túlsúlyos, térjen át egészséges, kiegyensúlyozott étrendre, és kezdjen bele egy jó testmozgásprogramba.
Mossa át epehólyagját, ha arra gyanakszik, hogy epekövek képződhetnek a szervezetében!
Reggel üres gyomorra egyen két evőkanál olívaolajat, majd két evőkanál citromlevet öt egymást követő napon. Az epehólyag-tisztítás ideje alatt kerülni kell a telített zsírokban gazdag ételeket, azaz a zsíros húsokat, a tojást, a tejtermékeket, a dióféléket – fogyasszon helyettük gyümölcsöt, zöldséget és gabonaféléket. Mielőtt kipróbálná ezt a kezelést, kérje orvosa tanácsát.
A halolaj megelőzheti az epekövességet
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.