Levendula, a természetes nyugtató
(Lavandula angustifolia) Története, alkalmazott drogjai
A levendula használatát elsőként az ókori görögöknél és rómaiaknál dokumentálták. An-tiszeptikumként alkalmazták, erre utal a latin név is (lavare – mosni). A legtöbb ókori és középkori orvosi mű szerzője megemlíti a levendulát, de nehezen eldönthető, hogy a jelenleg hivatalos L. angustifoliát, vagy valamelyik rokon faját használták-e. Indiában és Tibetben is alkalmazták, elsősorban idegi nyugtató indikációval.
Használata jelenleg nyugtatóként elfogadott, ezen kívül idegi eredetű emésztési problémák kezelésére is javasolják. A növény illóolaját aromaterápiás szerként is alkalmazzák. A gyógytermék-gyógyszeripa-ron kívül a növényt a kozmetikai iparban is nagyra értékelik, ugyanis a levendula illóolaja fontos illatalapanyag. A kozmetikai iparban gyakran a hibrid Lavandula x intermediát használják fel, amely könnyebben termesztető és magasabb illóolaj-tartalmú növény. Magyarországon is elterjedten alkalmazzák molyriasztóként.
Európában jelenleg az ún. valódi vagy keskenylevelű levendulát (Lavandula angustifolia P. Mill; syn. L. officinalis Chaix) használják legelterjedtebben a gyógyászatban, de ritkán egyéb fajokat (pl. L. dentata) L. latifolia, L. stoechas) is alkalmaznak, különösen a tradicionális medicinában. A valódi levendula (Lamiaceae) mediterrán félcserje, amelyet hazánkban is termesztenek (tradicionálisan a Tihanyi-félszigeten, Pannonhalmán, de ma már az ország számos részén). Legnagyobb ültetvényei Franciaországban találhatók. A gyógyászatban liláskék színű virágát, virágos hajtását vagy illóolaját hasznosítják.
A Ph. Hg. VIII-ban a valódi levendula illóolaja és a teljes virágzás előtt begyűjtött, szárított virága hivatalos (Lavandulae aetheroleum, Lavandulae flos). A Lavandulae flos legalább 13 ml/kg illóolajat tartalmaz.
A széleslevelű levendula arról ismerhető fel, hogy a szár csúcsán álló fővirágzat alatt közvetlenül még két oldalágat hajt, és ezek is virágzatban végződnek, a virágcsészék szürkék. A valódi levendula csészéi liláskék színűek. Júniusban, júliusban virágzanak. Termésük makkocska. Mindkét fajmagról, hibridjük dugványozással szaporítható, magot nem érlel. A virágzatokat gyűjtik, még teljes virágzás előtt. Szerepel a magyar gyógyszerkönyvben.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A levendula kémiailag eléggé mélyrehatóan vizsgált növény. A hatás szempontjából legfontosabbnak illóolaj-tartalmát tartják (1-1,5%). Ennek összetétele is ismert, legfontosabb összetevői a linalool és a linalil-acetát.
Részletes ismertetése
A friss növény elrágása vagy a hígított tinktúrával, illetve illóolajjal történő rendszeres öblögetés fertőtleníti a száj sebeit, a gyulladt fogínyt, csökkenti a kellemetlen szájszagot. Enyhíti a fog fájását, ha a levendula illóolajával öblögetünk vagy a fog környezetét bedörzsöljük.
Fokozza az étvágyat, erősíti a gyomrot, annak emésztőenergiáját, szünteti a gyomorrontást, az émelygést, a hányingert, a puffadást, ha borban főzve, áztatva vagy épp forrázat formájában fogyasztjuk.
Forrázata megtisztítja a béltraktust az emésztetlen, lerakodott, erjedő salakoktól, mérgektől. Szünteti a dugulásokat, a görcsös elzáródásokat, megakadályozza a béltartalom erjedését. Erős szélhajtó, puffadást fakasztó hatású. Bélférgek ellen bármilyen formában hatásos.
A máj fertőzéseit, gyulladásait a rozmaringhoz hasonlóan szünteti. Sárgaság esetén híg forrázata fokozott ellenőrzés mellett, kúraszerűen javallt. Az epetermelést fokozza, az epét hajtja, fiatalítja és fokozza zsíroldó, emésztő hatását.
Enyhén melegíti a vesét, tisztítja annak szűrőrendszerét. Forrázata vagy boros főzete hatékony vízhajtó. Veseciszta, húgyúti fertőzés, hólyaghurut esetén kúraszerű alkalmazása petrezselyemmel, királydinnyével, kevés borókával együtt kívánatos.
