Lencse származása, alkozóelemei, élettani hátasi
Aki lencsét eszik, nemcsak a gyomrának ad táplálékot, de az agyának is. Ez az ízletes hüvelyes ugyanis igen kedvezően hat az agyműködésre. Épp ezért a lencse ideális, ha úgy érezzük, hogy gyenge a koncentrációképességünk, de jótétemény egy vizsga előtt is. Ugyanakkor ezzel a sokoldalúan tehetséges étellel végigjárhatjuk az indiai, török, marokkói vagy hazai konyhákat: a lencse ezekben az országokban a nemzeti konyha elengedhetetlen részének számít. Legyen leves, főzelék, püré, saláta vagy egytálétel, minden formában eredeti, tartalmas tápanyagban gazdag étel.
Honnan származik a lencse?
A pillangósvirágúakhoz tartozó lencse az egyik legrégebbi kultúrnövény, hiszen már a bibliai időkben is alapvető népélelmezési cikknek számított. A különféle népvándorlások eredményeképpen elterjedt egész Európában és Ázsiában. A rómaiak tonnaszámra importálták Egyiptomból, a lencse termesztésének és kereskedelmének akkori központjából. Napjainkban elsősorban Spanyolországban, Oroszországban, Chilében, Argentínában, az Egyesült Államokban, Kanadában és Elő-Ázsiában termesztik.
Minthogy számtalan fajtája létezik, és egész évben kapható, e körülmények is növelik népszerűségét. Mérete szerint van óriás lencse (7 mm-nél nagyobb átmérővel), tányérlencse (6-7 mm), közepes lencse (5-7 mm) és cukorlencse (gömbölyded, 4 mm átmérővel). Vannak egészen különleges minőségű lencsék, pl. a champagne-i, vagy a beluga-lencse. A vörös lencse elsősorban Törökországban és Indiában kedvelt, ennek íze enyhe, különlegesen finom.
Milyen alkotóelemekből áll?
A lencse a fehérje, a szénhidrát és a ballasztanyagok valóságos kincseskamrája. Zsírtartalma 100 gramm lencsére számítva 1,2 gramm. A hüvelyesekre jellemzően ebben is sok a lecitin, bőven találhatók benne ásványi anyagok és vitaminok is. Az előbbiek közül figyelemre méltó a kálium és a foszfor mennyisége, de ellátja szervezetünket magnéziummal, kalciummal, vassal és cinkkel is. Említésre méltó a benne található sokféle B-vitamin (B1 , B2 B6 valamint folsav, pantoténsav és niacin).
Tartalmaz még sokféle bioaktív anyagot is, többek között szaponint, flavonoidokat, fenolsavat, és proteázinhibitorokat. Ezek azért különösen értékesek, mert az emberi szervezet ezeket nem képes előállítani.
Legfontosabb tudnivalók a lencséről dióhéjban
- Minél kisebb, annál finomabb: az apró szemű lencse azért ízletesebb, mert ennek relatíve nagyobb a héjtartalma, s az ízanyagok a héjban rejlenek.
- A lencse száraz, szellős, sötét helyen egy évig eltartható.
- Egyedül Indiában több mint 50-féle lencse létezik. A lencse főzési ideje fajtájától függően 30-45 perc. A következő fűszerek illenek hozzá: babérlevél, metélőhagyma, kapor, tárkony, rozmaring, kakukkfű, bazsalikom.
- A lencse is csíráztatható, a hajtások már 3 nap múlva élvezhetők, akár nyersen is. Ebben még magasabb a vitaminok és ásványi anyagok aránya.
- A lencse véd az éhségroham ellen, mert erősít, laktat, és egyenletes szinten tartja a vércukorszintet.
A lencse egészségtani jelentősége
Kis mennyiségű zsírtartalma, ugyanakkor bőséges fehérje- és szénhidrát-mennyisége folytán a lencse magas tápértékű étel, ugyanakkor mégis jót tesz az alakunknak. A ballasztanyagok következtében gyorsan jóllakottnak érezzük magunkat, ugyanakkor serkenti a bélműködést, képes megkötni a belekben felhalmozódott méreganyagokat, hogy azok eltávozhassanak szervezetünkből.
A vas és a folsav párosa pozitívan hat a vörösvértestek képződésére. Magas B-vitamin-tartalma serkenti a teljes anyagcserét, így az agy és az idegrendszer mindent megkap, amire csak szüksége van, és akkor még nem is említettük a lecitint, amelyről kijelenthetjük, hogy valóságos idegtáplálék. A másodlagos növényi anyagok erősítik az immunrendszert, és óvják szervezetünket a szabad gyököktől. A flavonoidok gátolják a baktériumok és vírusok szaporodását, rákmegelőző hatásúak, szabályozzák a vérkeringést, segítenek elkerülni a szívinfarktust. A proteáz-inhibitorok a ballasztanyagokkal együtt szabályozzák a vércukorszintet, gátolják a fehérje lerakódását, és ugyancsak rákmegelőző hatásúak. A szaponinok a bélrák elkerülésének kockázatát csökkentik, de kedvezőek a koleszterinszint szempontjából is.
A lencsét nem szükséges beáztatni, de elő-áztatással gyorsabban elkészül az étel.
Lencsecurry
Hozzávalók (2 személyre)
1 fej hagyma, 20 dkg vörös lencse, 3 kávéskanál olvasztott vaj, 6 dl zöldségalapié, késhegynyi szegfűbors, l-l kávéskanál kurkuma és Sambal Oelek (ázsiai fűszerkeverék), ½ – ½ kávéskanál őrölt koriander, fekete mustármag, római kömény, chilipor, 1 evőkanál zöldcitromlé, só, őrölt bors, 1 evőkanál finomra vágott petrezselyem.
Elkészítés
A kockákra vágott hagyma felét 1 kávéskanál olvasztott vajon megpároljuk, hozzáadjuk a megmosott lencse negyedét, tovább pároljuk. Felöntjük 2 dl zöldséglével, és lefedve 15 perc alatt puhára főzzük. Botmixerrel elpépesítjük, majd hozzáadjuk a maradék hagymát, lencsét és zöldséglevet, és lefedve még 12 percig főzzük. A maradék olvasztott vajon megpirított fűszereket a lencséhez keverjük. Sambal Oelekkel, citromlével, sóval, borssal fűszerezzük, végül hozzákeverjük a petrezselymet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.