Édeskömény származása, alkozóelemei, élettani hátasi
Édeskömény (Foeniculum vulgare) története, alkalmazott drogjai
Az édesköményt már 4000 évvel ezelőtt is a felfúvódás elleni kiváló szerként ismerték. A későbbi szerzők is emésztés javítására ajánlják a növényt. A középkorban viszont elsősorban, mint köhögés és letapadt nyák elleni szert dicsérik. Ma a fentiek mellett az édesköményt gyomor- és bélpanaszok esetén használják előszeretettel. Ezeken túl az édeskömény termése közkedvelt fűszer, egyes változatainak szárgumója a mediterrán konyha fontos alapanyaga.
A mediterrán országokban őshonos növényt a rómaiak szállították Észak-Európába, Amerikába pedig az európai telepesek. Manapság szinte mindenhol megfigyelhető a szabadban, főként a lúgos kémhatású talajokon a tengerek mentén. A növényt már régóta nagy becsben tartják. 812-ben Nagy Károly, frank uralkodó elrendelte, hogy „a farmokon és kolostorok kertjeiben termesszenek édesköményt birodalomszerte” élelmiszerként és gyógynövényként is.
Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozó édeskömény Dél-Európában és a Földközi-tenger mellékén őshonos. Közép- és Dél-Európa számos országában, többek között Magyarországon is termesztik, néhol elvadulva is megtalálható. A drog fűszeres, ánizsra emlékeztető illatú.
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben a keserű édeskömény – Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. vulgare, valamint az édeskömény Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. dulce (Miller) Thellung egész, száraz résztermése hivatalos (Foeniculi amari fructus – keserű édeskömény termés; Foeniculi dulcis fructus – édeskömény termés). A keserű édeskömény, illetve az édeskömény termésének illóolajtartalma 40 ml/kg, illetve 20 ml/kg.
Az utóbbi drog illóolajának anetoltartalma magasabb (minimum 60% vs. min. 80%). Hivatalos még a keserű édeskömény érett terméséből (Foeniculi amari fructus aetheroleum) és a növény föld feletti részéből (Foeniculi amari herbae aetheroleum) víz-gőz-desztillációval nyert illóolaj is. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyv előírása szerint a keserű édeskömény termés illóolajának anetoltartalma 5 5-75%, fenchontartalma 12-25%, a herbából nyerhető olaj ehhez hasonló összetételű.
- Virginiai csukóka
- Festő csülleng
- Gileád balzsama
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az egyiptomiak az édesköményt emésztési panaszokra használták, az ókori görög orvos, Hippokratész pedig a kólika gyógyítására javasolta gyermekeknél. A rómaiak a katonáknak adták, hogy erősek legyenek, miközben a hölgyek azért fogyasztották, hogy vékonyak maradjanak. Plinius azt állította, hogy huszonkét különféle betegség kezelésére alkalmas.
A britanniai római légiók hátrahagyták a „szabadban termesztett édeskömény” örökségét, amit az őslakosok abban a hitben vettek át, hogy a növénynek hatalmas gyógyító ereje van és távot tartja a gonoszt. Egy kilenc növényt leíró, ősi szövegben, az édesköményt igen hatásos fájdalom és méreg, árulás és cselvetés, boszorkányság és gonosz lények elleni szerként írják le.
- A legjobb, ha a magvakat sejttálcába vetjük, 15-20°C talajhőmérsékleten, így gyorsan és egyenletesen csíráznak ki.
- A fiatal növényeket érdemes napos helyre, termékeny, jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag földbe ültetni.
- Az édeskömény évelő növény, de csapadékos, hideg teleken jórészt kifagy.
- Több növényt ajánlott ültetni, ha a levelekre is, és a magokra is egyaránt szükségünk lesz.
- A növény magától is képes elterjedni és szaporodni.