Az idegrendszerre enyhe nyugtató, zsibbasztó, ugyanakkor fiatalító hatású is, ezért a diákok vizsgára készülés idején gyakran bedörzsölték vele a fejüket, vagy koszorúként viselték. Szünteti a szédülést, a szédelgést, az ájulási hajlamot, az ideggyengeséget. Szorongásos, pánikra hajlamos állapotok kezelésére, stressz oldására külsőleg olajos masszázs vagy bedörzsölés formájában, belsőleg a már említett módon javallt. A migréneredetű fejfájásra bedörzsölőszerként alkalmas homlok-, halánték- és tarkó tájon.
Javítja a keringést, ellágyítja, tágítja az összehúzódott érfalakat, rendszeres fogyasztása feloldja lerakódásaikat. E hatását fokhagymatinktúrával kombinálva javíthatjuk. A bedörzsölt, borogatott területek vérellátását fokozza, érgörcseit oldja, ezért például végtagok érszűkülete esetén alkalmazandó. Csökkenti a szív terheltségét, javítja saját vérellátását, miáltal enyhíti a szívfájdalmakat. A koszorúér-problémák kezelésében elengedhetetlen.
Az izmok csomóit, feszültségét szünteti, erejüket, tónusukat, frissességüket fokozza, ezért izomsorvadás, -szakadás, -húzódás esetén bedörzsölőszerként, borogatásként hasznos.
A keresztcsonttájék bedörzsölésével csökkenthetjük a deréktáji fájdalmat, merevséget.
A bőr fertőzéses, gombás megbetegedéseinél, gennyes sebeinél, rovarcsípésnél, kutya- vagy kígyómarásnál, csalánkiütésnél, kelések, bőrgyulladások, égési sérülés esetén érdemes az érintett területet a levendula forrázatával, tinktúrájával bedörzsölni vagy borogatni, vagy azzal fürdőt készíteni. Ezzel párhuzamosan javallt belsőleg is fogyasztani.
Folyással, viszketéssel, gyulladással járó nemi betegségek kezelésekor igen javallt fürdő, bedörzsölőszer és belsőleg boros főzet, forrázat formájában. Segít a havi vérzés megindításában, a tisztulás hatékonyságának fokozásában, és csökkenti a kisme- dencei görcsöket, a hasfájást.
Meggyorsítja a véraláfutások felszívódását az alkoholos kivonatával való bedörzsölés vagy borogatás.
Kémiai alkotórészek:
illóolaj (linalool, linalil-acetát), keserűanyag, csersav, rozmaringsav, kumarinok, fitoszterolok, flavonoidok.
Hatás:
nyugtató, görcsoldó, epehajtó, epeműködést szabályozó, étvágyjavító, gyulladáscsökkentő, vízhajtó.
Alkalmazás:
Teaként általában más gyógyfüvekkel kombinálva (pl. citromfű, komló, orbáncfű) elalvási zavarok, idegfeszültség, ideges gyomor-, bélpanaszok, szívpanaszok, szédülés, migrén el len fogyasztják. Reuma elleni teakeverékek alkotórésze (lásd Teakeverékek fejezet], A tea készítése: 1 teáskanál drogot leforráznak 150 ml vízzel. Javasolt naponta többször l-l csészével meginni. Illóolaját kockacukorra csepegtetve – 2-6 csepp – ideges gyomorpanaszokra, étvágytalanságra javasolják.
Külsőleg:
Az illóolajat a fürdővízbe cseppentve szinte azonnal érezhető nyugtató hatása. Párologtatóba adagolva a lakások levegőjét frissíthetjük vele. Kullancs- és szúnyogriasztó szerként is használhatjuk, ha a fültövet, a hajlatokat bekenjük pár csepp illóolajjal. Kb. 2 órás védettséget ad. Fejfájás esetén a halántékot, az orrtövet bedörzsölve gyorsan csökkenthető a fájdalom. Reumás betegségek gyógyítására bedörzsölőszerként és fürdőkúrában is alkalmazható. 20-100 g drog forrázatát adják 201 vízhez. Megemlítendő a fürdőkúra bőrgyulladást csökkentő és sebgyógyító hatása is. Alvási zavarok ellen 100 g szárított levendulavirágból „álompárnát” készíthetünk (20×20 cm-es vászonzsákba töltjük a levendulát). Lefekvéskor a fej közelébe helyezve nyugtató hatású. Kisgyerekeknek varrhatunk levendulával töltött állatfigurákat is.
A levendulaolaj különböző illatszerek, bőrtápláló, gyulladáscsökkentő arc- és testápoló krémek, masszázskrémek, fürdőolajok, reuma elleni készítmények alkotórésze.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A levendulavirágot a tradicionális gyógyászatban elsősorban görcsoldó, emésztést javító szerként, vizelethajtóként, de főleg az elalvás elősegítésére alkalmazzák. Régen ismert volt az ún. levendulapárna, amelybe a levendula hajtását töltötték az elalvás elősegítésére.
