Mikor alakul ki allergiás reakció? Kezelhető?
Allergiák és intoleranciák
Allergiás reakció olyankor alakul ki, amikor egy egyébként ártalmatlan anyag – például egy bizonyos élelmiszer vagy virágpor – rendellenes választ vált ki a szervezetből. Az allergiás reakciók megelőzésében fontos szerepe van az azokat kiváltó anyagok elkerülésének, valamint az immunrendszer csúcsformában tartásának.
Egyen joghurtot laktózintolerancia ellen!
Az ilyen joghurtban lévő „jó” baktériumok ugyanis segítenek helyreállítani az emésztőrendszer egészséges baktériumflóráját. A joghurtot nyugodtan fogyaszthatja, mivel a baktériumok a benne lévő laktóz zömét már átalakították tejsavvá, amely nem okoz reakciót.
Szálljon szembe a penésszel!
Ha egész évben köhög, viszket a szeme, kapar a torka és folyik az orra, vagy ha nyirkos időben rosszabbodnak a tünetei, elképzelhető, hogy allergiás a penészgombák spóráira. Ezek a gombák minden lakásban előfordulnak, csak éppen többnyire nehéz észrevenni őket. A „legmegátalkodottabb” a feketepenész, amely a sötét, nyirkos helyeken érzi jól magát, például a zuhany szőnyeg alatt, a konyha zugaiban, a mosógépben, sőt akár a hűtőszekrény gumitömítésén.
Más penészek a nedves területeken kialakuló narancssárga, zöld vagy barna foltokként jelennek meg. A lakás falának nem megfelelő vízszigetelése vagy a vízvezeték szivárgása tovább súlyosbíthatja a helyzetet. Penész ellen próbálkozzon az alábbi módszerekkel.
- Sikálja le! Szappan, víz és merev szőrű kefe segítségével tisztítsa meg a penészesedésre hajlamos felületeket. A makacs penészfoltok ellen hatékony spray-k is kaphatók, de eredményesen vethetők be természetes szerek is, mint az ecet és a szódabikarbóna.
- Tisztítsa ki alaposan a szőnyegeket.
- Javítsa ki a nedvesedés épületszerkezeti okait, és tegye jobbá otthona szellőzését.
- Egy párátlanítókészülék működtetése sokat segíthet – ha ügyel a vízgyűjtő tartály tisztaságára.
Ne aggódjon a korai panaszok miatt!
Ha kisbabája vagy kicsi gyermeke köhög vagy meghűlt, ne aggódjon túlzottan. A vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy ezek az élet korai szakaszában lezajló fertőzések a későbbiekben ellenállóbbá tehetik a gyermeket az asztmával szemben. Az egyik elmélet szerint a fertőzések serkentőleg hatnak a védőfunkciójú T-sejtek termelésére és működésére – márpedig ezeket a sejteket a csecsemőmirigy termeli, amely az élet első néhány évében a legaktívabb.
Ételallergia, érzékenység vagy intolerancia?
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is a különbség a bizonyos ételekkel szembeni allergia, érzékenység és intolerancia között. A kiváltott reakció időzítésének megfigyelése segít azonosítani, hogy melyikről van szó. Az immunrendszer szintén más-más szerepet játszik e három esetben.
Allergia
Az igazi allergiás reakció gyorsan bekövetkezik. Ha valaki allergén hatású ételt, például mogyorót eszik, vagy ha szervezete nem megfelelően reagál egy rovarcsípésre vagy gyógyszerre, az immunrendszer hisztaminokat és immunglobulin E-t (IgE) szabadít fel. Az eredmény általában szinte azonnal megjelenő kiütés vagy bőrpír, valamint gyors és erőteljes duzzanat – elsősorban az ajakon, a nyelven vagy a torokban -, amely a légzést is gátolhatja. Ez az anafilaxiás sokknak nevezett életveszélyes állapot azonnali orvosi beavatkozást igényel.
Érzékenység
A valamilyen élelmiszerrel vagy gyógyszerrel szembeni érzékenység (más néven késleltetett allergia) lassabban alakul ki, a tünetek megjelenéséhez 45 perctől 3 napig terjedő idő szükséges. A hatások igen sokfélék lehetnek, a duzzanattól vagy kiütéstől kezdve a fejfájáson át egészen a felfúvódásig, a súlyos emésztési problémákig és a hasmenésig.
Az immunrendszer ebben a reakcióban másfajta immunglobulinok – IgG és IgM – túltermelésével, valamint a gyulladáskeltő hatású „komplement fehérjék” felszabadításával vesz részt. Az ételérzékenység kimutatásának legjobb módja a kizárásos diéta, amikor legalább hat hétre teljesen kizárják a vizsgált ételeket az étrendből; emellett azonban vérvizsgálatokat is végeznek, hogy tanulmányozzák az immunrendszer reakcióit. Igen hasznos az ételnapló vezetése.
Intolerancia
Az igazi ételintoleranciában nem vesz részt az immunrendszer: ilyenkor az emésztőrendszer egyszerűen nem képes megemészteni egy bizonyos fajta tápanyagot. Laktózintolerancia esetén például a szervezet nem termel eleget a laktáz nevű enzimből, amely nélkülözhetetlen a laktóz (a tejben jelen lévő természetes cukor) lebontásához. Az intolerancia sok esetben örökletes alapú.
Találja meg az egyensúlyt!
Gyermeke allergia elleni védelmében az a legjobb, ha megfelelő egyensúlyt talál a rossz higiénia kockázatai és a potenciális allergénekkel való kellő érintkezés között. Dr. Marc McMorris, a Michigani Egyetem gyermekallergológusa azt javasolja a szülőknek, hagyják, hogy a kicsik bepiszkítsák magukat a szabadban való játék közben, hogy ezzel immunrendszerük a megfelelő stimulusokat kapja. Persze ügyeljen, hogy gyermekei a játék után alaposan megmosakodjanak!
