A rosszkedvet elűző ételek?
Ha tartósan rosszkedvűek vagyunk, kezdjünk tápanyagokban kiegyensúlyozott diétát. Fokozhatjuk az alábbiakban felsorolt tápanyagok bevitelét is, mivel ezekek hiánya összefügghet a depresszióval.
- A B-vitaminok: A depressziós embereknél gyakran alacsony a B6-vitamin szintje, amire pedig közvetve szükség van a hangulatjavító ingerületátvivő anyag, a szerotonin termelődéséhez. A B-vitamin, a B2-vitamin (riboflavin) és a folsav szintjének csökkenése szintén depressziót okozhat. Pótlásukhoz fogyasszunk sovány húst és szárnyast, halat, tojást, dió- és mogyoróféléket, magvakat, szójababot, banánt, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, gabonaféléket és friss leveles zöldfőzeléket.
- A C-vitamin szintje is csökken depresszióban. Fogyasszunk bőségesen friss bogyós gyümölcsöket és zöldségféléket: citrusféléket, epret, guajavát, kivit, fekete ribiszkét és paprikát.
- A vas: A vashiányos vérszegénység egyik tünete az elesettség, levertség. A fogamzóképes korú nőknél gyakoribb a vashiány. A vasban gazdag élelmiszerek közé tartozik a vörös hús, a tojássárgája, a máj, a bab, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a dió- és mogyorófélék, a hüvelyesek és a friss leveles zöldfőzelékek.
- Szelén: Az antioxidáns enzimek fontos alkotóeleme. Egyesek szerint a depresszióban a szelén szintje is csökken. Húsban, halban, rákfélékben, teljes kiőrlésű gabonában, avokádóban és tejtermékekben található.
A cink jelenléte szükséges ahhoz, hogy az agyban a triptofán szerotoninná alakuljon. Megtalálható az osztrigában, a vörös húsokban, szárnyasokban, tojásban, tejtermékekben, földimogyoróban és napraforgómagban.
- Egyéb ásványi anyagok:például a magnézium és a mangán is védhetnek a depresszió ellen. Megtalálhatók a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a hüvelyesekben, az aszalt fügében, a zöldségekben, a dió- és mogyorófélékben és az olajos magvakban.
- Ómega-3 zsírsavak: Bár még nincsenek egyértelmű bizonyítékok, valószínűsíthető a depresszió és az ómega-3 zsírsavak közötti kapcsolat. Egyes kutatók szerint képesek megakadályozni a hirtelen hangulatváltozásokat, ezért esetleg a mániás depresszió kezelésében is szerephez juthatnak.
Vidítsuk fel magunkat gumós édesköménnyel! Amellett, hogy pompás ánizsos ízével, ropogós állagával tökéletes kísérő halételekhez, antioxidánsokban is gazdag és erősíti az immunrendszert.
A hangulat és a szerotonin
A legújabb vizsgálatok szerint nemcsak a rákos betegségek megelőzésében segíthetnek, de hasznosak lehetnek azok számára is, akik hajlamosak a depresszióra. A C-vitamin különösen hasznos kedélybetegségek esetén. Két évig tartó utánkövetéses vizsgálat során úgy találták, hogy az antioxidáns kiegészítőket szedő betegeknek, a kontrollcsoporttal összehasonlítva lényegesen javult a hangulata.
A jó közérzet agyi ingerületátvivő anyaga, a szerotonin nemcsak az alváshoz fontos, de a kedélyállapotot is javítja, s így a depresszió egyes formáiban hatékony lehet. A szerotonin a triptofán nevű aminosavból! dik – sok triptofán van a fehérjében gazdag élelmiszerekben; ilyenek a pulyka, csirke, apróvad, karfiol, brokkoli, tej, sajt, sovány vörös hús, tojás, szójabab és a banán.
- 5 szívbarát étel!
