A hörghurut gyógyszermentes kezelése
A hörghurut a hörgők – a légcsövet és a tüdő léghólyagocskáit összekötő kis csövecskék – vírusos vagy baktériumos fertőzés okozta gyulladásos állapota. Jellemző tünetei: köhögés, sípoló légzés (zihálás), nehézlégzés, nyálkás köpet, szorító érzés a mellkasban, gyakran fejfájás és láz.
Mennyi idő alatt gyógyul?
Kezelés hatására a heveny betegség nagyjából tíz nap alatt múlik el, a krónikus hörghurut azonban lassan gyógyul, és súlyos betegségnek számít, ezért feltétlenül szakorvosnak kell kezelnie a beteget. Súlyos baktériumos fertőzések esetén antibiotikum-kúrára van szükség (ha vírus okozza a betegséget, akkor nem).
A Schüssler-féle szöveti sók csillapíthatják a köhögést. A tabletták a homeopátiás golyókra hasonlítanak, és működési elvük is hasonló. A háton, a szív vetületének megfelelően, a gerincoszlop és a lapocka között félúton található akupunktúrás pont megnyomásával enyhíthetjük a köhögés okozta izomgörcsöt. Körülbelül öt másodpercig nyomjuk.
A természetgyógyászok léböjtkúrát ajánlanak a hörghurutban szenvedőknek. Különösen a sárgarépa, a retek, az uborka, a cékla és a spenót leve hatékony.
Hidroterápia és aromaterápia
A betegség elején meleg szobában ágynyugalom javasolt. Azonnali enyhülést leginkább az inhalálás hoz, különösen eukaliptusz, izsópfű, cédrus vagy szantálfa illóolaja. Egy tál, forró vízhez öt-hat cseppet tegyünk. A hörghurut, különböző fajtáira tucatnyi illóolaj hozhat enyhülést; a leghatékonyabbak kiválasztásához kérjük szakképzett aromaterapeuta segítségét. Az Olbas-olaj néven ismert svájci készítményt ugyancsak hatékonyan alkalmazhatjuk. Melegítő hatású borogatás is segít a mellkasi szorítás és fájdalom enyhítésében.
- Hörghuruttal kapcsolatos kérdések, állandó köhögés
- A hörghurut természetes gyógymódja
- Höröghurut tünetei és gyógyítása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Kerüljük a tejtermékek, a tojás és a cukor fogyasztását, mert elősegítik a váladékképződést. Együnk inkább csípős, fűszeres ételeket, amelyek a váladék kiürülését segítik. Javasoljuk fokhagyma, hagyma, tor ma, vadrepce és csili fogyasztását. Táplálékkiegészítőként vegyünk be A-vitamint, B-vitamin-komplexet, bioflavonoidokkal dúsított C-vitamint, E-vitamint, cinket és szelént.
A nyirokrendszer öngyógyítása
Ugráljunk trambulinon vagy szökdécseljünk!
A gyakorlat úgy hat nyirokrendszerünkre, mint egy szivattyú. Amikor az ugrás legmagasabb pontján vagyunk, a másodperc töredékéig a súlytalanság állapotába kerülünk. Ez segíti a nyirokáramlást, a méreg- és salakanyagok kiürítését a nyak oldalán húzódó, úgynevezett torkouiti visszéren és a nagy belső, központi visszereken keresztül.Dörzsöljük szárazon bőrünket!
Fogjunk egy hosszú nyelű mosdókefét, lehetőleg erős, természetes szőrből készült sörtéjüt, és hosszú mozdulatokkal dörzsöljük végig vele testünket, mindig törzsünk középpontja felé haladva.Forró vízbe kevert eukaliptusz-, izsópfu-, cédrus- és szantálfaolaj gőzének belélegzésével enyhíthetjük a köhögést.
Gyógynövény-terápia
A frissen vagy kapszula formájában szedett fokhagyma és a tinktúra-ként vagy tablettaként bevett bíbor kasvirág egyaránt alkalmas a baj megelőzésére vagy a már kialakult fertőzés kezelésére. Az örvénygyökérből, édesgyökérből és gyömbérből készített gyógytea melegítő hatású, és segíti a váladék kiürülését. Sok gyógynövény alkalmazható hörghurutra, ezért célszerű, ha az egyéni tünetek hatékony kezelésére alkalmas gyógynövények kiválasztásában szakképzett gyógynövény-terapeutától kérünk tanácsot.
Vértisztító koktél felnőtteknek
- 4szem fekete bors
- 4 hüvely kardamom
- 4 darab szegfűszeg
- 1 rúdfahéj
- néhány szelet friss gyömbérgyökér
- egy citrom jól kifacsart leve és/vagy whisky
- méz
A gyógynövényeket főzzük (de ne forraljuk) fél liter vízben tizenöt-húsz percig. Szűrjük le, adjuk hozzá a citromlevet (és/vagy a whiskyt), és mézzel édesítsük.
Homeopátia
Jó hatású szer a fehér földi tök, a sisakvirág, a kén, a foszfor, a fehér arzén és a kökörcsin, de mindenképpen kérjük ki szakképzett terapeuta véleményét, hogy pontosan melyiket válasszuk, különösen idült esetekben.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.