Az immunrendszert erősítő ételek, mit együnk?
Az immunrendszer optimális működésének szempontjából leghelyesebb, ha változatos és kiegyensúlyozott étrendet alakítunk ki, sokat mozgunk, nagyokat alszunk és általában pozitív hozzáállással tekintünk a világra. Vannak azonban ételek, amelyek kifejezetten erősítik szervezetünk ellenálló képességét. Ha ismerjük az immunrendszer működését és helyesen választjuk meg táplálékainkat, máris helyzeti előnyhöz jutunk.
Hogy működik az immunrendszer?
Az immunrendszer sejtjei a szervezetben elszórtan – elsősorban a csontvelőben, a vérben, a nyirokcsomókban és nyirokerekben, a lépben, a bőrben, a tüdőben és az emésztőrendszerben – helyezkednek el. Működésük igen összetett és gondosan összehangolt.
Limfociták
Az immunválaszban a fő szerepet a fehérvérsejtek játsszák. Több típusú fehérvérsejt van, a védekező mechanizmusban mindegyiknek megvan a maga speciális szerepe. A fagociták például a baktériumok elpusztítását (megemésztését) és a toxikus anyagok inaktiválását végzik. A limfociták egyik csoportja az ellenanyagok termelésében játszik szerepet. Az ellenanyagok felismerik és segítenek elpusztítani a szervezetbe került idegen anyagokat.
Előfordulhat, hogy az immunrendszer nemcsak az idegen, de a szervezet saját sejtjeit is megtámadja. Ezt autoimmun reakciónak nevezzük. Autoimmun reakció áll néhány súlyos betegség, például a rheumatoid arthritis hátterében.
Biztonságban a támadás Ellen
A fertőzésekkel szemben hatékony védekezést alakíthatunk ki, ha sok antioxidáns-tartalmú ételt fogyasztunk.
- Egészségtelen zsiradékok
- Káros élelmiszerek, túlzott só hatásai
- Legyen öröm az étkezés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- A szendvicsek díszítéséhez saláta helyett használjunk vízitormát.
- ízletes gyümölcsitalt készíthetünk eperből vagy málnából élőflórás joghurttal és egy kis tejjel.
- Az aszalt sárgabarack béta-karotinban gazdag kiváló rágcsálnivaló
- Frissítő italt készíthetünk piros húsú paprikából citromlével összeturmixolva, borssal ízesítve.
- Áttört málnából vagy eperből finom gyümölcsöntetet készíthetünk.
- Készítsünk sárga és piros húsú paprikából, paradicsomból, apróra vágott csiliből és fokhagymából fűszeres mártást, sült húshoz vagy halhoz.
- Lenanyagok termelésével, vagyis allergiás reakcióval válaszol rájuk.
A stressz, az egészségtelen étrend és a tápanyaghiány kiszolgáltatottá teszi a szervezetet a fertőzésekkel szemben.
Az immunrendszert erősítő ételek
Vannak ételek, amelyekről közismert, hogy erősítik a szervezet védekezőképességét.
- A keleti gombák, mint a shiitake, a laska-gomba, az enoki és a fülgomba ismertek immunrendszert erősítő hatásukról, és az ázsiai kultúrákban úgy tartják, hogy a fogyasztásuk hozzájárul a hosszú élethez.
- Az élőflórás joghurt Lacto-bacillus acidophilus baktériumokat
- Tartalmaz: ezek serkentik a betegséget okozó baktériumok elleni védekezésért felelős immunsejteket, és jelentősen fokozzák a szervezetben a vírusellenes hatású gammainterferon termelését. Akik rendszeresen fogyasztanak élőflórás joghurtot, ritkábban fáznak meg.
- A fokhagymát már régóta használják a megfázás és az influenza kezelésére. Jellegzetes ízét és szagát az allicin nevű vegyületnek köszönheti, amelyről kimutatták, hogy antibakteriális, antivirális és gombaellenes hatású.
Az alapvető tápanyagok
Az immunrendszer hatékony működéséhez a szervezetnek bizonyos vitaminokra van szüksége.
- A gyümölcsökben és zöldségekben bőségben megtalálhatók ezek a vitaminok.