- Depresszió és terápia, kérdések
- Vannak olyan ételek, amelyek erősítik az immunrendszert?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A triptofán hatását elősegíti, ha ugyanakkor szénhidrátot is fogyasztunk. Együnk rendszeresen, inkább keveset, hogy a vércukorszintünk ne ingadozzon; kerüljük a magas zsírtartalmú vagy édes rágcsálnivalókat! Inkább nassoljunk pattogatott kukoricát vagy ropit, házi készítésű gyümölcsfagylaltot, puffancsot mogyoróvajjal, muffint lekvárral.
Meg lehet próbálkozni a következő elvek betartásával:
- Együnk napi egy-két érett banánt, ez emeli a hangulatjavító szerotonin szintjét.
- Ha nem szeretjük a halat, szedjünk naponta halolaj-készítményt.
- Már napi egy paradió is jó közérzetet biztosít. A paradió nagyon jó szelénforrás.
- Használjunk több csilit a főzéshez, mivel serkenti a jó közérzetet biztosító endorfin felszabadulását.
Életmód
Bár a tápanyaghiány általánosan előfordul a depresszióban szenvedő embereknél, ez nem mindig az oktalan étkezési szokásoknak köszönhető. Az alkohol, a koffein, a cigaretta elvonja a tápanyagokat a szervezettől, ezért túlzott fogyasztásuk súlyosbíthatja a depressziót.
- Cigaretta: A dohányzás csökkenti a szervezetben a C-vitamin szintjét, és ez súlyosbítja a depressziót. A nikotin ráadásul gátolja az agyi szerotonin-receptorok működését, így ezek kevésbé hatékonyan használják fel a rendelkezésre álló hangulatjavító hatású szerotonint.
- Az alkohol: gátolja az agyban az idegsejtek működését, sőt nagy mennyiségben fogyasztva visszafordíthatatlan károsodást okoz. Ugyanakkor csökkenti a vércukorszintet, és ezáltal az édes ízek, cukros ételek utáni sóvárgást okoz. A nagyfokú vércukorszint-ingadozás a hangulatot is befolyásolja.
- A koffein: javítja a hangulatot, de ugyanakkor szorongásra és hangulatingadozásra is hajlamosít. A sok koffein finomított cukorral fogyasztva látványos hangulati változást okoz az arra hajlamosaknál.
Mit kínál a természet?
A gyógynövényeket évszázadok óta használják a depresszió és a szorongás kezelésére.
Az orbáncfű a legszélesebb körben elterjedt alternatív szer az enyhe és közepes depresszió kezelésére. Németországban egyike az orvosok által leggyakrabban felírt gyógyszereknek. Hosszú távon szedve lényegesen enyhíti a szorongástjavítja a kedélyállapotot, és képessé teszi a kedélybeteget, hogy a mindennapi élet problémáit kezelni tudja. Segít az álmatlanságban is. Enyhíti a szomorúság, a reménytelenség érzését és a kimerültséget.
Az antidepresszáns gyógyszerekhez hasonlóan az orbáncfűkészítményeket is négy-hat hétig kell szedni, hogy a hatásuk érezhető legyen. Étkezéskor vegyük be, és soha ne lépjük túl a javasolt dózist. Mivel kölcsönhatásba léphet egyéb gyógyszerekkel és gátolhatja vagy fokozhatja azok hatását, alkalmazás előtt mindig konzultálni kell orvosunkkal.
- A páfrányfenyőben (Ginkgo biloba) olyan hatékony összetevőket mutattak ki, melyek különösen idős embereknél csökkentik a depressziós tüneteket és segítenek helyreállítani a szellemi és érzelmi egyensúlyt. A páfrányfenyő segíti az agyműködést javítja a memóriát, és a koncentrálóképességet, fokozza a vérkeringést és élénkítő hatású. Ezt is legalább egy hónapig kell szedni ahhoz, hogy kiderüljön, hatékony-e. Az előírt dózist nem szabad túllépni.
- Mámorbors (káva). Az orbáncfűhöz hasonlóan a mámorbors is hasznos a depresszió, a szorongás és az álmatlanság kezelésében. Állítólag éppoly hatásos, mint a receptre kapható antidepresszáns gyógyszerek. Tabletta formájában kapható a bioboltokban, és izomlazító, kedélyjavító és libidófokozó hatása is ismert.
