Küzdelem a fertőzések ellen, immunerősítési tippek
Az egészséges táplálkozástól kezdve otthona tisztán tartásáig nagyon sok mindent tehet a betolakodók távol tartásáért. De ha mégis sikerült áttörniük a védvonalakon, különböző, az élelmiszerekben jelen lévő hatásos anyagokat hívhat segítségül, hogy szervezete könnyebben gátolhassa az elszaporodásukat.
Legyen ellenállóbb mandulától!
A vírusfertőzések elkerülése érdekében egyen mindennap 85 g mandulát – a hártyás héjával együtt. A herpeszvírusokat tanulmányozva olasz kutatók azt találták, hogy egy, a mandula héjában előforduló anyag javítja a fehérvérsejtek vírusfelismerő képességét, emellett a vírusok testben való szétterjedését is akadályozhatja. Adjon tehát egy marék mandulát a reggeli müzlijéhez, hogy kordában tarthassa a vírusokat.
Öltözködjön melegen!
Nagyobb valószínűséggel kap el fertőzést, ha fázik – különösen akkor, ha a végtagjai fáznak. Egy vizsgálat során 90 résztvevő 20 percen át tartotta egy lavór hideg vízben a lábát, másik 90 fő pedig üres edénybe lógatta a lábát ugyanennyi ideig. Öt nappal később a hűtött lábúak 20 százalékában alakult ki meghűlés, míg a másik csoport tagjainak csak a 9 százalékában. A végtagok hidegsége a jelek szerint csökkenti az immunrendszer – fertőzések elleni első számú – harcosainak, a fehérvérsejteknek a számát.
Szójával a Giardia ellen
A Giardia egy állati egysejtű, amely hasmenést és hányást okozhat, s különösen könnyen fertőzi meg a gyerekeket. a trópusi országokban kifejezetten gyakori, de a mérsékelt égövi patakokban, folyókban és tavakban is előfordul, s bárhol máshol is megjelenhet, ahol nem higiénikus a szennyvíz elvezetése. A kutatások szerint a szójában lévő, szaponinoknak nevezett vegyületek számos kórokozó egysejtűt elpusztítanak. Ha olyan területen él, ahol nagy a kockázat, több szója alapú étel, így szójatej vagy tofu fogyasztása segíthet e kellemetlen és olykor a normális életvitelt is akadályozó emésztőrendszeri fertőzés ellen.
Egyen a meghűlésre, éhezzen a láz ellen!
A régi brit közmondásban sok az igazság. Nagyjából 1000 kcal energiát tartalmazó étkezés hatására a szervezetben fokozódik a gamma-interferon termelése – ez a vegyület a vírusok elleni harc egyik fő fegyvere, márpedig a náthát és az influenzát vírusok okozzák. Ezzel szemben 12 órányi éhezés növeli az interleukin-4 nevű vegyület szintjét, amelyet a szervezet a magas lázzal járó, életveszélyes fertőzések, például a tífusz ellen termel.
Védekezzen zöldségekkel!
A levesekben, ragukban és egyéb ételekben használt hagyma és fokhagyma is igen hatásos vírusölő hatóanyagokat tartalmaz, amelyek fokozhatják a fertőzésekkel szembeni védelmet. Sok más zöldség is hasznos kiegészítője lehet a fertőzések elleni fegyvertárának: a sárgarépa és az édesburgonya például azért, mert a bennük nagy mennyiségben jelen lévő béta-karotin gyulladáscsökkentő hatású és növeli a fehérvérsejtek termelődésének ütemét. a hasznos szövetségesek közé tartoznak egyebek közt a következők.
- A csilipaprika igen gyorsan felhígítja a nyálkát.
- A shiitake gomba serkenti a fehérvérsejtek termelését.
- A gyömbér gyulladáscsökkentő hatású.
- A goji bogyó (a Lycium barbarum növény gyümölcse, más néven farkasbogyó; szárítva kapható) szintén a fehérvérsejtek termelését serkenti.