Konyha
Az édeskömény édes, ánizshoz hasonlatos ízű, ami remek kiegészítő olyan ételekhez, mint a bárány, a sertés, az olajos halak, de bizonyos zöldségek, például a lóbab mellé is kínálják. Adjunk egy kevés levelet a gyökérzöldségekből, paradicsomból, krumpliból és céklából készült salátához. Az édeskömény tökéletes a halpácoláshoz és a haltörzshöz. A halat grillezhetjük, süthetjük az édeskömény levelein és szárain. Vágott köményleveleket adhatunk joghurthoz, tejfölhöz és créme frakhe-hez, illetve tepsiben sült krumplihoz. A terméseket pedig süteményekhez, kenyérhez, savanyúsághoz és párolt egreshez érdemes hozzáadni.
Gyógyászat
Az édesköménytea jó a bélgörcsökre, emésztési zavarokra, puffadásra, szélgörcsökre, irritábilis bélszindrómára (IBS) és gyermekkólikára. A szemet borogatva enyhíti a gyulladást, a fájdalmat, és a kötőhártyagyulladást. Az édesköménnyel történő szájöblítés hatásos az ínybetegségek ellen.
Összetört levekből és szárakból készített borogatást használjunk a szoptatás során megduzzadt és fájó mellekre. Terhesség alatt kerüljük az édeskömény túlzott belsőleges használatát.
Háztartás
A háziállatok szőrébe dörzsölt levelek távol tartják a bolhákat és tetveket az állattól, sőt a fekvőhelyüktől is. Az édeskömény zöld és a bronz levelű változatát is lehet használni.
Az édesköményes fürdő élénkítő hatással van a bőrre. Ha az édesköményt egy tál forrásban lévő vízbe rakjuk, és arcunkat ezzel gőzöljük, kisimulnak a ráncaink. A terméseket és a leveleket mélytisztító arcgőzölésre is lehet használni.
Jellemző vegyületek, hatóanyagok
Az édeskömény termés több mint 2%, a keserű édeskömény termés pedig több mint 4% illóolajat tartalmaz. A keserű édeskömény illóolajában főkomponensként transz-anetol, mellékkomponensként fenchon található meg. A drog édes ízének intenzitása az illóolajban található édes ízű transz-anetol és a kesernyés ízű fenchon arányától függ. Az édeskömény illóolajában transz-anetol van a legnagyobb mennyiségben. A drogok további tartalomanyagai a fahéj sav-származékok, kumarinok, flavonoidok és zsírosolaj.
Lélektani hatása
Az édeskömény alkalmas a csapongó vagy elfojtott gondolatok, az elszabaduló vagy bennrekedő indulatok, harag felszámolására. Megnyugtatja a háborgó lelket. Segíti a jóindulat és a tiszta szándék megjelenését. Szünteti a szélsőséget, a félelmet, a szorongást, oldja a pánikot, fokozza a magabiztosságot, az önbizalmat, a fogékonyságot. Enyhíti a mérgelődést. A gondolatokat tisztítja és az elmét emelkedettebb állapotba segíti. Kimozdít a közömbösség állapotából. Csökkenti a gátlásokat, állhatatossá tesz, ezért afrodiziákumként is használható.
Farmakológia, gyógyászati alkalmazás
Hagyományos alkalmazás
A tradicionális gyógyászatban az édeskömény termése csecsemők szélhajtó, görcsoldó teájának fő komponense, ezen túl emésztést serkentő, étvágyjavító teakeverékek alkotóeleme. Köhögéscsillapító, nyákoldó, ízjavító valamint tejszaporító hatása miatt is alkalmazzák. Külsőleg szem- és torokgyulladásban öblögető szerként használják.
Preklinikai vizsgálatok
In vitro kísérletekben bizonyították a drog néhány kórokozóval szembeni antibakteriális és gombaellenes hatását. Állatkísérletekkel igazolták a keserű édeskömény forrázatának, ill. az illóolaj fő komponenseinek, az anetolnak és fenchonnak nyákoldó és köptető hatását. Karminatív hatásával kapcsolatosan kevés kísérletes adat áll rendelkezésre.
