Termékenység fokozása helyes étrenddel
Minden házaspár számára izgalmas a családtervezés időszaka. Mind a leendő anya, mind az apa egészséges étrenddel és életmóddal fokozhatja termékenységét. Bizonyos élelmiszerek elősegítik a fogamzást és segítenek a terhesség alatt is, hogy az problémamentes, boldog időszak legyen.
A leendő szülők ritkán teszik fel maguknak a kérdést, hogy vajon egészségi állapotuk megfelelő-e a gyermeknemzéshez, ül. A terhesség vállalásához. Pedig ez a szempont egyáltalán nem mellékes: az egészségnek közvetlen hatása van a termékenységre, és az sem mindegy, hogy a terhesség miként zajlik.
A szexuális és reprodukciós egészség megtartásához általában elegendő a tápláló, kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres, nem megerőltető testmozgás. Ám mivel a meddőség egyre több párt érint, a leendő szülőknek ajánlatos étrendjüket és életmódjukat a korábbiaknál alaposabban átgondolni.
Legyünk türelemmel!
Nem várható, hogy a kedvező változások egyik napról a másikra bekövetkezzenek. Akár három hónapba is beletelhet, míg elérjük a gyermekvállaláshoz szükséges optimális egészségi állapotot. A családalapítás előtti jó kondíció megteremtésének előnyeit elsősorban a magzat és a leendő gyermek fogja élvezni – kimutatták, hogy az egészséges étrenden élő anya testében fogant gyermeknek felnőttként kisebb valószínűséggel lesz szív- és érrendszeri betegsége, ill. Cukorbetegsége.
A fogamzás elősegítése
A meddőség a férfiakat és a nőket egyaránt érintheti, és a háttérben a legkülönfélébb okok állhatnak.
- A cukor kiiktatása étrendünkből
- Rákmegelőző étrend
- Egészségtelen zsiradékok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az életmód átalakítása
A túlzott alkoholfogyasztás rendkívül károsan befolyásolja a nemző-és fogamzóképességet. Mindkét félnél nemcsak csökkenti a nemi vágyat és a szexuális teljesítőképességet, hanem zavarja a nemi hormonok termelődését is, ami a peteérés és a hímivarsejtek működésének zavarához vezet. Az alkohol ugyancsak akadályozza a fontos B-vitaminok és ásványi anyagok, például a cink felszívódását.
A meddőségben feltehetően szerepet játszik a B6-vitamin és a folsav hiánya is. A cinknek igen fontos szerepe van az ondósejtek termelődésében. Hiánya káros következményekkel járhat: azoknak a férfiaknak, akik naponta negyven grammnyi alkoholnál többet fogyasztanak, alacsonyabb az ondójukban a hímivarsejtek száma.
A gyermekvállalásra készülő pároknak mindenképpen érdemes betartani a biztonságos szeszesitalfogyasztás vezérelveit . A kövérség veszélyei. Az elhízás önmagában is meddőséget okozhat részben azért, mert mindkét nemnél csökkenti a szexuális vágyat. Válasszunk olyan diétát, amely energiaszegény, de bőségesen tartalmazza az összes létfontosságú tápanyagot , hogy a fogamzás problémamentes legyen, leendő gyermekünk pedig egészségesen fejlődjön.
Hagyjuk abba a dohányzást!
A cigarettázás nemcsak általában egészségtelen, de ezen túlmenően csökkenti a nők fogamzóképességét, ugyanis mind az aktív, mind a passzív dohányzás megzavarhatja a női nemi ciklust.
A megfelelő választás
Heti egy-két alaposan megfőzött tojás elegendő cinket biztosít a fogamzóképesség javításához, és nem is emeli meg vészesen a koleszterinszintet A fenyőmandula ugyancsak jó cinkforrás – fogyaszthatjuk parajsaláta tetejére szórva is.
