Pikkelysömör tünetei esetén melyek az első teendők? Mit tehetünk mi, és mit az orvos?
Úgy érzi, mintha könyökének sajtreszelővel estek volna neki, a rajta lévő kidudorodó vörös voltok pedig fájdalmasak, viszketnek, véreznek, felhólyagosodtak vagy gennyesek? Ez a pikkelyszerű bőrrendellenesség a pikkelysömör (psoriasis; ejtsd: pszoriázis), amelynek oka az immunrendszer működési zavara. A szervezet speciális fehérvérsejtjei, az úgynevezett T-sejtek – amelyeknek rendesen a vírusok és más betolakodók ellen kellene védelmet nyújtaniuk – valamilyen okból a bőrsejteket támadják, amelyek erre reagálva megduzzadnak és szaporodni kezdenek. A bőrsejtek normálisan nagyjából havonta cserélődnek, pikkelysömör esetén azonban néhány naponta – emiatt feltorlódnak és vaskos, pikkelyes foltokat hoznak létre, amelyek a test bármely részén megjelenhetnek. Az állapot nem fertőző, és gyakran örökletes eredetű.
A pikkelysömör időnként visszahúzódik, hogy aztán újult erővel lángoljon fel
A fellobbanások kiváltó okai lehetnek a stressz, a dohányzás, egy meghűlés vagy fertőzés, valamilyen trauma vagy műtét, sőt akár a hideg idő is, de ugyanilyen hatásúak az olyan, az immunrendszert gyengítő állapotok, mint például az alkoholizmus, a HIV-fertőzés vagy az ízületi gyulladás. Egyes gyógyszerek, például a prednizolon, vagy bizonyos vérnyomáscsökkentő szerek, mint a béta-blokkolók, szintén ronthatnak a beteg állapotán.
A pikkelysömörös páciensek akár 40 százalékánál kialakulhat úgynevezett psoriasisos ízületi gyulladás, amely a bőrt és az ízületeket is érinti, és az utóbbiakban visszafordíthatatlan kopásokat okoz. Ha makacs ízületi fájdalmai vannak, főként a kisebb ízületekben (kéz, csukló, könyök, boka, térd), nagyon fontos, hogy a psoriasisos ízületi gyulladás továbbterjedésének megakadályozása érdekében fölkeressen egy bőrgyógyászt vagy reumatológust.
Megnehezíti az életet
A pikkelysömör megnehezítheti az életet, részben láthatósága, részben pedig kellemetlen tünetei miatt. Egyrészt fertőzésekhez vezethet, másrészt olyan, bonyolult érzelmekhez, mint a szorongás, az önbecsülés hiánya vagy akár a depresszió. A pikkelysömörös páciensek körében az átlagosnál gyakrabban fordul elő magas vérnyomás, magas vérzsírszint (koleszterin és trigliceridek), cukorbetegség és elhízás, ezért a szívbetegség, a szívroham és a szélütés kockázata is nagyobb náluk. Ügyeljen arra, hogy háziorvosa rendszeresen ellenőrizze a felsorolt állapotok kialakulását, illetve szükség szerint gondoskodjon azok kezeléséről. A szakember emellett a kellemetlen tüneteket enyhítő kezeléseket is kínálhat.
Ne csüggedjen!
Az első teendők
Ne feledje, ha nem halogatja a dolgokat, és gyorsan cselekszik, hamarabb jut enyhüléshez is.
- Pikkelysömör kezelése
- Melyek a leggyakoribb bőrbetegségek?
- Pikkelysömör kezelése a kéz reflexmasszázsával
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
1. Menjen bőrgyógyászhoz!
Ha bőrén vörös, viszkető foltok jelennek meg, mielőbb keressen föl egy bőrgyógyászt.
2. Hidratáljon!
Ez kulcsfontosságú a fellobbanások minimálisra csökkentéséhez. A tisztálkodáshoz használjon detergens mentes (szintetikus szerves tisztítószert nem tartalmazó) szappanokat: ezek a tisztítás mellett hidratálják is a bőrt. Közvetlenül fürdés után, amikor bőre még nyirkos, kenje be sűrű hidratálókrémmel (nem testápoló tejjel), hogy gátolja a kiszáradását. Erre a vazelin a legalkalmasabb, amely ráadásul olcsó is. Naponta többször kenje be vele a bőrét: a kellően hidratált bőrbe jobban felszívódnak az orvosa által felírt helyi hatású gyógyszeres krémek is.