Ne hagyja abba, ha már nyert ügye van!
Mossa ki a mosógépet
Ruhái talán tisztának tűnnek, de nem feltétlenül csíramentesek. Számos baktérium még a 82 °C-os meleget is kibírhatja a mosógépben, az influenzavírusoknak pedig még a 100 °C-os forróság sem feltétlenül árt meg. A maximális higiénia érdekében időnként mossa át maximális hőmérsékletű hosszú programmal az üres mosógépet úgy, hogy mosószer helyett fehérítőt ad a vízhez.
Védelem a kertészeknek
Ha szeret kertészkedni vagy más szabadtéri kedvtelésnek hódol, ügyeljen arra, hogy védve legyen tetanusz ellen. E potenciálisan végzetes fertőzést okozó baktériumok mindenütt jelen vannak a talajban, s a bőr sérülésein át könnyen bejuthatnak a szervezetbe – elég lehet egy karmolás vagy egy rózsa tüskéjének a szúrása. Magyarországon 1940 óta a csecsemőkortól 11 éves korunkig kötelezően ismételt oltásokban részesülünk (Di-Per-Te) többek között a tetanusz ellen is. Felnőttkorban javasolt az oltás tíz évenkénti megismétlése. A megfelelő védőoltás után a merevgörccsel szemben 100%-os védettség alakul ki. Nagyobb, fertőzött sérülések esetén emlékeztető oltás nyújt biztonságot. A védőoltásnak köszönhetően hazánkban nagyon ritka a tetanuszos megbetegedés, ám külföldön nem kötelező a védőoltás, így ott előfordul. A biztonság kedvéért a szabadban szerzett súlyosabb sérülésekkel mindig forduljon orvoshoz, s akkor is, ha egy kisebb sérülés nehezen gyógyul, vagy a környezetében izommerevséget tapasztal.
Tisztálkodjon alaposan!
Bár az üzletekben rengeteg új tisztítószer kapható, meglepő módon még mindig a jó öreg szappanos kézmosás a leghatékonyabb módszer a baktériumok és a vírusok eltávolítására.
Kövesse az alábbi egyszerű útmutatást:
- Szappanozza be keze mindkét oldalát.
- Fonja össze két keze széttárt ujjait, és dörzsölje egymáshoz kezeit 20 másodpercen át, hogy alaposan megtisztuljanak. (A jobbkezesek általában alaposabban mossák meg a bal kezüket, mint a jobbot.)
- Sikálja át a körmei alatti és körüli területeket szappannal és körömkefével. Kézmosás előtt vegye le az ékszereit, mivel a baktériumok könnyen megbújhatnak a gyűrűk alatt.
Válassza a megfelelő gélt!
Ha úgy dönt, hogy mégis inkább alkoholos kéztisztító gélt használ – például mert úton van, és nincs a közelben mosdó -, ellenőrizze, mit tartalmaz a kiválasztott szer. Legalább 60 százalék alkoholnak kell lennie benne ahhoz, hogy hatásos legyen a kórokozók ellen.
A természetes antibiotikumok titkai
Az antibiotikumok 20. századi megjelenése és elterjedése alapvetően átalakította a fertőző betegségek kezelését – beleértve az olyan súlyos kórokét is, mint a tuberkulózis, a szifilisz vagy az agyhártyagyulladás. Az e szereket fölfedező tudósok azonban nem látták előre, hogy a baktériumok különböző törzsei idővel ellenállóvá válnak, s hogy állandóan újabb antibiotikumokra lesz szükség, hogy lépést tudjanak tartani a baktériumok mutációival.
Az antibiotikumok emésztőrendszerre gyakorolt hatása és egyéb mellékhatásai szintén mind több aggodalomra adtak okot. Az új gyógyszerek után kutató tudósok ezért folyamatosan vizsgálják a hagyományos szereket is, és eredményeikből úgy tűnik, hogy a növényeknek és más természetes anyagoknak igen erőteljes, fertőzés elleni hatásaik lehetnek.
