Hogyan javítsuk a memóriánkat?
Agyunk annyi információt tárol a közeli és távoli múltból, hogy legtöbbünknek nehezére esik mindenre emlékezni. A helyes táplálkozásnak meglepően jó hatása van az emlékezőképességre, segíthet, hogy még a legszétszórtabb egyéneknek is javuljon a memóriája.
Mindenkinél előfordul
Mindenkinek vannak szórványos emlékezetkihagyásai, de ez nem jelenti szükségszerűen azt, hogy az agy működésében zavar állna fenn. A rohanó életmód okozta stressz túlzottan megterheli figyelmünket és koncentrálóképességünket. Például gyakran nem emlékezünk, hova tettük a kapukulcsot, vagy nehezünkre esik bizonyos neveket, telefonszámokat megjegyezni.
Ezek ugyan bosszantó, de nem veszélyes jelenségek. Senki sem tud minden eseményre pontosan emlékezni. A kor előrehaladtával nem feltétlenül romlik az emlékezőképesség, sőt a negyvenes éveinkben élesebb a memóriánk, mint gyermekkorunkban. Mégis, sok középkorú ember panaszkodik memóriazavarokról. Ezt korfüggő feledékenységnek hívják, amelynek tünetei: koncentrációs zavar, emlékezési problémák, szegényes szóhasználat.
Memóriafrissítők
A legtöbb ember, életkorától függetlenül, szeretné fejleszteni emlékezőképességét. Sokat segít az agy vérellátásának növelése, például rendszeres testmozgással. Az állandó, stabil vércukorszint fenntartása is fontos, mert az idegsejtek zavartalan működéséhez glukózra van szükség. Már az olyan apróság is, mint hogy naponta rendesen reggelizünk, érezhető különbséget jelent.
Az összetett szénhidrátok (Graham-kenyér, teljes kiőrlésű gabonából készült tészta), segítenek szabályozni a vércukorszintet. Emésztésük hosszabb időt vesz igénybe, és a glukóz lassabban, de folyamatosan szívódik fel a bélrendszerből.
- Memóriazavarok
- Feledékenység: 24 memóriajavító módszer
- Hogy táplálhatjuk a memóriánkat?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szuperélelmiszerek
Agyunkat leginkább sokoldalú, az öt élelmiszercsoportra alapozott étrenddel tehetjük frissé. Néhány élelmiszer meglepően sok agyműködést serkentő tápanyagot tartalmaz. Az élelmiszerek antioxidáns hatását vizsgálva azt találták, hogy leginkább azok segítenek megelőzni a memória gyengülését, amelyek a legnagyobb szabad gyök befogó képességgel rendelkeznek. Ilyenek az áfonya, az eper, a spenót. A szeder, a szilva, a brokkoli, a kelkáposzta, a cékla, a kelbimbó és a fokhagyma szintén jó hatásúak.
Agyműködés gyorsítása
Sok tápanyag közvetlenül segíti az agy működését: például a vas, mivel javítja a vérben az oxigénszállítást. Amerikai kutatók vashiányos vérszegénységben szenvedő lányoknál azt tapasztalták, hogy akik vaspótlásban részesültek, jobban teljesítettek a memóriatesztekben. Vasban gazdag élelmiszerek a vörös húsok, a máj, a csonthéjasok, a szilva, a füge, a sárgabarack, a búzacsíra, a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, a hüvelyesek és a zöldfőzelékek.
Az antioxidáns vitaminok
Védenek a szabad gyökök okozta idegkárosodással szemben, ezért segítenek az emlékezőtehetség fejlesztésében. Ilyen vitaminok bőségesen találhatók gyümölcsökben és zöldségekben. A B-vitaminok döntő szerepet játszanak az idegsejtek energiaellátásában.
A tiamin (B-vitamin) és folsav hiányát összefüggésbe hozták a memória gyengülésével, zavartsággal, feledékenységgel és más tünetekkel. Gazdag B-vitaminforrás a teljes kiőrlésű gabona, az élesztő, húsok, szárnyasok, máj, tej, tojás, zöldfőzelékek.
Fejlesszük a memóriánkat
- Tegyük próbára önmagunkat! A kiesett idegsejtek működését más, még ép agyi területek vegyék át.