Mit tehet az orvos?
A bőrgyógyász megvizsgálja önt, s talán egy kis bőrmintát is vesz, hogy kizárhassa az egyéb rendellenességeket. A pikkelysömör diagnózisának felállítása után az alábbi kezeléseket javasolhatja.
Szteroidos krém. A vényköteles helyi hatású kortikoszteroidok enyhítik a gyulladást és a viszketést.
D-vitaminos krém. A kalcipotriol mérsékli a gyulladást, és lassítja a bőrsejtek szaporodását. Gyakran alkalmazzák együtt szteroidos krémekkel és egyéb kezelésekkel, például fényterápiával.
Fényterápia. Az ibolyántúli (UV-) fény gondosan megválasztott adagjai lassíthatják a bőrsejtek szaporodását, enyhíthetik a gyulladást. A kezelést az alkalmazott módszertől függően heti három vagy több alkalommal kell elvégezni. A fényterápia után a bőr vörös, száraz és viszkető lehet.
Biológiai gyógyszerek (immunterápia). Ezeket a készítményeket általában csak súlyos pikkelysömörben szenvedőknek írják föl: injekcióban vagy infúzióban beadva gátolják a pikkelysömörrel járó túlságosan aktív immunválaszt, s ez segít a gyulladás visszaszorításában. Az ebbe a csoportba sorolható gyógyszerek – idetartozik az efalizumab, az etanercept, az infliximab, az adalimumab és az ustekinumab – a többinél kisebb valószínűséggel okoznak vese- vagy májkárosodást, de az immunrendszer működésének gátlása miatt növelhetik a súlyos fertőzések kockázatát.
Segítsen magán!
Bőre rendszeres hidratálása a legfontosabb – ezenfelül próbálkozzon az alábbi módszerekkel, amelyektől szebb lehet a bőre, ön pedig sokkal jobban érezheti magát.
Éjszakai fóliázás. Lefekvés előtt kenje be vastagon az érintett bőrfelületet sűrű hidratálókrémmel, majd csavarjon rá konyhai műanyag fóliát. Lehet, hogy ettől úgy érzi majd magát, mint valami ételmaradék, de a fólia fokozza a hidratálószer hatását. Reggel aztán távolítsa el a fóliát, és mossa le az alatta keletkezett bőrpikkelyeket.
Némi napfény. Ha hetente legalább háromszor eltölt egy kis időt a napon, az segíthet a foltok eltüntetésében – a túl sok napfény azonban inkább csak ront az állapotán. Kezdje 15 perces napozásokkal, s bőre ép részeit óvja napozószerrel. Vezessen följegyzéseket a napozásokról és arról, hogyan reagált a bőre, míg elég megbízható képet nem kap arról, mennyi nap segít, és mennyi nem.
Napló. Vezessen naplót, amelyben mindig feltünteti, mi váltja ki ön szerint a fellobbanásokat, például vágás vagy horzsolás, máshol kialakult fertőzés, érzelmi stressz, túl sok cigaretta, túl sok alkohol vagy túlzásba vitt napozás. A következő lépés természetesen az így azonosított kiváltó tényező(k) elkerülése.
Fogyás. A túl sok testzsír miatt gyulladáskeltő vegyületek képződhetnek a szervezetben, s ez növelheti a pikkelysömör kockázatát. Egyes kutatók szerint a fogyás elősegítheti a pikkelysömör visszahúzódását.
Relaxáció. A stressz és a szorongás súlyosbítja a pikkelysömört. Mindennap szánjon legalább 15 percet lazításra, például hallgasson zenét, vagy csak meditáljon egy kicsit.
Hal. Egyen hetente két-három alkalommal olajos húsú halat, amely gazdag a gyulladáscsökkentő hatású omega-3 zsírsavakban. Egy brit felmérés során a hat héten át heti 180 gramm olajos húsú halat – például lazacot, makrélát vagy heringet – fogyasztó pikkelysömörös páciensek állapota 15 százalékkal javult, míg a nem olajos, fehér húsú halat fogyasztók esetében nem tapasztaltak javulást.
