Vízi sportok a gyermek életében: úszás, vitorlázás, vízilabda
Úszás
Minden vízi sport alapja az úszás. A vízben való mozgással elkerülhető minden olyan sérülés, amit a gravitáció okoz. Ezt a sportágat különösen a túlsúlyos gyerekeknek javasolják, akik könnyebbnek találják a mozgást a vízben, valamint az asztmásoknak, az uszoda nedves levegője miatt, ami enyhíti a rohamokat. A gerincbetegeknek is javasolt (gerincferdülés), vagy azoknak, akiknek balesetek után a végtagok rehabilitációjára van szükségük.
Úszás előnyei
Az úszás összetett aerob sport, harmonikusan fejleszti az egész testet, jótékony hatással van a szívműködésre és a légzésre. Úszás közben szinte elenyésző a sérülésveszély, az ízületek ellazulnak, az izmok erősödnek, a gerincoszlopot kiegyenesítik. Ezen kívül el is lazítja az izomzatot. Nem minden gyerek szereti az úszást, és sokszor, ha a szülők erőltetik, ellentétes hatást váltanak ki. Már 5-6 éves kor előtt is be lehet tenni a gyerekeket a vízbe, hogy minél hamarabb biztonságban érezzék magukat, játsszanak benne bátran.
Nyaralás a Balatonnál, a tengernél vagy az uszodába járás ideális első találkozás lehet a vízzel. A valódi edzések hatéves korban kezdődhetnek. Az első úszásnem, amit tanítanak, a hátúszás, ez a legalkalmasabb a kezdők számára, mert a levegővétel a vízen kívül történik, ami nagyobb biztonságérzetet ad. Ezután tanítják a gyorsúszást, amelyben a kar és a láb mozgásának összehangolása igen fontos. Ezután következik a többi úszásnem, vagyis a mellúszás és a pillangóúszás.
Úszás okozta lehetséges „veszélyek”
Az úszáshoz fürdődressz, úszósapka, úszószemüveg, törülköző szükséges. A füldugó és az orrszorító használata fakultatív.) Úszás közben nem fordulnak elő súlyos sérülések, a kisebb problémák viszont gyakoriak. Ilyen a vállízület gyulladása, a hátfájás és a hátsérülés, a torok- és fülfertőzés, szemölcs és a lábgomba. Minden olyan betegség, ami hirtelen rosszullétet vagy eszméletvesztést okozhat, fulladáshoz vezethet.
Vitorlázás
Ez a sportág fizikailag, pszichésen és ügyességben is edzi a gyereket. Erősíti a kar- és a lábizmokat, a hasizmot, a hátizmot, hiszen egyensúlyban kell tartania a hajót, felvonni, behúzni és kibontani a vitorlát, szóval minden szükséges manővert végrehajtani a vitorlás hajóval. A vitorlázáshoz szükség van jó adag alázatra, ugyanakkor határozottságra is. Ezért hasznos olyan gyerekeknek, akik hozzászoktak ahhoz, hogy mindent megkapnak, amit csak akarnak. A gyereknek, ha vitorlázni akar, először jól kell tudnia úszni, biztonságban kell éreznie magát a vízben, és ne legyen tengeri betegségre hajlamos. Játékos formában már 4-6 évesen ismerkedhet ezzel a sporttal, hogy fejlessze az egyensúlyérzékét. 7-8 évesen már
- 7 hétköznapi élelmiszer, ami jót tesz a fogaknak
- A mediastinum betegségei
- A csapvíz vagy a palackozott víz a jobb?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Optimisten (kis, egyszemélyes vitorlás, 15 éves korig lehet vele versenyezni) vitorlázhat, a katamaránokra pedig 12-13 évesen kerülnek fel a gyerekek. Szükséges felszerelés: széldzseki, póló, mentőmellény, csúszásmentes cipő és kesztyű. Ez a sportág nagyon biztonságos, balesetek csak akkor következnek be, ha nem tartják tiszteletben a szabályokat.
Vitorlázás „veszélyei” a gyermekre
A napszúrás, leégés, a hideg és a szél okozta felső légúti betegségek fordulhatnak elő, a hajó különféle részei okozta ütések következtében pedig koponyasérülések. A vitorlázás nem javasolt a gerincferdüléses, csont- vagy gerincbetegségben szenvedő gyerekeknek, illetve az olyan csemetéknek, akiknek nem szabad nehéz terhet cipelniük. Mindig használjunk napkrémet.
Vízilabda
Minden gyereknek javasolt sportág, jótékony hatása van a szívműködésre, a légzőrendszerre, erősíti az izmokat, fejleszti a mozgáskoordinációt. Az izomzat fejlesztése és a gerincoszlop megerősítése egész életre szóló helyes tartást ad. Ezen kívül a vízilabda csapatszellemre nevel. Kb. 8 évesen lehet elkezdeni, a versenyek 10 éves kor körül kezdődnek. Ezt a sportot uszodában űzik, szükséges hozzá a fürdőruha, törülköző, úszósapka, úszószemüveg.
Lehetséges balesetek
A leggyakoribb balesetek a fej és a kar sérülései, amit az ellenféllel való ütközések okozhatnak. Gyakori a fülgyulladás, az arcüreg-gyulladás és a kötőhártya-gyulladás. Nincsenek ellenjavallatok, még az epilepsziás gyerekek is vízilabdázhatnak, ha gyógyszeres kezelés alatt állnak.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.