Preklinikai vizsgálatok
A legtöbb farmakológiai vizsgálatban a növény illóolaját alkalmazták. A központi idegrendszeri hatásokon kívül a levendula antimikrobiális, görcsoldó hatását is tanulmányozták.
A növény nyugtató, altató hatásának vizsgálata során kiderült, hogy az illóolaj komponensei (elsősorban a linalool) a benzodiazepin-típusú anxiolitikumokhoz hasonló módon fejtik ki hatásukat. Az illóolaj a receptoraffinitás fokozásával fokozza a GABA hatását.
Nyugtató, altató hatását állatkísérletek sora igazolta. A kísérletekben az alvás időtartamát vagy a motoros aktivitás csökkenését mérték. Tiszta linalool vagy linalil-acetát alkalmazása az illóolajhoz hasonló mértékű hatást váltott ki.
Mivel a levendula illóolaját gyakran belélegezve (aromaterápia) vagy masszázs során alkalmazzák, fontos tudni, hogy a hatásért felelőssé tett vegyületek ilyen alkalmazások során is eljutnak-e a receptorokhoz. Inhalálás után az illóolaj két legfontosabb komponense, a linalool és a linalil-acetát koncentrációja a vérből és az agyszövetből is kimutatható volt. Hasonló eredménnyel zárult az a vizsgálat is, amelyben önkénteseken dermálisan alkalmazott illóolaj komponenseinek plazmakoncentrációját tanulmányozták. A levendula jó zsíroldékonyságú, a vérben is megjelenő, a vér-agy gáton átjutó komponensei az agyban közvetlenül is hatnak.
A drog simaizomgörcs-oldó hatást is bizonyították állatkísérletesen, ennek hátterében a simaizom cAMP-mediált relaxációja állhat.
Humán bizonyítékok
A humán vizsgálatokban többnyire az aromaterápiásán alkalmazott illóolaj hatását tanulmányozták.
Bár ez idáig nem végeztek sok vizsgálatot a levendulával, az eredmények az illóolaj hatásosságát támasztják alá. A tanulmányok következtetései szerint a levendula olaja javítja a hangulatot, nyugtató hatású és segíti az elalvást. Központi idegrendszeri hatását EEG-vizsgálatok is igazolják. A nyugtató hatás ellenére nem rontotta a motoros és a kognitív teljesítményt (egyes vizsgálatok szerint utóbbira pozitív hatással volt). A görcsoldó hatást humán vizsgálatokban nem bizonyították.
Indikációk, adagolás
A levendula fő indikációi a nyugtalanság, álmatlanság kezelése, azonban funkcionális emésztési panaszok (idegi eredetű gyomorirritáció, hasi diszkomfort, meteorizmus) enyhítésére is alkalmazható. A virág egyszeri adagja 1-2 kávéskanálnyi drog (illetve az ebből készült forrázat).
Tea helyett kockacukorra cseppentett 1-4 csepp illóolaj is adható. A kereskedelemben piacokon, boltokban kapható, nem gyógyszerkönyvi, ellenőrizetlen minőségű levendulaolaj az összetétel bizonytalansága miatt ilyen a célra nem alkalmazható. Nyugtató fürdő készítéséhez 20 liter fürdővízhez 20-100 g drog adagolásával számoljunk.
Általános hatása
Hevítő vértisztító, szélhajtó, nyugtató, feszültséget csökkentő, görcsoldó, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, féregűző, vízhajtó, izzasztó, vérnyomáscsökkentő. Szív- és gyomorerősítő.
Lélektani hatása
Száműzi a szennyes gondolatokat, a félelmeket, a zavaros képeket. Megtisztítja az álmokat, elűzi az álmatlanságot. Frissíti az elmét, fékezi az alantas vágyakat. Növeli az akaraterőt, a visszafogottságot, szünteti a mérgelődést, a lehangoltságot. Fokozza a rend, a tisztaság, a megbékélés érzését.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
A levendula nagy előnye, hogy használatának nem ismertek komolyabb mellékhatásai, ellenjavallatai. Aromaterápiásán alkalmazva néhány esetben központi idegrendszeri depresz-szióról számoltak be.
Állatkísérletekben fokozta az egyidejűleg alkalmazott szedatívumok hatását, humán alkalmazás során azonban ilyen interakciót nem figyeltek meg. Bár az esetleges allergián kívül alkalmazásának nincsenek ismert veszélyei, biztonsági okokból terhes nőknek nem javasolt alkalmazása. A levendula illóolajának LD50-értékét több állatfajon is vizsgálták. Az adagolás módjától és az alkalmazott állatfajtól függetlenül az illóolaj igen kevéssé toxikus. A levendulaolaj egereken elvégzett reproduktív toxicitási vizsgálata során nem tapasztaltak teratogén hatásokat.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.