Narancssárga zöldségek. Egyen sok sárgarépát, paradicsomot és más, béta-karotinban gazdag zöldséget. Egy olasz tanulmányból kiderült, hogy az ilyen, narancssárga zöldségfélékben gazdag étrend csökkenti a pikkelysömör kockázatát.
Azonnali enyhülés
Ha gyors enyhülésre vágyik, próbálja ki az alábbi módszereket.
Langyos fürdő. A langyos (nem meleg) fürdő segít fellazítani és megnyugtatni az irritált bőrt. Adjon hozzá fürdőolajat, keserűsót vagy holt-tengeri sókat vagy egy csésze zablisztet, és legalább 15 percig áztassa magát.
Kátrányos sampon. Ha a fejbőrén jelent meg a pikkelysömör, vásároljon speciális, kátránytartalmú sampont. Eleinte használja naponta, majd a tünetek enyhülésével hetente kétszer, hagyományos samponnal váltogatva. Hagyja a habot a fejbőrén 10 percig, és csak azután öblítse le. Érdemes rövid frizurát választani, így sokkal könnyebb kezelni a fejbőrt, amelyet így ráadásul a jótékony napsugarak is jobban érnek.
Pikkelysömör természetes kezelése
Holt-tenger
Az Izrael és Jordánia között levő Holt-tengeri üdülőhelyek verhetetlenek a pikkelysömör hatékony gyógyításában. A tengerszint alatt 400 m-rel a légkör természetes módon szűri ki a nap káros sugárzásait, és csak a hasznos UV-A-és UV-B-sugarakat hagyja érvényesülni. Ha a napfürdőt kiegészítendő meg is mártózunk a Holt-tenger vizében és a partján levő iszapban – mindkettő nagyon sok bőrtápláló ásványi anyagot tartalmaz -, akkor megkapjuk a lehető legtökéletesebb pikkelysömör-kezelést.
Természetes gyógymódok
A pikkelysömör kezelésére az ultraibolya sugarakat tartalmazó természetes napfény a legjobb orvosság, de bizonyos különleges földrajzi helyektől eltekintve (amilyen a Holttenger vidéke is) bőrünket ne tegyük ki tíz-harminc percnél hosszabb sugárzásnak. A bőr egészségének javítására némely természetgyógyász negyvennyolc órás böjtöt ajánl, amikor csak vizet vagy préselt gyümölcs-és zöldséglevet ajánlott fogyasztani.
A sárgarépa-, a zeller-, a cékla- és az uborkáié keveréke és/vagy a szőlőlé a legjobb ital, amelyet napjában annyiszor ihatunk, ahányszor csak jólesik (ez a léböjtkúra). Ha csak vizet iszunk a böjt alatt, inkább pihenjünk sokat. Ha léböjtöt tartunk, akkor óvatosan végezhetünk néhány testgyakorlatot. A tisztulás elősegítésére vegyünk be narancslében Epsom-sót vagy ricinusolajat a böjt megkezdése előtti két napon és a böjt első napjának reggelén.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Étkezzünk egészségesen: minél több friss gyümölcsöt, zöldséget és salátát, és minél kevesebb állati zsiradékot. Együnk sok olajos halat: makrélát, lazacot, szardíniát és heringet. A keserűtök hagyományosan ismert a pikkelysömör gyógyításában, de az avokádó és a savanyú káposzta is segíthet.
Táplálékkiegészítőként fogyasszunk naponta egy evőkanál hidegen préselt, extraszűz olívaolajat, lenmag- vagy repceolajat. Még jobb, ha gamma-linolénsavat és eikozapen-taénsavat szedünk. Ilyen például a borágóolaj-, a ligetszépeolaj- vagy a halolaj kapszula.
Hasznos lehet az A-vitamin (naponta háromszor 10 000 NE hat napon át), a B-vitamin-komplex (naponta kétszer 100 mg evés közben), a D-vitamin (napi 400 NE), a spirulina (mikroelemekben gazdag algaféle), valamint a homeopátiás Schüssler-sók közül a Silicea, a Natrium sulruricum, a Kalium phosphoricum, a Ferrum phosphoricum és a Calcium sulruricum.