- A macskagyökér jó hatása szorongás és neurózis esetén régóta ismert. Alvászavar ellen szintén hatékony. Azt is kimutatták, hogy különösen hatásos orbáncfűvel együtt szedve.
- A homeopátiás szerek szedése előtt ki kell kérni orvosunk vagy egy gyakorló természetgyógyász tanácsát. A homeopátiás gyógyszerek hatásmechanizmusa nem ismert, de némelyikük állítólag kifejezetten hatékony depresszió ellen. Egyre szélesebb körben terjednek, és recept nélkül is beszerezhetők.
Étel, ital és a jó hangulat
A koffein hatása
A kávé sok koffeint tartalmaz, és ezt az enyhe serkentő szert az emberek már évszázadok óta használják. A tudósok úgy találták, hogy a koffein hasonló módon hat az agyban az ingerületátvivő vegyületek termelődésére, mint a modern hangulatjavító gyógyszerek. Koffein főleg a kávéban található, de kisebb mennyiségben jelen van a fekete teában és a kólában is.Koffein: egyes fájdalomcsillapító gyógyszerek is tartalmazzák
A koffein azonban problémákat is okozhat: túl nagy mennyiségben szívdobogásérzést, remegést, verejtékezést és álmatlanságot okozhat. Orvosi tanács, hogy napi hat csésze teánál vagy két csésze kávénál ne igyunk többet! A vizsgálatok azt mutatták, hogy hangulatjavító hatása akkor a legjobb, ha kora reggel csak egy csészével iszunk, majd a következőre csak késő délután kerül sor. Azoknál, akiknek labilis a kedélyállapotuk vagy szorongó típusúak, a koffein rontja az általános hangulatot.Depresszió és koffein
Ha a depressziós egyén, aki túl sok koffeint fogyaszt (többet, mint például a fent említett, javasolt kávé vagy teamennyiség) mérsékli a kávé- és teaivást, az már önmagában is jó hatással lehet. A mértéktelen kávéfogyasztás könnyen függőséghez vezet, és ha az illető nem jut hozzá a szokásos adaghoz, kellemetlen elvonási tünetek: fejfájás, nyugtalanság, remegés és ingerlékenység léphetnek fel.Kellemes hatások
A kávé és a koffeinben gazdag üdítőitalok hozzájárulnak a kellemes kedélyállapothoz, és javítják a kapcsolatteremtő képességet. Ám a koffeinhez az ember hozzászokhat, ezért jobb óvatosnak lenni. A csokoládéhoz szintén hozzá lehet szokni. Egy-egy szem finom bonbontól senkinek sem esik baja, ne ezzel próbáljuk a gyermekeket jutalmazni vagy büntetni.Ösztönösen egy csésze kávé vagy csokoládés keksz után nyúl, ha mélyponton érzi magát? Ha igen, ez nem azért van, mert gyenge akaratú – van rá tökéletesen racionális magyarázat is. a bennük lévő vegyületek fokozzák az erőnlétet és jó közérzetet biztosítanak.
A vidító csokoládé
A csokoládé szintén befolyásolja a hangulatot. Megemeli a vércukorszintet, gazdag triptofánban, ezért fogyasztása kapcsán emelkedik az agyban a szerotonin és az endorfinok szintje. Az endorfinok a szervezet természetes fájdalomcsillapítói, így talán a csokoládé csökkentheti a fájdalom iránti érzékenységet. Hangulatjavító hatását egy fenil-etilamin (PEA) nevű anyagnak tulajdonítják, melynek felszabadulása megelégedettség-érzéssel jár. Ráadásul a csokoládé egy teobromin nevű, serkentő hatású vegyületet is tartalmaz.A csokoládéfogyasztásban a fenti hatóanyagok mellett pszichológiai tényezők is szerepet játszanak – sok embert azért boldogít, mert gyermekkorában jutalomként vagy vigasztalásul kapta. A tejcsokoládéban van értékes tápanyag is; fehérje és ásványi anyag. Az étcsokoládéban némi vas és némi magnézium található, míg káliumot mindkét fajta tartalmaz. Azonban magas energia- és zsírtartalma miatt nem helyes, ha tápanyagokban gazdag ételek helyett fogyasztjuk.
