Avokádó származása, alkotóelemei, egészségtani jelentősége
Nem is olyan régen avokádót még csak különlegességeket árusító élelmiszerüzletekben találhattunk, napjainkban azonban ott van már minden szupermarket polcán. Az áttörést számára a dél-amerikai és mexikói konyha egyre nagyobb népszerűsége hozta meg.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy valóságos kincs étrendünk számára, mert egyetlen más gyümölcs sem tartalmaz ilyen mennyiségű egészséges zsiradékot, valamint ennyi zsírban oldódó vitamint. íze és szokásos elkészítés módjai alapján tévesen zöldségfélének is szokták tekinteni.
Honnan származik az avokádó?
Az avokádó őshazája Dél-Amerika. Mexikói ásatások arra engednek következtetni, hogy a körte formájú, bőrhöz hasonlatos héjú gyümölcsöt ott már 9000 évvel ezelőtt is termesztették. A babérfélék családjába tartozó avokádó 15. századi felfedezését követően csak igen lassan terjedt el. A napjainkban ismert 300 fajtát három csoportba sorolhatjuk: egyik a zöld, sima héjú mexikói, úgynevezett fuerte típus, a másik a sötétzöld, szemcsés héjú guatemalai, az úgynevezett hass, a harmadik a kettő keresztezésével létrejött karibi típus.
Érett állapotban a gyümölcshús vajpuha, színe a halványsárgától a halványzöldig terjed. íze csak egészen enyhén édeskés, némi diós ízzel. Ez az oka, hogy az avokádót inkább pikáns, semmint édes ízesítéssel szokás elkészíteni.
Milyen alkotóelemekből áll?
Az avokádó egyáltalán nem illik bele a gyümölcsökről kialakított képünkbe, minthogy a dióféléket és az olajbogyót leszámítva az egyetlen gyümölcs, amely jelentős mennyiségű zsiradékot tartalmaz – zsírtartalma általában meghaladja a 20%-ot. Szerencsére ebben az esetben egészséges zsírsavakról van szó, azokról az úgynevezett többszörösen telítetlen zsírsavakról, amelyeket az emberi szervezet önmaga nem képes előállítani, ugyanakkor nélkülözhetetlenek a szervezet működéséhez.
Az avokádó e zsírral együtt hozza magával a zsírvédő és zsírban oldódó E-vitamint. A benne található számos B-vitamin, elsősorban a B6, a pantoténsav, a folsav, a niacin és a biotin, igen fontos sok anyagcsere-folyamat, továbbá a szív, a máj és az agy működése szempontjából. Mindezek mellett az avokádóban igen jelentős mennyiségű kálium és vas is található.
Legfontosabb tudnivalók az avokádóról dióhéjban
- Az avokádóban található B-vitaminok segítik az anyagcserét, csökkentik a szívinfarktus és a szélütés kockázatát, minthogy óvják az ereket az érelmeszesedéstől.
- A bőrápoláshoz és -gyógyításhoz remekül használható avokádóolaj ma már nélkülözhetetlen a kozmetikai ipar számára.
- Az avokádóban olyan keserű aromaanyagok vannak, amelyek előnyösek stressz, idegesség és álmatlanság esetén.
- Napi egy avokádó biztosítja folsav-szükségletünk 80%-át. A folsav különösen fontos a terhes nők, valamint a szoptatós anyák számára.
- A felvágott avokádót azonnal meg kell locsolni citromlével, különben pillanatok alatt megbarnul.
- Az avokádó csak nyers állapotban alkalmas fogyasztásra. Hosszabb melegítés során ugyanis megkeseredik.
Az avokádó egészségtani jelentősége
Az avokádót éppenséggel zsírtartalma teszi értékessé és egészségessé. A benne található zsiradékok 85%-a ugyanis telítetlen zsírsav, melyek azonosak a jó minőségű növényi olajokban található zsírsavakkal. Épp ezek az esszenciális zsírsavak gondoskodnak a szív- és érrendszer védelméről. Közülük különösen hatékonyak az olajsavak, amelyek az összes zsírsav 60%-át alkotják, minthogy ezek képesek csökkenteni az LDL (rossz) koleszterin szintjét, ugyanakkor emelni a HDL (jó) koleszterin szintjét.
Az avokádóban ugyancsak megtalálható zsírban oldódó E-vitamin segíti ezt a folyamatot, ennek során megóvja a zsírsavakat az azokat fenyegető szabad gyököktől.
Az E-vitamin hatásos a száraz bőr gyógyításában és a gyulladásos folyamatok leküzdésében is. Az avokádó messze kitűnik B1-vitamin-, elsősorban B6-vitamin-tartalmával, amelyben szervezetünk sokszor hiányt szenved. Az anyagcsere, azaz a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok szervezetünkbe történő felvétele, átalakítása és lebontása csak bőséges B-vitamin-ellátottság mellett működik tökéletesen.
A kereskedelemben többnyire kemény, éretlen avokádót forgalmaznak. Otthon csomagoljuk be 2-3 napra újságpapírba. Az így utóérlelt avokádó megőrzi valamennyi tápanyagát és bioanyagát.
Avokádókrém csírával
Hozzávalók (2 személyre)
1 evőkanál friss csíra, 1 kis mogyoróhagyma, ½ piros színű paprika, 1 érett avokádó, 1 evőkanál citromlé, só, őrölt bors, 1 kávéskanál világos szójaszósz
Elkészítés
A csírát szűrőkanálban forró vízzel leöblítjük, majd lecsepegtetjük. A mogyoróhagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk. A paprikát kimagozzuk, megmossuk, apró kockákra vágjuk. Az avokádót félbevágjuk, magját eltávolítjuk. A gyümölcshúst kikaparjuk a héjából, keverőtálban villával elpépesítjük. Azonnal rálocsoljuk a citromlevet, sóval, borssal és a szójaszósszal ízesítjük, majd hozzákeverjük a csírát, a hagymát és a paprikát.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.