Gyógynövény-terápia
A kerti mahoniáról (Mahonia aqui-foliumról) derítették ki, hogy hatékonyan gyógyítható vele a pikkelysömör, míg a hagyományos gyógyításban inkább a pitypanggyökeret, bojtorjánt a vörös here virágát használják a vér tisztítására. A csalán vértisztító hatása révén segít. Hasznos a bíbor kasvirág, a fodros lórom (forraljunk fel két-három levelet egy liter vízben, és igyuk meg a főzetet), a fokhagyma és a sarsaparilla.
Borogatás
Fürdő
Töltsük tele a kádat meleg vízzel, tegyünk bele félcsészényi ricinusolajat, és alaposan keverjük el. Fél órán át üljünk a vízben, közben alaposan dörzsöljük át mindenhol testünket, végül samponnal mossuk le magunkat.Homeopátia
A kén jó a száraz, vörös foltok viszketésének enyhítésére, a petróleum a száraz, durva, repedezett bőrre, míg a grafit a nedvedző bőrlemezkékre, szintén C6 hígításban. Naponta három-négy tablettát vegyünk be belőlük tizennégy napon át.
Reflexológia
A máj, a vese és a tüdő reflexpontjainak masszírozásával enyhíthetjük a pikkelysömör tüneteit, de segíthet még a napfonat és a rekeszizom zónáinak masszírozása is. Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget és olajos halat; erre nemcsak bőrünknek, hanem az egész testünknek is szüksége van egészségünk megőrzéséhez.
Aromaterápia
A bergamott és a levendula illóolaja fürdővízhez vagy semleges olajban elkeverve, a bőrbe dörzsölve enyhülést hoz. Az aromamécsesben elpárologtatott szantálfaolaj is hatásos.
Relaxáció
A pikkelysömör kiújulásának megelőzésében segítség a meditáció, a vizualizáció és a biofeedback.
Tünetek
- Száraz, ezüstös foltok a bőrön, amelyek pikkelyesek, esetleg fájdalmasak, és viszketnek.
- Különböző méretű, jól meghatározott bőrelváltozások.
- Egyes esetekben ízületi fájdalom és merevség.
Veszélyeztetett csoportok
A pikkelysömör (psoriasis) az emberek 1-2%-át érinti, hazánkban kb. 150 ezer embert. A betegség bármely életkorban előfordulhat, de a felnőttek között a leggyakoribb. A férfiak és a nők azonos arányban érintettek. Az érintettek harmadánál előfordult a családban a betegség, tehát lehetnek genetikai okai.
Kialakulása
A pikkelysömör idült bőrbetegség, melyet a bőr sejtjeinek túlzott szaporodása vált ki. Jellegzetes tünete a gyulladás, viszketés. Típusos formájában a pikkelysömört vastag, vörös bőrfoltok jellemzik, melyeket ezüstös réteg borít. Ezek a foltok, más néven plakkok, rendszerint viszketnek, égő érzéssel járnak és fájdalmasan berepedezhetnek. A leggyakrabban a könyökön, a térden, a fejbőrön, a hát alsó részén, az arcon, a tenyéren és a talpon jelennek meg, továbbá érinthetik a körmöket, valamint a szájüreget és a nemi szervek környékét. A súlyosabb esetekben a test nagy részét pikkelysömör foltok borítják. A betegek 15%-ánál ízületi fájdalom és gyulladás is kialakulhat.
A pikkelysömör rendszerint fokozatosan alakul ki, kezdetben hol megjelenik, hol eltűnik. A heveny rohamokkal járó időszakokat kiválthatja időváltozás, fertőzés, stressz, száraz bőr, sérülés, ingerlés, leégés, gyógyszerek (különösen a lítium és a béta-blokkolók) mellékhatása. A szteroidkezelés hirtelen is okozhatja.
Mit tegyünk?
A fejbőrön jelentkező pikkelysömör kezelhető kátránysamponnal vagy éjszakánként alkalmazott ásványi olaj és 10 százalékos szalicilsav keverékének a használatával. Vigyük fel a folyadékot a plakkokra, és fedjük be a fejbőrt műanyag úszósapkával.
