Magasvérnyomás gyógyítása

Mit együnk a negyven nap alatt?

Főétkezések

A vegetáriánus étrend a legjobb. Ha mégis eszünk húst és tojást, akkor főzzük meg minél alaposabban, hogy a baktériumok és a rákkeltő vírusok elpusztuljanak. A húst le is kell itatni, hogy a felesleges zsírt eltávolítsuk. Az elfogyasztott mennyiséget szorítsuk vissza legalább az Amerikai Szív Társaság ajánlása szerinti heti maximum 2-5 étkezés szintjére. A tenger gyümölcseit, a sertéshúst, a sonkát, a kolbászt, a hurkát, a hot dogot, a hamburgert, a húspástétomokat, a préselt húsokat, illetve a vegyes húskonzerveket, például a löncshúsokat viszont teljesen és tartósan küszöböljük ki. A kereskedelmi forgalomban kaphatók elfogadható húspótló készítmények, bár a fehérje- és a szabadzsírszintjük túlzottan magas ahhoz, hogy valóban egészségesnek tekinthessük ezeket.

Zöldségtál - egészséges és finom!

Magasvérnyomás-betegségben szenvedők esetében a tejtermékek nem ajánlottak.

Az Egyesült Államokban az ételallergiák leggyakoribb formája a tejérzékenység. A bizonytalan vagy ismeretlen eredetű kórképek némelyike, így a hipertónia is a tejfogyasztásban gyökerezhet. Mindenképpen megéri három hónapos próbát tenni, és a tejtermékek fogyasztását erre az időszakra felfüggeszteni. Ha kiderül, hogy tejérzékenyek vagyunk, akkor a tejfogyasztás mellőzése tartós előnyökkel jár.

Tej helyett használjunk turmixgépben könnyen elkészíthető diótejet, vagy szójababból előállított szójatejet (a kereskedelemben kapható szójatej sokszor erősen édesített, és tele van szabad zsírokkal). Sajtot készíthetünk olajos magvakból, lisztből vagy zöldségfélékből. A tejszín és a tejföl pótlására szintén bevált, speciális receptek állnak rendelkezésre. Ezeket a tejtermék-helyettesítőket ehetjük, illetve ezekkel főzhetünk. Töltetlen zöld vagy fekete olajbogyóból vagy avokádóból gusztusos és ízletes vaj-, valamint sajtpótlékokat állíthatunk elő. (A receptek a mellékletben olvashatók.)

Magok és olajos magvak

A hántolt, pucolt vagy hámozott magvakat érdemes leforrázni, illetve sterilizálni, ha nyersen szeretnénk őket elfogyasztani. A sterilizálás módja: mossuk meg a hántolt magvakat hideg vízzel, majd tegyük be a 110 °C-osra beállított sütőbe, amíg meg nem száradnak. Időnként kavarjuk meg.

Sajt

A sajtok, vajak és szószok készülhetnek olajos magvakból, burgonyából, sárgarépából, paradicsomból, hagymából és egyéb zöldségekből, illetve fűszernövényekből. Ezáltal fimon krémek és mártások állnak rendelkezésünkre a szendvicsekhez, zöldségekhez és tésztafélékhez. Megfelelő receptek alapján egyszerű és olcsó ételeket állíthatunk elő. (Lásd a receptmellékletben, illetve az Eat jor Straigtb, Oil Frec című szakácskönyvünkben.)

Kenyér

Kizárólag teljes kiőrlésű gabonából sütött kenyeret együnk. Egy kenyér két-háromféle gabonakeverékéből álljon. Jól át kell sütni, majd alaposan meg kell rágni.

Gabonapelyhek – Csakis teljes kiőrlésű gabonából készüljenek. A kereskedelemben kapható pelyhek (kásák) nem teljes kiőrlésű gabonából készülnek. Ha ilyet szeretnénk enni, helyettesítsük bulgárliszttel, vagy használjunk teljes kiőrlésű kukoricalisztet az Eat for Strengtb (New Lifestyle Books Kiadó) receptje szerint. Főzhetünk rizskását, kukoricakását vagy bármilyen teljes gabonaféléből készült kását. Teljes gabonából könnyen készíthető még zabpehely, granola (olaj és méz nélkül), búzapehely, hajdina, árpakása, köleskása, zabdara vagy akár makaróni. Már szójából készült spagettit is árulnak.

Zöldségek

A zöldségfélék nagy mennyiségben fogyaszthatók. Ha nem főételként, hanem csak köretként esszük, akkor a keményítőben gazdag élelmiszerek (burgonya, kukorica, spagetti, makaróni, édesburgonya, szárazbab) mennyiségének felső határát adagonként 100 kalóriában állapíthatjuk meg. Ha a kukorica, rizs, spagetti, makaróni, burgonya, szárazbab vagy borsó főfogásként szerepel, akkor 250-300 kalóriát vihetünk be. A nagyon aktív életet élők – a fiatal férfiak, illetve a terhes nők vagy szoptatós kismamák — repetázhatnak.

Kávé- vagy teahelyettesítők

A kávéról, teáról, kóláról és csokoládéról megállapították, hogy vérnyomás-emelkedést idéznek elő. A legtöbb gyógynövénytea elfogadható helyettesítő lehet: ezek közé tartozik a citromfű vagy a méhbalzsam stb. A boltokban kapható kávé- és teapótlók szintén elfogadható pótlékok, ám melaszt vagy cukorrépát tartalmazhatnak. Figyelmesen olvassuk végig a fogyasztói tájékoztatót, és kerüljük ezeket az összetevőket, főleg ha hajlamosak vagyunk a cukorbetegségre.