- Tornáztassuk agyunkat! Tanuljunk nap mint nap valami újat – legyen az akár egy ismeretlen szó vagy az internet használata.
- Írjuk fel! Segítsük rövid távú memóriánkat azzal, hogy a tennivalókat feljegyezzük!
- Játsszunk szójátékokat! Szórakozzunk keresztrejtvény fejtéssel vagy szójátékokkal. A kártyajátékok segítenek a memória karbantartásában.
- Emlékezzünk régi dolgokra! Nézegessük a fényképalbumunkat és emléktárgyainkat, melyek régi emlékeket idéznek fel; megpróbálkozhatunk emlékeink leírásával is.
- Gyakoroljuk a teljes ellazulást! A stressz a memória ellensége. Használjunk olyan módszereket, amelyek segítenek megnyugodni: próbálkozzunk légzőgyakorlatokkal (mélylégzéssel), meditációval, jógával vagy önhipnózissal.
Az esszenciális zsírsavak
Az idegsejtek egészséges működésének fenntartásához szükségesek. Az omega-3 és omega-6 zsírsavak a zsíros húsú halakban, növényi olajokban, avokádóban, dióban, búzacsírában és szójababban találhatók.
A lecitin és a kolin ingerületátvivő anyagok, az acetil-kolin előállításához szükségesek, ami létfontosságú az emlékezet gyors működéséhez, és feltehetőleg késlelteti az időskori elbutulást. A halhús nagyon sok kolint tartalmaz. Lecitinben gazdag élelmiszerek a szója, a máj, a tojássárgája, a földimogyoró, a borsó, a pisztráng, a teljes kiőrlésű gabona, a sajtok és a leveles zöldfőzelékek.
Étrend a jó memóriáért
- Kiváló start: Teljes kiőrlésű gabonapehely; zabkása, gyümölcslé; Graham-kenyér mogyoróvajjal vagy banánpürével, gyömbéres sárgabarackbefőtt, banán natúr joghurttal; búzacsíra mézzel
- Déli feltöltődés: Nyers zöldségdarabkák guacamole-ba mártogatva kenyérrel; füstölt lazac vagy buggyantott tojás pirítóssal
- Napközben: Friss gyümölcs, napraforgó- és tökmag, diófélék; datolyás és narancsos zabsütemény, gyümölcskenyér, malátakenyér; szárított füge, aszalt szilva vagy aszalt sárgabarack; ropi.
- Esti élénkítő: Tojás csilis paradicsommártásban; sült hal zöld salsaszósszal grillezett pisztráng citrommal és friss fűszernövényekkel; tojás spenóttal; csirkével és Zöldségekkel töltött omlett.
- Innivalók: Igyunk napközben bőségesen vizet, Zöld teát, gyógynövényteát, valamint friss i gyümölcs- és zöldségleveket. Tartózkodjunk \ a kávétól, a teától, a szénsavas italoktól és a kakaótól
Az agyműködés serkentése
Az egészséges táplálkozás már önmagában is hasznos az emlékezőtehetség megőrzésében, de ha ezt aktív életmód mellett tesszük, megsokszorozhatjuk a hatást. A testedzés egyike a legjobb emlékezeterősítő módszereknek; javítja a vérkeringést, ezáltal segítve az agy hatékony működését.
Az agytorna is fontos
Az olvasás, a nyelvtanulás és más gondolkodásra késztető elfoglaltságok, mint a kvízjátékok vagy a rejtvényfejtés serkentik az agyműködést, különösen ha még jó társaság is kerül hozzá. Az alkohol és a dohányzás viszont károsítja az idegsejteket. Ezért ne fogyasszunk az ajánlott mennyiségnél több alkoholt a dohányosok pedig csökkentsék a dohányzást, vagy még jobb, ha teljesen abbahagyják. Míg a koffein átmenetileg fokozza a szellemi éberséget, nagyobb mennyiség remegést, heves szívdobogást okozhat, feszültté tehet, zavarhatja a koncentrációt.
A kialvatlanság gyengíti az összpontosító- és emlékezőképességet
A legtöbb felnőttnek hét vagy nyolc óra éjszakai alvásra van szüksége, bár a kor előrehaladtával az alvásigény csökken.