Vissza a természethez
Íme, néhány a világ azon hagyományos orvosságai közül, amelyekről a tudományos elemzések kimutatták, hogy vagy elpusztítják a baktériumokat, vagy megakadályozzák szaporodásukat. Ám súlyosabb esetekben vényköteles gyógyszerekre is szükség lehet. Mindig beszélje meg orvosával, ha valamilyen természetes orvosságot kíván használni.
- Bazsalikom Több, mint 2000 éve, Indiából jutott el Nyugatra ez az illatos fűszernövény, amelynek levele és magja is antibakteriális hatású.
- Cseresznye A feketecseresznye-lé gátolja a foglepedékképző baktériumok tevékenységét, és ezzel segít az ínybetegségek megelőzésében.
- Echinacea A bíbor kasvirág kivonata a fehérvérsejtek baktériumölő tevékenységét serkenti. Általában tinktúraként használják.
- Eukaliptusz E gyakori ausztrál fa illatos levelei nagy mennyiségű eukaliptolt tartalmaznak. Az igen erőteljes antibakteriális hatású eukaliptolt belélegezve légúti fertőzések kezelésére, vagy külsőleg, sebek fertőtlenítésére használják.
- Fekete áfonya Vegyületei igen hatékonyak az E. coli-fertőzések ellen. A bogyókban lévő tanninok gátolják a baktériumok szaporodását és a húgyhólyag falán való meg-tapadását. A tanninok az áfonyalében vannak jelen a legnagyobb mennyiségben.
- Fokhagyma Az antibakteriális allicinben gazdag fokhagymát az ókor óta használják betegségek kezelésére és a sebek elfertőződésének megakadályozására. Használja nyersen vagy főzéshez, illetve szedje fokhagymakapszula formájában.
- Gránátalma A C-vitaminnal és vassókkal balzsammá kevert gránátalmahéj a m ulti rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA) baktériumokat is elpusztítja. A gránátalmaléről már az ókori kínaiak is tudták, hogy segít megelőzni a száj és az íny fertőzéseit.
- Joghurt A joghurtban élő „jó” baktériumok serkentik a fehérvérsejtek termelését, amelyek azután megtámadják a betolakodó mikrobákat. Ezenkívül az immunrendszer első védvonalának számító bélflóra természetes alkotói.
- Medveszőlő Az Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában is honos Arctostaphylos uva-ursi egyik vegyülete igen hatásos a húgyúti és bélfertőzések ellen. Kapszula és tinktúra formájában kapható.
- Méz Antibakteriális tulajdonságai révén segít megelőzni a sebek elfertőződését. Leghatásosabb változata a manukaméz, amelyet hagyományosan az új-zélandi maorik használtak. Még az antibiotikumoknak ellenálló Staphylococcus aureus (MRSA) leküzdésére is hatásos.
- Oregánó Ez a könnyen termeszthető fűszer- és gyógynövény gazdag antibakteriális hatású illóolajokban. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható, oregánókivonatot tartalmazó balzsamot sebek fertőzés elleni védelmére használják.
- Spárga A spárgakivonat növeli a különféle baktériumok, például az E. coll és a Staphylococcus aureus ellen védelmet nyújtó fehérvérsejtek számát és aktivitását.
- Szegfűbors Ez a fűszer segíthet megakadályozni a baktériumok elszaporodását az ételekben. Ize remekül illik a vadételekhez.
- Teafa Ennek az Ausztráliában őshonos fának az erős antimikrobiális hatású olaját nagyon régóta használják külsőleg a bőr- és sebfertőzések ellen.
- Vörös áfonya A gyümölcs bogyói olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek megakadályozzák, hogy az E. coli baktériumok megtelepedjenek a húgyúti rendszerben. A koncentrált kivonat és a hígítatlan lé a leghatásosabb.
- Zöld tea A benne lévő polifenolok igen fontos antimikrobiális vegyületek, amelyek megzavarják a baktériumok anyagcseréjét, így gátolják szaporodásukat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.