Mozgás a boldogságért
Depresszió esetén a testmozgás bizonyítottan jótékony hatású, sőt talán ez a leghatékonyabb eszköz a baj ellen. A rendszeres edzés elősegíti a jó közérzetet okozó endorfinok felszabadulását, javítva ezzel a kedélyállapotot és az agyműködést.
Azoknak az embereknek, akik sokat edzenek, közismerten nagyobb az önbecsülésük, és általában boldogabbak, mint azok akiknek mozgásszegény az életmódja. A depresszió ellen a legjobban az erősítő gyakorlatok, mint a súlyzózás, vagy az aerob (fokozott oxigénfogyasztással járó) testmozgás (pl. futás, kocogás, aerobik, biciklizés, sífutás, úszás és tenisz) válnak be. Egy-egy tempós séta vagy a lépcsőn való fel-leszaladás is több a semminél.
Tíz jó tanács a rosszkedv ellen
- Az étkezések épüljenek összetett szénhidrátban dús élelmiszerekre, mint a burgonya, a rizs és a tészta. Együnk gyakran, kis mennyiségeket. Étrendünk bőséggel tartalmazzon gyümölcsöt, zöldséget. Fogyasszunk kevesebb telített zsírsavat és fehérjét.
- Mozogjunk rendszeresen, a gyaloglás kiváló testmozgás.
- Mérsékeljük a cukor és a finomított élelmiszerek fogyasztását
- Fogyasszunk kevesebb alkoholt, teát, kávét, üdítőitalt és csokoládét.
- Kerüljük a serkentőszereket.
- Próbáljuk ki az aromaterápiát, a masszázst és az akupunktúrát.
- Az élelmiszerallergia vagy – érzékenység depressziót okozhat. Kérjük ki orvosunk vagy egy táplálkozási szakértő vélemyényét
- Próbáljunk hetente háromszor félórát mérsékelt intenzitással edzeni, vagy ötször húsz percig aerob gyakorlatokat végezni. Az olyan gyakorlatok, mint a taj esi és a jóga szintén hasznosak, mert növelik az energiatartalékokat.
- Egyes gyógynövény- és homeopátiás készítmények segíthetnek enyhíteni a depresszió tüneteit. Bármilyen kezelés előtt konzultáljunk orvosunkkal, szakértővel.
- Gondolkodjunk pozitívan.
Téli vagy szezonális depresszió
Ha a sötét, téli hónapokban különösen rosszkedvűek vagyunk, lehet, hogy szezonális depresszióban szenvedünk. A panaszok rendszerint akkor jelennek meg, mikor a napok egyre rövidülnek. A jelenség gyakoribb az északi országokban, például Skandináviában, ahol télen a nappalok nagyon rövidek.
A világos órák számának csökkenése miatt az agyban leesik a szerotoninszint, és így okoz depressziót, letargiát. Fokozódik az alvásigény, megnő a szénhidrátok és a csokoládé utáni sóvárgás, csökken a nemi vágy. A tünetek mérséklődnek, vagy akár el is múlnak tavasszal, amikor a napok hosszabbodnak.
Segít a fény
A szezonális depresszióban szenvedők többségénél a fényterápia sokat segít. Ez állhat abból, hogy az illető naponta néhány órát a szabadban tölt: a friss levegő és a testmozgás igen hasznos ebből a szempontból is. Az orvosok gyakran azt javasolják, hogy töltsük téli szünidőnket napfényes klímájú helyen. Ha erre nincs lehetőség, segíthet egy speciális világítóeszköz, ami teljes spektrumú fényt sugároz, vagyis sugarai tartalmazzák a napsugárzás elemeit. Napi néhány órát kell használni.