Az ondótermelés serkentése
A férfiaknál az ondótermelés folyamatos, ám a hímivarsejtek száma és vitalitása nagyban függ az elfogyasztott táplálékoktól. Az elégtelen ondótermelés, ül. Az alacsony hímivarsejtszám a férfi meddőség jól ismert oka. Az egészséges hímivarsejtek képzéséhez elengedhetetlen az egészséges, esszenciális zsírsavakban, A-, B-, C- és E-vitaminban, továbbá cinkben és magnéziumban gazdag étrend. E tápanyagok közül különösen a C-vitamin és a cink játszik fontos szerepet.
- C-vitamin. A hímivarsejtek képződése során az osztódó sejteket érő külső hatások – pl. A szabad gyökök okozta károsodás – befolyásolják a hímivarsejtek életképességét, s így közvetve a magzat egészségét is. A C-vitamin a szabad gyökök elleni hatása révén elősegíti a fogamzást, ill. Az egészséges hímivarsejtek képződését.
- Cink. Jóllehet a szervezetben a cink csak nagyon kis mennyiségben van jelen, a férfiak nemzőképességében különösen fontos szerepet játszik. Cinkre a férfi ivar mirigy működéséhez, az ondó termelődéséhez van szükség.
Az izzadással és valamelyest a vizelettel is cink ürül ki a szervezetből. Ha a cinkszint jelentősen csökken, a hímivarsejtek száma és a férfi nemi hormonok mennyisége ugyancsak csökken. Cinktabletták vagy -kapszulák szedésekor a bevitt mennyiség túllépheti a 15 mg-ot, vagyis az ajánlott napi beviteli értéket. A túlzott cinkbevitel viszont nem jó, az egyensúly felborulása lázat, émelygést vagy hányingert okozhat.
Az egészséges vérkeringés
A férfiak nemi teljesítőképességét az érelmeszesedés, és az emiatt bekövetkező érszűkület lényegesen csökkentheti. Ilyenkor ugyanis csökken a hímvessző és a herék vérellátása, ami egyrészt erekciós problémát okozhat, másrészt gátolhatja az ondó termelést.
A fogamzóképesség növelése
A nőknek már születésükkor jelen van az összes (még éretlen) petesejtje a petefészekben. A havi ciklus során minden hónapban megérik egy (ritkán több) petesejt, s megtermékenyülésre készen kilökődik a petevezetékbe. Ám a folyamatot szabályozó nemi hormonok termelődését számos tényező zavarhatja, pl. Az egészségtelen étrend, a stressz vagy a túlzott fizikai megterhelés. Az így kialakuló hormonzavar átmenetileg vagy tartósan meddőséget okozhat.
A friss, zsenge spárga javítja a férfiaknál nemző-, a nőknél a fogamzóképességet. Bőséges C-vitamin-tartalma révén elősegíti a fogamzást, a benne lévő folátok pedig a magzat korai fejlődéséhez nélkülözhetetlenek.
A fogyókúrázás hatása
A tápanyaghiány hormonzavart okozhat és akadályozhatja a peteérést is. Az egészséges nő szervezetét legalább 18 százalékban zsír alkotja: ennél kisebb hányad esetén elmaradhat a menstruáció, és a meddőség veszélye ugrásszerűen megnő. A tartós éhezés és a zsírraktárak hiánya miatt fellépő meddőség oka egyrészt az, hogy ilyenkor a szervezet védekezésképpen leállítja a nemi hormonok termelődését, másrészt a női nemi hormonok zsíroldékonyak, számukra a szervezetben lévő zsírszövet raktárként szolgál – ha a raktár megszűnik, szintjük leesik. Mindkét folyamat eredménye az, hogy a peteéréshez szükséges hormonok nem állnak rendelkezésre.
A mozgás szerepe
Aki teherbe akar esni, annak nem tanácsos a fogyás érdekében a táplálék mennyiségét drasztikusan csökkenteni. Inkább mozogjunk többet – ez azzal az előnnyel is jár, hogy javul az általános erőnlétünk.