Mesterséges édesítőszerek

Legjobb, ha megtanuljuk a táplálékokat a maguk természetes valójában, édesítés nélkül elfogadni, amennyire ez lehetséges. Érdemes rászoktatni magunkat arra, hogy egyáltalán ne használjunk édesítőszereket.

Az édességigényünket sokféle gyümölccsel kielégíthetjük — ez akár cukorbetegségben szenvedőknek is lehetséges. Próbáljuk ki a piacokon kapható szokatlan gyümölcsöket, amelyeket általában a külföldi vásárlók veszik. Minden friss, dobozos vagy vákuumcsomagolt gyümölcs, illetve természetes gyümölcslé fogyasztható.

Ne felejtsük el azonban, hogy a gyümölcsök frissen a legtáplálóbbak, a legértékesebbek. A dobozban vagy üvegben árusított levek nem frissek, ráadásul az emésztésüket nem segíti elő rosttartalom.

ÉTELEK, AMELYEKET KERÜLNÜNK KELL

pizza

Cukrok, ízesítőszerek és só (Kerüljük!)

Ha vérnyomásunk és laboreredményeink az ideális tartományon belül vannak, akkor is érdemes elkerülnünk a fehér, barna vagy nyers cukrot, a fruktózt, a mézet, a különböző szirupokat, lekvárokat, dzsemeket, zseléket, a tartósítószereket, a sót, a szójaszószt, a gyári szószokat, mártásokat és ízesítőszereket, illetve a zsiradékokat vagy sótartalmú chipseket és magvakat. Minden címkét olvassunk végig. A felsorolt ételek többsége nagy mennyiségben tartalmaz nehezen emészthető vagy nehezen feldolgozható összetevőket, melyekről valószínűsíthető, hogy irritáló tulajdonságúak a szívre, illetőleg a verőerekre. Ez a krónikus ártalom az arra fogékony személyeknél felgyorsíthatja az öregedési folyamatot.

Rengeteg gyógyszer is tartalmaz viszonylag sok sót, cukrot, illetve a szervezet számára egyéb nehezen kezelhető anyagot. Példa erre napjaink egyik legkedveltebb savcsökkentője, a Zan-tac, amely tabletta formájában ugyan nem tartalmaz sót, ám a Zantac pezsgőtablettában már 370 mg nátriumot találunk.

Óvakodjunk a fűszerektől, a fekete és csípős borstól, a kereskedelemben kapható majonéztől, ketchuptól, ecettől, valamint a füstöléssel vagy sóval tartósított, pácolt ételektől. Az otthon elkészített savanyúság elsősorban üveges uborka legyen, ami megfelelő recept alapján citromlével és sóval egészségesen elkészíthető. (Receptje megtalálható a receptmellékletben.)

Kenyér, sült és főtt tészta (Kerüljük!)

Kerülendő minden vajas tészta, sütemény, cukrozott desszert, zselé, ami elsősorban édesített, színezett és ízesített vízből áll, meg egy kevés zselatinból. Tanuljuk meg egészségesen elkészíteni saját vajas tésztáinkat és süteményeinket, egy jó szakácskönyv segítségével.

A kekszek, torták és sütemények azonnal egészségtelenné válnak, ha készítésük során szódabikarbónát vagy sütőport, tojást, tejet, margarint, aromákat, színezékeket vagy állományjavítókat használunk. Óvakodjunk azoktól a müzliktől, amelyek cukrot, mézet vagy olajat tartalmaznak. Kerüljünk minden dobozos gabonapelyhet, kivéve ha só- és cukormentesek. A kekszeket, tortákat és süteményeket egészségesen is elkészíthetjük. Receptek az Eatjor Strentjtb című szakácskönyvben is találhatók. A teljes kiőrlésű gabonából készült tészták talán kicsivel több főzést igényelnek, ám egy kevés gyakorlattal ugyanolyan jól bánhatunk ezekkel a termékekkel, mint a fehér lisztből gyártottakkal. (Kekszrecepteket a receptmellékletben találunk.)

Édes gyümölcsök (Kerüljük!)

Mértékletesen fogyasszunk minden aszalt gyümölcsöt (mazsola, datolya, füge stb.), mivel ezek a friss gyümölcsöknél jóval koncentráltabbak. Szárított gyümölcsökből könnyen többet ehetünk a kelleténél, ilyenkor szervezetünket túl sok táplálékkal terheljük meg. A túlevés kedvez az öregedési folyamatok felgyorsulásának.

Italok (kerüljük!)

Kerüljük a kávét (a koffeinmentest is), a teát, a kólát és a többi szénsavas üdítőt, illetve a forró csokoládét. Ezek mindegyike problémát okozhat. A gyümölcslevek szerepelhetnek a különböző receptek hozzávalói között, illetve mértékkel fogyaszthatjuk őket étkezésekhez, nagy mennyiségben viszont megnehezíthetik az emésztést, ráadásul a friss gyümölcsöknél jobban emelik az inzulinszinteket.

Koffeintartalmú gyógyszerek (Kerüljük!)

Egyes gyógyszerek szintén tartalmazhatnak koffeint. Ilyen például az Algopyrin Complex, Antineuralgica, Béres Trinell Pro, Coldrex, Grippostad C, Ke-falgin, Miralgin, Panadol Extra, Panadol Ultra, Quarelin, Sáridon stb.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.