Tengerimalac ileumon vizsgálva a keserű édeskömény alkoholos kivonata dózisfüggően csökkentette az acetil-kolin és hisztamin indukálta simaizomgörcsöt. Állatkísérletek során megfigyelték, hogy az édeskömény növeli a gyomor spontán motilitását. Alkoholos kivonata gyulladáscsökkentő hatású.
Népi gyógyászati indikációja alapján az édesköménynek tejelválasztást fokozó hatást tulajdonítanak (ezért tejszaporító teák alkotórésze), amelyet állatkísérletes bizonyítékok is alátámasztanak. A tejelválasztás fokozásában szerepe lehet annak, hogy a dopaminhoz hasonló szerkezetű anetol a dopaminreceptorokon kompetitív antagonistaként viselkedik.
Az édeskömény ösztrogénszerű hatását is bizonyították. Állatkísérletekben az édeskömény kivonata nagy dózisban ösztrogénszerű aktivitást mutatott, ösztruszt indukált, növelte a cervix tömegét ovariektomizált patkányokon. Az anetol (és különösen az anetolból képződő dimer molekula, a dianetol) hasonló szerkezetű, mint az ösztrogénaktivitást mutató dietil-stilbösztrol, ezért feltételezik, hogy ezek a vegyületek a felelősek a hormonhatásért.
Humán bizonyítékok
Csak kevés klinikai adat áll rendelkezésre. Édesköményt, kamillát és citromfüvet tartalmazó készítmény randomizált, kettős vak vizsgálata során placebóval összevetve szignifikánsan jobban enyhítette csecsemők kólikás hasfájását. Egy másik vizsgálatban megfigyelték, hogy egy 9 gyógynövényt (többek között édesköményt) tartalmazó termék hatásosan csökkentette kisgyermekek görcsös hasi panaszait.
A tejelválasztást fokozó hatást humán vizsgálatban nem igazolták, de a hatás meglétét a tradicionális felhasználás során nyert tapasztalatok igazolják. Az édeskömény illóolajának komponensei átjutnak az anyatejbe, így a tejszaporító tea fogyasztásának „mellékhatásaként” a csecsemők görcsös hasfájása is csillapítható.
Az édeskömény ösztrogénszerű aktivitását feltételezve vizsgálták, hogy a termés kivonata mennyire hatásos hirsutismus kezelésében. Azt találták, hogy 12 hetes kezelés után az alkoholos édesköménytermés-kivonatot tartalmazó krém dózisfüggően csökkentette a szőrrel borított terület nagyságát az arcon.
Indikációk, adagolás
Az édeskömény alkalmazható emésztés elősegítése céljából, emésztési panaszok (teltség-érzés, felfúvódás, gyomorgörcsök) leküzdésére karminatívumként, felső légúti gyulladás esetén, hörghurutban köptetőként és köhögés csillapítására. Kismamáknak tejszaporító-ként is ajánlott fogyasztása. Előszeretettel használják a gyermekgyógyászatban szélhajtóként, étvágyjavítóként, hörghurutban köptető-köhögéscsillapítóként. Kisgyermekeknél is biztonsággal alkalmazható a drog.
Napi adagja felnőttek esetén 5-7 g drogból készült forrázat vagy ennek megfelelő készítmény. Az illóolaj dózisa 0,1-0,6 ml. Az összetört termésből tea készíthető. Csökkentett dózisban kisgyermek emésztési panaszai, sőt hasmenés esetén is jól alkalmazható: utóbbi esetben görcsoldó hatása és a teával végzett folyadékbevitel is előnyös. Alkalmazását a gyermekek jól tolerálják, általában kedvelik az ízét. Teakeverékekben ízkorrigensként is alkalmazzák.
Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók
Specifikus nemkívánatos hatás, interakció nem ismert. A transz-anetol állatkísérletekben nagy dózisban májkárosító, egyes májenzimeket indukáló hatást mutatott. Kisgyermeknél az anetol nagy dózisban toxikusnak bizonyult (magas vérnyomást, folyamatos sírást, cianózist, étvágytalanságot, izomrángatódzást stb. okozhat), ezért az illóolaj alkalmazását kerülni kell. Terápiás dózisú drog alkalmazása esetén a transz-anetol nem okoz nemkívánatos hatásokat. Terhesség és szoptatás alatt a drog és az abból készített tea az ajánlott adagban biztonságosan alkalmazható, de az illóolaj alkalmazása kerülendő. Az illóolaj aromaterápiás használata epilepsziás egyéneknél néhány esetben görcsrohamot váltott ki, ezért ilyen betegeknél kerülni kell alkalmazását.
Legfontosabb tudnivalók az édesköményről dióhéjban
- Az édeskömény háromféle formában is egészséges élelmiszer: maghoz hasonló termését és gyökerét gyógyszerként használják hörghurutra, illetve felfúvódás ellen, húsos gumója pedig ízletes főzelékféle.
- Az édesköményben található éterolajok csökkentik a felfúvódást, oldják a bélgörcsöt, serkentik az epefolyadék-képződést.
- Minél több epefolyadék kerül a belekbe, annál egészségesebb a bélflóra. Csecsemőknek hasfájásra igen jó az édesköménytea, de a felfúvódásra hajlamos felnőttek számára is jó segítség.
- Az édesköménytea hatékony gyógyszer köhögés ellen is. Hatása növelhető, ha a teát édesköménymézzel édesítjük.
- Az édesköményt aromásító anyagként az élelmiszeripar mellett a parfümkészítésben is alkalmazzák, a hagyományos kínai gyógyászatban is igen fontos szerepe van
Egészségtani jelentősége
Az édeskömény ideális „gyógyzöldség” mindazoknak, akik emésztési problémákkal küszködnek: hajlamosak a felfúvódásra, telítettségérzésre, szorulásra. Aki viszont hasmenésre hajlamos, ne fogyassza túl gyakran. A kálium vízhajtó és tehermentesítő hatású. Emellett megköti a szövetanyagokat és a zsíranyagokat, valamint az anyagcsere-folyamat végtermékeit, így egyrészt méregtelenítő hatású, másrészt hozzájárul a vér koleszterinszintjének és trigliceridértékének csökkentéséhez. Összefoglalva azt mondhatjuk, hogy szabályozza a gyomor és a bél működését.
Az éterolajok serkentik a vérkeringést, és így segítik a légutakban lerakódott váladék feloldását, továbbá csíraölő hatásúak. A legfrissebb kutatási eredmények szerint a fenchonnak bizonyos típusú rákokkal szemben rákmegelőző szerepe is van. Nők számára van még további három jótékony hatása is: serkenti a szoptatós anyák tejképződését, kiegyenlíti az alkalmanként észrevétlenül kialakult vérszegénységet, tea formájában fogyasztva enyhíti a változókor problémáit.
Egészséges élvezet
Vásárláskor ügyeljünk arra, hogy mindig fehér gumót válasszunk, amelynek harsány zöld a levele és ropogós a szára. Az édesköményhez különlegesen jól illenek a savanykás gyümölcsök, a narancs vagy az alma.
Gyümölcsös édeskömény-saláta
Hozzávalók (2 személyre)
1 édesköménygumó, 1/2 radicchio, 1/2 piros héjú alma, 1 narancs, 2 evőkanál mascapone, 1 evőkanál tejszín, 1 kávéskanál mangó-chutney (konzerv), 1 kávéskanál apróra vágott, marinírozott zöld bors, 1/2 narancs leve, só, Cayenne-bors
Elkészítés
Az édesköményt csíkokra vágjuk. A radicchiót darabokra tépkedjük. Az almát megmossuk, kimagozzuk, vékony szeletekre vágjuk. A narancsot meghámozzuk, a fehér belső héját is eltávolítjuk. A cikkeket kivágjuk a hártyából. Salátástálban összekeverjük a mascaponét, a tejszínt, a chutney-t, a zöld borsot, a narancslevet, a sót és a Cayenne-borsot, majd hozzákeverjük a gyümölcsöket és az édesköményt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.