A koffein
Újabb kutatások kimutatták, hogy a túlzott koffeinbevitel esetleg megváltoztathatja a prolaktin nevű hormon termelődését. Ezt összefüggésbe hozzák a meddőséggel, így tehát tanácsos csökkenteni a tea, a kávé és a kóla fogyasztását.
A fogamzásgátlás hatásai. A nők egy része hónapokon át meddő marad azt követően, hogy abbahagyja a fogamzásgátló tabletta szedését vagy a spirál használatát. Ennek oka többnyire hormonzavar. A cinkben, mangánban és B6-vitaminban gazdag étrend segíthet a fogamzóképesség helyreállításában. A mangán és a B6-vitamin az ösztrogén lebontásában játszik szerepet. Ez a fogamzás szempontjából létfontosságú, ugyanis a magas ösztrogénszint gátolja a terhességet.
Öt jó tanács a reggeli hányinger ellen:
- A nap folyamán gyakran kortyolgassunk zsírszegény tejet.
- Együnk gyakrabban, de keveset: rágcsáljunk kekszet, pirítóst, zablisztből készült pogácsát.
- A gyömbér kitűnő szer émelygés és hányinger ellen. Napközben Kapjunk be egy-egy gyömbéres kekszet. Kortyolgassunk gyömbérsört.
- A nap folyamán többször együnk néhány kanál joghurtot.
- Kortyolgassunk ásványvizet és eszegessünk friss gyümölcsöt.
Ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek
A legtöbb cinkhez az osztriga és a garnélarák fogyasztásával lehet jutni, de sok van a kagyló, a homár és folyami rák húsában is, továbbá a szardíniában és általában a sovány húsokban. Jó cinkforrások még a kemény, könnyen morzsolódó sajtok, valamint a tojás, a teljes kiőrlésű gabonából készült élelmiszerek és a barna rizs. A fogamzó-képességet a dió- és mogyorófélék is javítják, mivel sok cink, magnézium, mangán, B6- és E-vitamin van bennük.
Ha nem tudunk ellenállni a csokoládénak, kapjunk be néhány csokoládé bevonatú paradiót. Egészséges, ha a salátákba fenyőmandulát vagy szezámmagot teszünk. A pirítósra vagy szendvicskenyérre kent mogyoróvaj sok magnéziumhoz és cinkhez juttatja a szervezetet. A sovány húsok fogyasztásával is sok magnéziumhoz, cinkhez és B-vitaminhoz juthatunk. A sertéshúsnak és az angolszalonnának különösen magas a cinktartalma.
Máj, májkrém
Minden terhes nőnek, iil. azoknak, akik teherbe akarnak esni, kerülni kell a máj túlzott fogyasztását, még feldolgozott formában is (májkrém, kenőmájas stb.). A májban ugyanis nagyon sok az A-vitamin, ami károsíthatja a magzatot.
Mivel azonban a májban az A-vitaminon kívül sok cink, magnézium és B6-vitamin van, a férfiak számára hasznos, így ők bátran fogyaszthatják. A gyermek megszületése után már az anya is ehet májat, májkrémet, sőt ajánlott is minél többet fogyasztania, különösen, ha szoptat.
Mi az igazság? Kívánósság
Gyümölcs és zöldség
A termékenység fokozása érdekében naponta legalább ötször együnk gyümölcsöt és zöldséget – a citrusfélékben különösen sok C-vitamin van, ami az egészséges hímivarsejtek képződéséhez nélkülözhetetlen. A leveles zöldfőzelékeket mangán- és antioxidáns-tartalmuk, a piros és a narancssárga színű gyümölcsöket és zöldségeket pedig béta-karotin-tartalmuk miatt fogyasszuk.
A hüvelyesekben, pl. A babban is van némi mangán, de ehhez a teljes kiőrlésű gabonafélékből is hozzájuthatunk – ez utóbbiak gazdagabbak magnéziumban, mangánban és B6-vitaminban, mint a finomított változatok. Vásároljunk élesztővel kelesztett, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret: a szervezet ebből könnyebben felveszi a magnéziumot, mint a kovásztalan kenyérfélékből, pl. A pitából.