A szteroidos krém csökkentheti a viszketést. A fürdővízhez adott zabliszt és egy evőkanál tengeri só ugyancsak enyhítheti a viszketést. A mérsékelt napozás javíthatja az enyhe pikkelysömört, de óvatosan szabad csak napozni, mert a túlzott napozás káros hatású lehet. Ha a tünetek állandósulnak vagy súlyosbodnak, forduljunk bőrgyógyászhoz.
Kezelés
Az orvosok rendszerint háromlépcsős kezelést használnak a pikkelysömör gyógyítására: helyi szereket, fénykezelést (fototerápia), és ha ezek nem hatásosak, szájon át adott gyógyszereket rendelnek. A betegek különbözőképpen reagálnak ezekre a kezelésekre, így az orvosok többféle szert is kipróbálhatnak.
Helyileg alkalmazott készítmények: ide tartoznak a szteroidtartalmú krémek és kenőcsök, amelyeket rendszerint naponta kétszer kell alkalmazni. A szintetikus D3-vitamin-készítményt, amely visszafogja a bőrsejtek túlzott termelődését, szintén naponta kétszer kell felvinni. Az antralin lassítja a bőrsejtek cserélődését. A helyileg alkalmazott retinoidok, A-vitamin-származékok ugyancsak lassítják a bőrsejtek képződését. A régi, de még mindig használatban lévő gyógyszerek közé tartozik a kátrány, amelyet közvetlenül a bőrre kell felvinni vagy a fürdővízhez hozzáadni, esetleg samponként kell használni. Hatásának fokozása érdekében fénykezelést kell vele együtt alkalmazni.
A szalicilsavat tartalmazó oldatok hasznosak lehetnek a bőrpikkelyek eltávolításában
Lehet őket kombinálni szteroidos kenőcsökkel, antralinnal vagy kátránnyal. Fototerápia: a nap ultraviola sugarai csökkentik a bőrgyulladást, és lassíthatják a bőrsejtek túlzott képződését. A fototerápia mesterséges UVA- vagy UVB-fényt alkalmaz. Az UVB-kezelést lehet önmagában is alkalmazni, de a hatékonysága fokozódik kátrány vagy antralint és szalicilsavat tartalmazó kenőcs használatát követően. Ezeket 6-24 órával korábban kell az UVB-kezelés előtt a bőrre felvinni. A PUVA-kezelés során tablettában vagy helyileg psoralent adnak, amely fokozza a test érzékenységét a fényre és az ultraviola A sugarakra.
Szisztémás kezelések:
A súlyos psoriasisos esetek kezelésére olyan erős gyógyszereket is adhatnak, amelyek gátolják a gyorsan osztódó sejteket. A súlyos arthritis és a rák kezelésében gyakrabban használt methotrexatot tablettaként vagy injekció formájában kell alkalmazni. Ez a bőrsejtek termelésének lassításán keresztül hat. A cyclosporin, melyet gyakrabban használnak az átültetett szervek kilökődésének a megakadályozására, ugyancsak lassítja a bőrsejtek termelődését. Ezeknek a gyógyszereknek súlyos mellékhatásaik lehetnek. Máj- és vesekárosodást okozhatnak, így a használatuk orvosi megfigyelést igényel. Az orvos az A-vitamin-származék retinoidokat tablettában is rendelheti. Ezek nem olyan mérgezőek, mint a methotrexat vagy a cyclosporin, de a magzatnál súlyos fejlődési rendellenességeket okozhatnak, ezért ne szedjék azok, akik terhesek, vagy gyermeket terveznek. A pikkelysömör azonban kezeléstől függetlenül gyakran kiújuló betegség.
A fototerápia:
Amelynek során mesterséges ultraviola fényt használnak, bizonyítottan hatásos az enyhe vagy közepesen súlyos pikkelysömör kezelésében.
A pikkelysömör kiváltó oka jelenleg nem ismert, a legújabb kutatási eredmények alapján azonban feltételezhető, hogy az immunrendszer hibás működése esetleg szerepet játszhat kialakulásában. Azt találták, hogy psoriasisban a fehérvérsejtek közül a T-sejtek, melyek normálisan a fertőzésektől és a betegségektől védik meg a szervezetet, kiválthatják a gyulladást és a pikkelysömörre jellemző túlzott bőrsejttermelést.
Megelőzés
Nem ismert, hogyan lehet a pikkelysömört megelőzni.
Figyelem!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.