Ha nagyon kívánjuk az édességet, együnk több összetett szénhidrátot tartalmazó ételt – tésztafélét, rizst, babot, burgonyát, teljes kiőrlésű gabonából készült kenyérfélét. Fogyasszunk minél több gyümölcsöt és zöldséget, és csökkentsük a fehérjebevitelt. Ez az étrend sokkal hatékonyabb, mint ha magas zsírtartalmú, édes kekszeket, süteményeket fogyasztunk; hatásukra ugyan gyorsan emelkedik a vércukorszint, de azután ugyanolyan gyorsan le is esik, és a végeredmény a még rosszabb hangulat.
Premenstruációs szindróma
A havi ciklus során periodikusan jelentkező fokozott érzékenységet és levertséget a hormonszint-változások okozzák. A premenstruációs szindróma (PMS) olyan tünet
A PMS-ben szenvedő nőknél gyakran alacsonyabb az agyban a szerotoninszint. Ilyenkor jó hatású lehet több B.-vitaminban gazdag élelmiszer, hús, hal, teljes kiőrlésű gabona és leveles zöldfőzelék fogyasztása. A ligetszépeolaj és az E-vitamin szintén segíthet, éppúgy, ahogy a koffein, a só és az alkohol fogyasztásának korlátozása is.
Étrend a a búbánat ellen
- Vidámító reggeli: Főtt vagy buggyantott tojás és teljes kiőrlésű lisztből készült búzakenyér pirítva, mogyoróvajjal; egy fél grépfrút, vagy friss gyümölcskoktél
- Üdítő ebéd: Csirke- vagy tonhalsaláta sült burgonyával vagy teljes kiőrlés lisztből készült búzakenyérrel; zöldségleves sovány sajttal, halas vagy csirkés szendvics.
- Hangulatjavító vacsora: Keményítőtartalmú főtt tészta vagy valamilyen rizses fogás; egy szelet pirított napraforgó- és tökmaggal meghintett pizza, zöldsalátával Kóstoljuk meg a serpenyőben sült őzhúst vörös áfonyával és narancsszósszal ami emeli a vér triptofánszintjét.
- Boldogító nassolás: Tartsuk egyensúlyban a vércukorszintünket egész nap egy pár alacsony zsírtartalmú falatkával jó ötlet ehhez a Graham-kenyér, a gyümölcskenyér, a muffin, a rizsből készült puffancs, a pattogatott kukorica só és cukor nélkül, vagy sós keksz- De ne kenjünk a kenyérre vajkrémet, magas zsírtartalmú vajat vagy margarint – inkább alacsony zsírtartalmú vajkrémet, dzsemet, krémsajtot. Próbáljunk meg legalább nyolc pohár vizet inni naponta.
- Elalvás előtt: igyunk egy csésze nyugtató kamillateát vagy meleg tejet
A PMS étrendi kezelése
Néhány egyszerű változtatás az étrendünkben enyhíti a PMS-sel kapcsolatos tüneteket. Próbáljuk ki a következő, négy szakaszból álló stratégiát:
Első lépés
Mielőtt bármit tennénk, vizsgáljuk meg, hogy étrendünk egészséges és kiegyensúlyozott-e. Tekintsük át az öt élelmiszercsoportot.
Különösen fontos, hogy:
- Korlátozzuk a zsírfogyasztást, különösen a telített zsírsavakét.
- Csökkentsük a finomított cukrot és sót tartalmazó élelmiszerek, ételek fogyasztását.
- Együnk több magas szénhidrát-és rosttartalmú gyümölcsöt és zöldséget.
- Igyunk bőven folyadékot – próbáljunk meg legalább nyolc pohár vizet inni naponta.
- Korlátozzuk a koffeinbevitelt -ne igyunk többet napi öt csésze teánál, két csésze kávénál vagy öt pohár kólánál.
- Kerüljük az alkoholt!
Lehet, hogy a változtatások hatása csak három hónap múlva lesz érzékelhető. Ha nincs javulás, térjünk át a második szakaszra.