A zsíros húsú halak esszenciális zsírsavakat tartalmaznak: együnk tehát hetente legalább kétszer lazacot, tonhalat, makrélát vagy szardíniát. A tojásban is vannak esszenciális zsírsavak, valamint A-vitamin. Tej és joghurt fogyasztásával a kalcium- és magnéziumszükségletünket biztosíthatjuk.
A folátok szerepe
A folátok a folsavhoz hasonló biológiai aktivitással bíró vegyületek összefoglaló neve. A magzatnak az első hetekben igen nagy szüksége van folátokra. Ez a vitamin elengedhetetlen az idegrendszer (agy- és a gerincvelő) fejlődéséhez. Megfelelő mennyiségű folát nélkül a magzatnál velőcsőzáródási rendellenesség vagy nyitott gerinc léphet föl. Az idegrendszer korai fejlődéséről bővebben a olvashatunk.
Folsavkészítmények
A folsaban dús táplálékon felül napi 400 ug folsav szedésére is szükség van. A szervezet számára ez könnyen hasznosítható, és szedését Ajánlatos a fogamzás előtt már három hónappal elkezdeni, s a terhesség 12. Hetéig folytatni.
A folátokban leggazdagabb élelmiszerek
A foláttal dúsított kenyérfélék és gabonapelyhek, az avokádó, spárga, cékla, brokkoli, kelbimbó, spenót, zöldbab, tehénborsó, élesztő, marhahúskivonat, valamint a diófélék és mindenféle magvak bőségesen tartalmaznak folátokat. Sok folát van még a burgonyában, pasztinákban, karfiolban, borsóban, káposztában, szójababban, főtt babban, hummuszban, szederben, citrusfélékben, datolyában, barna rizsben, Graham-kenyérben, tésztafélékben és tojásban.
Folátkímélő főzés
Mivel a folátok könnyen bomlanak, ha az ételt túlfőzzük, a zöldségeket csak kevés vízben főzzük vagy pároljuk. A folát mennyisége hosszabb tárolás során csökken, ezért a zöldségeket, gyümölcsöket minél frissebben fogyasszuk, ül. Használjuk föl.
Kevesebb alkoholt!
A terhesség alatti túlzott alkoholfogyasztás a magzatnál fejlődési zavarokat okozhat, a kisebb mennyiségek káros hatása azonban nem kellően bizonyított. Mindenesetre a legjobb, ha a terhesség első hónapjaiban egyáltalán nem fogyasztunk alkoholt, s utána is legfeljebb egy egységnyi szeszes italt iszunk meg naponta, azt is lehetőleg étkezésnél.
Táplálkozás és terhesség
Terhesség idején a nők étkezés dolgában hajlamosak a könnyelműségre, nem nagyon foglalkoznak azzal, mit esznek. Gyakori az a magyarázat, hogy kettő helyett kell enniük, ami bizonyos értelemben igaz is, hiszen ahhoz, hogy a szoptatáshoz szükséges energiát biztosító zsírmennyiség meglegyen, hízni kell.
Csakhogy a terhesség első hat hónapjában a szervezetnek nincs szüksége többletkalóriára, az utolsó három hónapban is csak mintegy napi 200 kcal-ra – ami nem több, mint amennyit két közepesen vastag Graham-kenyérszelet közé tett sovány hússzelet biztosít.
A legjobb tápanyagok
Ajánlatos minél többféle egészséges élelmiszert fogyasztani, hogy a babának megadjunk mindent, amire szüksége van. Amikor csak lehetséges, a gyári készítmények helyett inkább a friss, ül. Nyers változatokat válasszuk: minél kevesebb adalékanyag kerül a szervezetünkbe, annál jobb.
Terhességünk gondtalan lesz, ha mindennap eltöltünk néhány órát a szabadban. Előfordulhat azonban, hogy bőrünket nem éri elég napfény, különösen télen; ilyenkor együnk sok D-vitamint tartalmazó élelmiszert – például zsíros húsú halat és tojást.
