Méz (Mel) összetevői, hatóanyaga, elkészítése
Méz (Mel) története, alkalmazott drogjai
Az ember már az őskorban ismerte és fogyasztotta a mézet értékes tápanyagként és édesítőszerként. Az ókori Egyiptomban sebgyógyítás céljából alkalmazták. A mézelő méhek háziasítása mintegy 6000 évvel ezelőtt kezdődött, és a selyemhernyó mellett ez az egyetlen korán háziasított rovarfaj. A méhészetekben főként mézet, de ezen kívül méhviaszt, propoliszt, méhpempőt és méhmérget is termelnek.
A méz a méztermelő méhfajok tartaléktápanyaga. A drogként is alkalmazott mézet a házi méhek (Apis mellifera L.) termelik úgy. hogy növények nektárját vagy egyéb édes nedveit összegyűjtik, mézgyomruk váladékával összekeverik, dehidratálják, és a lépben érlelik. Edes ízű, viszkózus folyadék, amely részben kristályos is lehet. A különböző növényfajokról származó mézek eltérő összetételűek, ezért aromájuk különböző, színük sárgásfehértől sötétbarnáig terjedhet.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
A méz 50-85 % invertcukrot (glükóz és fruktóz 1:1 arányú elegye), 10-20% vizet, 1-8% szacharózt, glukonsavat, fehérjét, enzimeket (glükóz-oxidáz, foszfatáz, invertáz, diasz-táz, kataláz), vitaminokat (B1, B2, B6, C, biotin), flavonoidokat (pl. pinocembrin), aminosavakat, ásványi anyagokat, pollent tartalmaz. A méz enyhén savas kémhatású (pH = 3,3-4,9). ami elsősorban a glükóz-oxidáz hatására képződő glükonsavnak tulajdonítható.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A méz régóta alkalmazott roboráló, édesítő és ízjavító szer. Mézet vagy mézzel édesített teát gyakran fogyasztanak felső légúti és gyomor-bélhurutok esetén. Külsőleg sebek kezelésére használják, valamint bőr- és hajápoló kozmetikumok alkotóeleme.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Preklinikai vizsgálatok
Preklinikai vizsgálatokat főként a méz antimikrobiális aktivitására vonatkozóan végeztek. Stapbylococcus aureus, Helicobacler pylori, Eschericbia coli, Campylobactcr jejuni, Salmonella enlerocolilis és Shigella dysenlcriae ellen a méz erős antibakteriális hatást mutatott. A nagy hígításban is megfigyelhető aktivitás alátámasztja azt az elképzelést, mely szerint a hatás nem csupán a méz nagy ozmotikus aktivitásának, hanem a benne lévő specifikus antibakteriális anyagoknak is köszönhető.
A glükóz-oxidáz hatására a mézben H2O2 képződik, ami hozzájárul az antibakteriális hatáshoz. A méz víztartalmának csökkenésével az enzim aktivitása, így az ebből adódó an-timikróbás hatás csökken.
Humán bizonyítékok
Klinikai vizsgálatokat elsősorban a méz sebgyógyulást elősegítő és sebfcrtótlenítő hatásának értékelése céljából végeztek. Kisebb égési sebek, mandulaműtétek, horzsolások, kimetszett tályogok, posztoperatív hegek, gyulladásos bőrbetegségek mézzel történő kezelése gyorsította a gyógyulást. Eredményesen alkalmazták a mézet fej- és nyakrákban szenvedőknél a sugárterápia következtében kialakuló nyálkahártya-gyulladás csökkentésében is. Alsólégúti megbetegedés esetén a lefekvés előtt mézet fogyasztó gyermekeknél csökkent az éjszakai köhögések száma és erőssége.
Indikációk, adagolás
A méz légúti hurutok esetén szckretolitikumként és a köhögési inger csökkentésére alkalmazható. Gyógyászati dózisa nincs meghatározva, elsősorban édesítő, íz javító, roboráló szer.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Nagy mennyiségben fogyasztva ozmotikus hasmenést okozhat. Magas cukortartalma miatt diabéteszeseknek, pollcntartalma miatt virágpor-allergiában szenvedőknek a méz, illetve a méztartalmú készítmények ellenjavalltak.
Egy év alatti gyermekeknek adása nem tanácsos, mert a méz kis koncentrációban botulinusztoxint tartalmazhat, amely a még fejletlen emésztőrendszerű csecsemőknél mérgezést okozhat. Mézzel nyílt sebek kezelése nem javasolt. Az ellenőrizetlen forrásból származó méz peszticid- és gyógyszermaradványt tartalmazhat, illetve magas víztartalma miatt mikrobiológiailag szennyezett lehet.
Mézes egészségital
Hozzávalók (2 személyre)
150 g málna (friss vagy mélyhűtött), 1/2 evőkanál méz, 125 g író, 150 g joghurt, 1/2 rúd vanília, 50 g tejszín
Elkészítés
A málnát átválogatjuk, ha friss, megmossuk, lecsöpögtetjük, ha mélyhűtött, kiolvasztjuk. A gyümölcsöt turmixgépben a mézzel, az íróval és a joghurttal elkeverjük, majd szitán áttörjük. A vaníliarudat hosszában felvágjuk, belsejét hegyes késsel kikaparjuk, az italhoz keverjük. A tejszínt keményre verjük, azt is hozzákeverjük, majd az italt két pohárba töltjük.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.