Második lépés
A hangulatingadozást, fejfájást és kimerültséget a vércukorszint ingadozása okozhatja vagy súlyosbíthatja. Ezért az első lépésben javasoltak betartása mellett próbáljunk meg a ciklus utolsó két hetében két-három óránként összetett szénhidrátokban gazdag ételeket enni.
Ez lehet egy-egy Graham-kenyér vagy müzli szelet, egy darab kalács vagy muffin, gabonapehely, aszalt gyümölcs vagy banán. A háromszori étkezésen kívül napi három, összetett szénhidrátban gazdag tízórait, uzsonnát kell beiktatni. Ha egy hónap múlva a tünetek nem enyhülnek, térjünk át a harmadik szakaszra.
Harmadik lépés
Az első két lépcsőben javasolt egészséges alapétkezés kiegészítésére megpróbálhatjuk a következő tápanyagkészítmények szedését:
- Gamma-linolénsav a ligetszépeolajban és a csillaghúrolajban fordul elő. Szokásos adagja napi hat vagy nyolc 500 mg-os kapszula.
- A ligetszépeolaj csökkenti az emlő érzékenységét is.
- Magnézium: napi 250-300 mg. A magnéziumhiány tünetei részben hasonlítanak a PMS tüneteihez, és sok PMS-ben szenvedő nőnél találtak alacsonyabb magnéziumszintet a vérben.
- B6-vitamin: napi 50-100 mg. Ne lépjük túl a javasolt adagot, mivel a magasabb dózis egyeseknél idegrendszeri tüneteket okozhat. A B6-vitaminról sokan azt tartják, hogy enyhíti a levertséget, ingerlékenységet, fejfájást és kimerültséget.
- Kalcium: napi 1000 mg. Mennyi ideig várjunk az eredményre? Akár négy hónapig is eltarthat, míg szervezetünk reagál a táplálékkiegészítőkre. Ha azonban ennyi idő alatt sincs semmiféle javulás, nem érdemes tovább szedni őket.
Negyedik lépés
A PMS tüneteit súlyosbíthatja az élelmiszer allergia vagy-érzékenység. Nehéz megtalálni, hogy pontosan melyik élelmiszer a felelős, ezért ilyenkor jobb, ha orvoshoz fordulunk. A kizárásos diétákat, melyek bizonyos élelmiszerek, ételek elhagyását jelentik, csak szakember irányítása mellett szabad alkalmazni, nehogy fontos tápanyagok maradjanak ki az étrendből.
Az élelmiszerallergia mellett, egyes természetgyógyászok szerint a bélrendszer mikroflórájának a károsodása – például a Candida albicans nevű élesztőgomba antibiotikus kezelés utáni elszaporodása az emésztőrendszerben- is súlyosbíthatja a PMS tüneteit. Ez ellen javasolt az élőflórás joghurt fogyasztása, ami ártani biztosan nem árt.
Gyógyító illatok
A levendulaolajat széles körben használják az aromaterápiában. Több módon is hatékony – serkenti az agyműködést, kedélyjavító, és enyhíti a stresszt, mivel ellazítja az izmokat
Aromaterápia
Egy kevés illatosító használatával a lakóhelyiségekben is kellemes, békés hangulatot teremthetünk. Aromaterápiás masszázshoz az illóolajokat elegyítsük semleges hordozóolajjal (például mandulaolajjal), hogy megelőzzük a bőr kipirosodását. Ezzel a keverékkel biztonságosan lehet a testet masszírozni, vagy fejfájás ellen a halántékot bedörzsölni. Válasszuk az alábbi olajok valamelyikét, ha levertnek érezzük magunkat.
Nagyon fontos persze, hogy kedveljük az illatát, ezért tanácsos megszagolni, mielőtt megvennénk.
- A rozmaring hagyományosan az emlékezet gyógynövényeként ismert. Serkentőleg hat az agyra, hangulatjavító hatású, és segíti az összpontosítást.
- A bergamottolaj és a kamilla feszültségoldó hatásúak, jól keverhetők egymással és a többi olajjal is.
- A narancsvirág olaj drága, de híresen kiváló a feszültségoldó hatása.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.