A-vitamin. A terhesség utolsó három hónapjában már fogyaszthatunk valamivel több A-vitamint, de legyünk elővigyázatosak. Együnk minél több narancssárga, ül. piros színű gyümölcsöt és zöldséget, pl. kajszibarackot, paprikát, sárgarépát. Ezekben sok béta-karotin van, amit a szervezet a szükséglettől függően A-vitaminná alakít át. De ne feledjük, hogy a májat és májkészítményeket, pl. májkrémet a gyermek megszületéséig legjobb kerülni, mert rengeteg A-vitamin van bennük.
Mennyi fehérjét?
Terhesség alatt ajánlott némileg növelni a fehérjebevitelt, a legtöbb nő azonban a kelleténél többet fogyaszt. Napi két Kisebb adag sovány hús, hal, tojás, hüvelyes vagy dió- és mogyoróféle bőven elég. Vegetáriánusok egyenek hüvelyeseket, de megfontolandó valamilyen vaskészítmény szedése is. A terhesség első három hónapja után folsavkészítményre már nincs szükség, azonban továbbra is fogyasszunk folátban gazdag élelmiszereket.
Szuper táplálék: Az ananász
Étrend Terhesség idejére
- Reggelire: Vassal és folsavval dúsított gabonapehely vagy diós, gyümölcsös müzli, öntsünk rá félzsíros tejet, és adjunk hozzá friss gyümölcsöt. Gyümölcslé. Hétvégéken rántotta vagy tükörtojás sovány, sült angolszalonnával (húsos baconnel) és Graham-kenyérből készült pirítóssal. Gyümölcs vagy gyümölcslé.
- Tízóraira: Friss gyümölcs, pl. Kajszibarack és narancs, a bennük lévő béta-karotin miatt. Próbáljuk ki a sárgabarackos joghurtos turmixot.
- Ebédre: Zsíros húsú halból, például makrélából vagy lazacból készült pástétom Graham-kenyérre kenve, hozzá zöldsaláta fenyőmandulával vagy napraforgómaggal’, vagy héjában sült töltött burgonya valamilyen zsírszegény töltelékkel.
- Vacsorára: Az esti étkezés alapja legyen főtt tészta, rizs, kuszkusz vagy krumpli. Hozzá bőségesen narancssárga vagy piros színű zöldség, pl. Sárgarépa, paprika. Együnk egy kevés sovány húst vagy rákot, kagylót is. Készítsünk kagylós-angol-szalonnás kebabot. Befejezésként mandulás-sárgabarackos túrótorta.
- Napközben: Paradió vagy egy pohár zsírszegény joghurt reszelt dióval, mandulával meghintve, vagy egy darab kemény sajt.
A kalciumszint
A terhesség alatt a szervezetnek több kalciumra van szüksége, legalább 1200 mg-ra naponta. Ez könnyen biztosítható, ha naponta két-háromszor fogyasztunk tejet, sajtot, joghurtot vagy szójából készült termékeket. D-vitamin. A szervezetben lévő D-vitamin nagy része a napfénynek a bőrre gyakorolt hatása révén keletkezik. Terhesség alatt a D-vitamin-szükséglet nő, legjobb,
A sportos kismama
Terhesség alatt tornázzunk rendszeresen. A hasizmok erősítésével a magzat biztos támaszt kap, és egyszersmind a szülés is könnyebb lesz. Pocakunk növekedésével a megerőltető gyakorlatokat hagyjuk el.
Vas. A terhesség elején orvosunk ellenőrzi, hogy szervezetünk elegendő vastartalékkal rendelkezik-e. Ha igen, vaskészítmények szedésére nincs szükség. Mivel a vasfelszívódás a terhesség idején intenzívebbé válik, együnk minél több vasban gazdag élelmiszert, pl. Vörös húsokat, sötét húsú szárnyast, tojást, hüvelyeseket, dió- és mogyoróféléket. A tea gátolja a vasfelszívódást, ezért tanácsos inkább az étkezések között, semmint étkezés közben inni.