Szorongás
Köztudott, hogy a feszültség és a szorongás rontják az agyműködést. A feszültségtől szenvedő emberek hajlamosak ismétlődő gondolati sémák alkalmazására. Ez teljesen kitölti a gondolataikat, a hatékony koncentráció és a rövid távú memória rovására.
Gyógyszerek
Egyes gyógyszerek is okozhatnak emlékezetzavart, mint például az altatók, nyugtatók, egyes köhögés- és fájdalomcsillapítók. Az energiabevitel csökkentése hatással lehet a felidéző emlékezésre – azoknál, akik mértéktelenül fogyókúráznak, gyakoribb az emlékezetkiesés. Ez valószínűleg nem közvetlenül a csökkent energiabevitellel magyarázható, hanem inkább a diétázás kiváltotta stresszel. A fogyókúra kapcsán fellépő memóriazavar jellege hasonló, mint ami depresszióban vagy szorongás kapcsán alakul ki.
Menstruáció hatása az agyra
Nőknél a menstruációt megelőző napokban, valamint a változás korában gyakoribbak a memóriazavarok. Ennek pontos oka még nem ismert, de feltételezik, hogy a hormonszintek változásával, különösen az ösztrogénszint csökkenésével függhet össze. Megfelelő tápanyagbevitellel és hormonpótló kezeléssel ezek megelőzhetők.
Extra segítség
Az emlékezet javítására többféle táplálékkiegészítő áll rendelkezésünkre. Aki valamilyen gyógyszert szed, kérdezze meg kezelőorvosát, mielőtt kiegészítő készítményt szedne, hogy nem áll-e fenn a kölcsönhatás veszélye. Kellemetlen, sőt veszélyes mellékhatások is felléphetnek. A Hupersine A kivételével az alább felsorolt táplálékkiegészítők változatos kiszerelésekben kaphatók a bioboltokban és gyógynövény szaküzle tekben.
- A páfrányfenyő jó híre a memóriát, a koncentrációt és az általános mentális funkciókat javító hatásának köszönhető. A tévesztések, fogalomzavar, zavartság tünetein is segíthet. Természetes értágító hatása révén segíti a keringést és az agyszövet oxigénellátását. Hatékonyan semlegesíti a szabad gyököket, amelyek károsítják a sejteket és szöveteket. Általában 120 mg a javasolt napi adagja (2-3 adagra elosztva).
- Keleti ginszeng. A kínai, koreai és szibériai ginszeng világszerte ismert gyógynövény. Más ismert hatásai mellett fokozza az éberséget és koncentrációt is. Ne lépjük túl a tájékoztatóban leírt adagot, mert túladagolva mellékhatások jelentkezhetnek, pl. feszültség, ingerlékenység, álmatlanság.
- A Q-10 koenzimet a szervezet állítja elő, de becslések szerint a népesség közel felének nem áll rendelkezésére elegendő tápanyag
- az előállításához. Szerepe van az emlékezetben, a koncentrációban és az energiatermelésben. Napi adagja 50 és 100 mg között van.
- A Hupersine A a hagyományos kínai gyógynövények közé tartozik, segíthet megelőzni az agyban az acetil-kolin szintjének csökkenését. A természetgyógyászok alkalmazzák.
Maradandó károsodás
Néhány idős embernél a memóriacsökkenés hátterében szervi betegség állhat. Az időskorban bekövetkező elbutulás oka az esetek egy részében a nyaki és az agyi erek szűkülete, és ennek következtében az agy rossz vér- és oxigénellátása. Ilyen esetekben javallottak a páfrányfenyő-készítmények.
Az Alzheimer-kór az idegsejtek károsodásával és az agytérfogat csökkenésével jár. Jelen ismereteink szerint a folyamat visszafordíthatatlan és fokozatosan súlyosbodik, de egyes esetekben kissé enyhíthető Q-10 koenzim készítményekkel. Azoknak az élelmiszereknek a fogyasztása is segíthet, amelyek nagy mennyiségben tartalmazzák ezt a koenzimet (belsőségek, spenót, burgonya, szója).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.