Táplálékallergia tünetei gyerekeknél
Az elfogyasztott táplálék túlérzékenységi reakciót válthat ki. Szűkebb értelemben táplálék allergiáról csak az azonnali, IgE- típusú hiperszenzitivitási reakció esetén beszélünk. Hétköznapi szóhasználatban azonban az allergia és túlérzékenység fogalma keveredik, nem különül el élesen. Normális esetben az elfogyasztott táplálékkal szemben az immunrendszer toleranciát biztosít, tehát a szervezetbe bekerülő idegen fehérje nem jelent veszélyt a szervezet számára, nem vált ki gyulladásos reakciót.
Allergiás reakciók okai
Amennyiben bizonyos táplálékokkal szemben nem alakul ki immuntolerancia, vagy sérül valamilyen okból (pl. gyulladás), a szervezetbe került táplálék aktiválja az immunrendszert, mely révén gyulladást keltő anyagok szabadulnak fel (pl. hisztamin), melyek a gyomor- és bélrendszer működésére, a bőrre, a légzőrendszerre és a szívműködésre egyaránt hatnak, és aminek következményeként allergiás reakció jön létre.
A táplálékallergiás megbetegedések száma az egész világon emelkedik. Ennek oka az iparosodásban, a növekvő környezetszennyezésben, a növényvédő szerek használatában, az élelmiszerek előállításakor és tartósításukkor alkalmazott eljárásokban keresendő.
Tünetek
A táplálékallergia tünetei kialakulhatnak a táplálék elfogyasztását követően azonnal, 2-3 óra múlva, nem IgE-típusú reakció esetén akár néhány nap múlva is. Tünetei: hányás, hasmenés, görcsös hasi fájdalom, kipirulás, viszketés, csalánkiütés, a garat és a torok viszketése, duzzanata, gombócérzés, nehézlégzés, vérnyomásesés, eszméletvesztés, legsúlyosabb esetben anafilaxiás sokk, mely életveszélyes állapot. A túlérzékenység lassan kialakuló formájának tünetei: étvágytalanság, hasmenés, vérszegénység, ekcémás.
Bőrelváltozások, fogyás vagy súlyállás, reflux
A leggyakoribb táplálék allergének csecsemő- és gyermekkorban a tehéntej, tojás, és szója, melyek gyakran csak átmenetileg okoznak problémát, és 2-3 éves korra kinőhetők. Felnőttekhez ehhez jön még az olajos magvakkal, gabonafélékkel, húsokkal, hallal, kagylóval szembeni túlérzékenység.
- Rohamokban jelentkező fejfájások
- Hirtelen látászavar tünetei
- Az enyhe és a súlyos allergiás roham felismerése és kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mogyoró allergia
A földimogyoróval szembeni allergiás reakció a legsúlyosabb, sokszor halálos kimenetelű. Ez a legerősebb allergénként ismert tápanyag, általában több éves szigorú étrenddel sem csökken iránta az érzékenység. Az ételallergia diagnózisa a teljes elvonást (eliminációt) követő tünetmentesség, majd az adott étel visszaadására (provokációra) jelentkező tünetek alapján állítható fel.
A gyümölcsök és zöldségfélék főként azoknál váltanak ki allergiás reakciót, akik légúti allergénekre is érzékenyek, és a tünetek főként a pollenszezonban jelennek meg, az úgy nevezett keresztallergia miatt. Fogyasztásuk után ajak-, torok-, és szájpad viszketés, duzzanat jelentkezhet, de gyomor-, bélrendszeri tünetek, sőt ritkán életveszélyes állapot is kialakulhatnak. Oka az, hogy az allergiát kiváltó pollen egy kis fehérjeszakasza megegyezik a rendszertanilag távol álló növény egy hasonlóan apró fehérjeszakaszával.
Keresztallergia
Minél közelebbi két faj között a rokonság, annál jobban hasonlítanak különböző antigénjeik. Pl. aki egyfajta rákra allergiás, az nagy valószínűséggel minden rákra, a homárra, langusztára, kagylóra, osztrigára is. Aki allergiás a tyúktojásra, az valószínűleg minden madár tojására allergiás, illetve a tejfehérje-allergiában a marhaszőr is tüneteket okozhat.
Leggyakoribb keresztallergének:
- Nyírfa: alma, körte, cseresznye, őszibarack, sárgabarack, szilva, kiwi, mogyoró, dió, mandula, zeller, sárgarépa, burgonya, paradicsom, kesudió, meggy, őszibarack, sárgabarack, kiwi, avokádó, spenót.
- Égerfa: mandula, alma, zeller, cseresznye, mogyoró, őszibarack, körte.
- Fűfélék: paradicsom, dinnye, narancs, fehérrépa, burgonya, mogyoró, borsó, búza, bab, lencse, avokádó, gabonák, rozs, borsó, szója, élesztő, édeskömény, szentjánoskenyér.
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka, cukkini, tök, kamilla, banán, napraforgómag.
- Fekete üröm: zeller, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, paprika, paradicsom, uborka, banán, alma, dinnye, kiwi, mangó, kamilla, ánizs, koriander, kömény, csilibors, kapor, szerecsendió, bors, mustármag, napraforgómag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno, élesztő.
- Poratka: rák, tenger gyümölcsei.
- Rozspollen: rizs, búza, rozs, árpa, kukorica, zab.
- Földimogyoró: dió
- Dió: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
- Latex: banán, gesztenye, spenót, avokádó, citrusfélék, kiwi
- Tehéntej: marhaszőr
- Tojás: madártoll, csirkehús
- Tőkehal: lazac, lepényhal, tonhal, makréla
- Hagyma: spárga
- Barack: szilva, cseresznye
- Alma: körte
A valódi allergiához hasonló tüneteket okozhatnak a magas hisztamin tartalmú, vagy hisztamin felszabadítását nem immunológiai úton elősegítő élelmiszerek is. Ilyenek: pl. adalékanyagok, vegyszerek, halak, érett sajtok, alkoholok, érlelt kolbász, sonka, szalámi, füstölt hús, szója, spenót, borsó, lencse, bab, savanyú káposzta, paradicsom, ketchup, eper, papaya, ananász, avokádó, banán, mák, mogyoró, tojásfehérje, csokoládé, fahéj, sörélesztő.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.