C- és E-vitamin. Újabb kutatások kimutatták, hogy elegendő mennyiségű C- és E-vitaminnal csökkenthető a terhességi rángó-görcs kialakulásának kockázata. Ez a ritka, de súlyos terhességi szövődmény a vérnyomás veszélyes megemelkedésével jár.
Egyszer fent, másszor lent
A terhesség alatt a szervezetben zajló hormonális változások kisebb-nagyobb kellemetlenségeket okozhatnak.
Reggeli hányinger
A terhesség első három hónapjában sok nő hányingerrel, hányással küszködik, ami rendszerint reggel lép fel, de vannak, akik egész nap émelyegnek. 12-16 hét múltán ez a tünet enyhül, de van rá példa, hogy jóval tovább megmarad.
Érzékszervi változások
Terhesség alatt jellegzetes módon megváltozhat az ízérzékelés és a szaglás. Egy szappan szaga vagy egy gyógytea íze, amely addig kellemes volt, hirtelen hányingert kelthet, olyannyira, hogy rá se bírunk nézni.
Székrekedés
A hormonok ellazítják a bélfalat, ami székrekedést és aranyeret okozhat. Igyunk naponta legalább nyolc pohár folyadékot, s növeljük a rostbevitelt sok gyümölcs, zöldség és teljes kiőrlésű gabonaféle fogyasztásával. Az aszalt gyümölcsök, különösen az aszalt szilva, kitűnő természetes hashajtók. Segít a tornázás is, mivel megmozgatja az izmokat.
Emésztési zavarok, gyomorégés
- Amikor a magzat már olyan nagy, hogy nyomja az anya gyomrát, különféle panaszok léphetnek fel. A gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe gyomorégést okozva, s gondok támadhatnak az emésztéssel is . E problémák ellen többféleképp is védekezhetünk:
- kerüljük a zsíros ételek fogyasztását;
- ne együnk egyszerre túl sokat, hanem inkább gyakrabban, de kisebb, tápláló adagokat;
- késő este már ne együnk; az ágy végét támasszuk fel;
- kortyolgassunk a gyomrot megnyugtató italokat, pl. Hideg vizet, gyömbér- vagy borsmentateát.
Mit ne együnk a terhesség alatt?
- Lágy és rokfort típusú sajtot. Kerülendő például a camembert,
- A brie, a stilton, a márványsajt, mivel esetleg Listeria baktérium lehet
- Bennük, ami vetélést vagy halvaszülést okozhat.
- Nyers vagy nem eléggé megfőtt húst. Ezek egy toxoplazmózist okozó élősködőt tartalmazhatnak. A fertőzésnek az anyánál rendszerint nincs nyilvánvaló tünete, viszont átkerülve a magzatba, súlyos szem- és agykárosodást idézhet elő. Ügyeljünk rá, hogy a húst mindig alaposan megfőzzük vagy átsüssük, nyers hússal való foglalatoskodás után pedig mindig mossuk meg a kezünket, és mossuk le a munkafelületet. Kutyák és macskák ürülékükkel terjeszthetik a parazitát. Kertészkedésnél vagy a házi kedvenc piszkának eltakarításakor viseljünk kesztyűt, az állatokkal való foglalkozás után pedig mossunk kezet.
- Mosatlan gyümölcsöt, zöldséget. A toxoplazmózis elkerülése érdekében ezeket mindig alaposan mossuk meg, ügyelve arra, hogy ne maradjon rajtuk földszennyeződés.
- Földimogyorót. Egyre több gyermek allergiás a földimogyoróra. Egyes elméletek szerint ők veleszületetten érzékenyek a földimogyoróban lévő fehérjékre. Ha az anyának vagy az apának élelmiszerallergiája, szénanáthája, ekcémája vagy asztmája van, a terhesség során az anya ne egyen földimogyorót.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.