Serkentse rosttal!
Egy ausztrál kutatás szerint a rostban gazdag ételek erősebbé teszik az immunrendszert. A rostokat a belekben élő baktériumok rövid szénláncú zsírsavakká bontják le – ezek a molekulák nélkülözhetetlenek az immunrendszer működéséhez és segítenek az autoimmun betegségek megelőzésében. E zsírsavak nélkül az immunrendszer sejtjei meghibásodhatnak, ami olyan betegségek kialakulásához vezethet, mint az asztma, a gyulladásos bélbetegségek vagy a sclerosis multiplex.
Oltás szénanátha ellen?
Az új vakcinát egyetlen alkalommal kell beadni: akkor beágyazódik a szövetekbe, és „betanítja” az immunrendszert, hogy ne reagáljon a levegőben szálló virágporra. Az Európában, az USA-ban és Kanadában végzett vizsgálatok során igen hatásosan szüntette meg vagy enyhítette a tüneteket. A kutatók azt remélik, hogy hamarosan az asztma és más allergiák ellen is megjelennek oltások.
Védje gyermekét háziállatokkal!
Azok a gyerekek, akik kiskorukban legalább két háziállattal élnek együtt, kisebb valószínűséggel lesznek allergiások, mivel az állatokkal való érintkezés erősíti a gyermek immunrendszerét. Amerikai kutatók úgy találták, hogy ha a gyerekek egyéves koruk előtt két vagy több kutyával, illetve macskával érintkeztek, akkor hétéves korukban kevésbé voltak fogékonyak olyan, allergén anyagokra, mint a poratka ürüléke. Egyes kutatók úgy vélik, hogy azokban az otthonokban, ahol állatok is élnek, több az endotoxin: ez a bakteriális eredetű vegyület meggátolja, hogy a gyermek immunrendszere allergiás reakciókat adjon.
Egyen probiotikumokat a terhesség alatt!
Ha kisbabát vár, étrendje probiotikus joghurttal való kiegészítése segíthet abban, hogy gyermeke elkerülje az allergiás jellegű betegségeket – például az asztmát vagy az ekcémát. Német kutatók megállapították, hogy a probiotikumok 40 százalékkal csökkentették az ekcéma előfordulási gyakoriságát a legfeljebb kétéves gyermekek esetében, akiken pedig kialakult az ekcéma, azokon is kevésbé volt súlyos.
Jó ok az erőlködésre!
A „természetes” szülés jelentős védelmet adhat a babáknak az olyan, allergiás jellegű rendellenességek ellen, mint az asztma. Egyre több bizonyíték van arra, hogy az anya hüvelyén való áthaladás során a gyermekre tapadó baktériumok bejutnak a kicsi beleibe, és már egészen korán „felkészítik” az immunrendszert, hogy ne adjon allergiás reakciókat. A hatás még erősebb lehet a szoptatott babák esetében, hiszen az anyatej serkenti e védőhatású baktériumok elszaporodását.
Óvakodjon a rejtett hisztaminoktól!
Az allergiát kiváltó anyagok e csoportjának tagjai számos gyakori élelmiszerben vannak jelen, és a heves fejfájástól kezdve a kiütéseken át egészen az asztmáig – sőt súlyos esetben az életveszélyes anafilaxiás sokkig – igen sokféle tünetet okozhatnak. Sok hisztamin van pl. az alábbi élelmiszerekben:
- erjesztett ételek és italok, például a vörösbor, az érlelt sajt és az élesztővel készült termékek;
- spenót;
- paradicsom;
- citrusfélék – ezek nem magát a hisztamint tartalmazzák, viszont a szervezetet annak felszabadítására késztetik.
Orvosságok a konyhából
Enyhe allergia esetén, amikor a hisztamintúltermelés orrfolyást, könnyezést és bőrviszketést okoz, a gyógyszeresszekrény helyett a kamrában nézzen körül. Íme, néhány antihisztamin hatású étel, amelyet érdemes lehet kipróbálnia.
- Ananász Fő hatóanyaga a bromelain nevű enzim, amely megakadályozza a hisztamin felszabadulását a sejtekből.
- Alma és más gyümölcsök, amelyekben sok az antihisztamin hatású kvercetin és C-vitamin. Mindennap egyen gyümölcsöt!
- Csípős fűszerek A kapszaicinoidok – a különféle csípős paprikák „hatóanyagai” – és a japán wasabi csípősséget adó izotiocianátok igen hatékonyan ellensúlyozzák a különféle allergiás reakciókat.
Vigyázzon a szulfitokkal!
Ezeket a kéntartalmú tartósítószereket gyakran használják például aszalt gyümölcsök, zöldségkonzervek, sütemények, lekvárok, savanyúságok és szószok készítéséhez. A borban és a sörben természetesen is előfordulhatnak, de sok esetben mesterségesen adják hozzájuk e vegyületeket. A szulfitok asztmás rohamot válthatnak ki az arra hajlamos emberekben, sőt ritkán anafilaxiás sokkot is okozhatnak.
Vegyen gluténmentes sört!
Ha szereti a sört, de szervezete nem bírja a glutént, amely gyakran van jelen a sörben, akkor kóstolja meg az új ciroksöröket – vagy az egyéb, hajdinából, kukoricából vagy rizsből főzött változatokat. A bor gluténmentes, akárcsak a tömény szeszek nagy része, de a biztonság kedvéért mindig ellenőrizze a címkét.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.