- A spenót, a vízitorma, az édesburgonya, a brokkoli, a paprika és a mangó a béta-karotin gazdag forrásai,
- A C-vitamin legnagyobb mennyiségben a citrusfélékben, vagyis narancsban, citromban, grépfrútban, mandarinban, továbbá a kiviben, a málnában és az eperben fordul elő.
Antioxidansok
Valamennyi gyümölcs és zöldség tartalmaz fitovegyületeket (növényi hatóanyagokat) és antioxidánsokat. Ha a szervezetünk nem jut hozzá ezekhez a vegyületekhez, már néhány hónap alatt sokkal hajlamosabbak leszünk különböző heveny és idült betegségekre. Bár a szervezetben is termelődnek antioxidáns hatású vegyületek, szükségünk van ezek külső forrásból történő bevitelére is.
Szabad gyökök
Az antioxidánsok a szervezet normális működése során keletkező káros melléktermékek, ún. Szabad gyökök közömbösítését végzik. Szabad gyökök sokkal nagyobb mennyiségben keletkeznek a cigarettafüst és környezeti szennyező anyagok hatására. Szabad gyökök az immunválasz
Folyamán is termelődnek, amikor a védekező sejtek a kórokozókat elpusztítják. Ha nem közömbösítődnek időben, a szabad gyökök károsíthatják a sejteket. Antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztásával védekezhetünk ellenük.
A fő védőanyagok
Az idegen anyagok behatolása ellen a védelem első vonala a bőr, illetve az emésztőrendszert bélelő nyálkahártya.
- Az A-vitamin a legjelentősebb a bőrt és nyálkahártyát védő antioxidánsok közül. Szembeszáll az öregedés és a betegségek tüneteivel, és véd a bőrrákkal szemben. Az A-vitaminban gazdag élelmiszerek közé tartozik a máj, a vese, a zsíros húsú halak, a fölözetlen
- Tej, a tojássárgája, a sajt, a margarin és a vaj.
- Béta-karotinban gazdagok a narancssárga, piros, sárga és sötétzöld húsú gyümölcsök és zöldségek, pl. A dinnye, a sárgarépa, a sárgabarack, a sütőtök, a brokkoli és a mangó. A béta-karotint a szervezet szükségletei szerint A-vitaminná alakítja.
- A C-vitamin azáltal erősíti az immunrendszert, hogy elősegíti az immunsejtek termelődését és működését. A C-vitamin fő forrásai a citrusfélék.
- Az E-vitamin megakadályozza a sejtmembránban lévő többszörösen telítetlen zsírsavak oxidációja miatt bekövetkező károsodást. Segíti az immunsejtek képződését, és javítja a nyirokrendszer működését. Az E-vitamin fő forrásai az olajos magvak, a magvakból nyert olajok, a margarin, az avokádó, a dió- és mogyorófélék, a búzacsíra, a Graham-kenyér és a tojássárgája.
- A cink elősegíti az ellenanyagtermelést. Már kismértékű hiánya is jelentősen növeli a fertőzések iránti hajlamot. A cink fő forrása az osztriga és más kagylók, a hüvelyesek, a tökmag és a Graham-kenyér.
- A vas nemcsak a vörösvérsejtek oxigénszállító pigmentjének, a hemoglobinnak fontos alkotóeleme, de számos enzim meghatározó összetevője is. A vashiány csökkenti a szervezet védekezőképességét. Ezt elkerülhetjük, ha vörös húst, Májat, belsőségeket, tojássárgáját, hüvelyeseket és leveles zöldfőzeléket, például spenótot fogyasztunk.
További hatásos vitaminok és ásványi anyagok a B6-vitamin, a folsav, a pantoténsav, a szelén, a réz, a magnézium, a nikkel és az ón. Ügyeljünk arra, hogy egyikből se fogyasszunk a javasolt mennyiségnél többet, mivel bármelyik vitamin vagy ásványi anyag túl magas szintje a testünkben épp a kívánt hatás ellenkezőjét váltja ki: gátolja az immunrendszer működését.
Erősítsük védekezőképességünket!
Az immunrendszernek a fertőzésekkel szembeni védekezőképességét leginkább úgy javíthatjuk, ha rendszeresen tornázunk. Próbáljunk meg mindennap legalább 30 percnyi testmozgást beiktatni.
A rák elleni harc
A megfelelő étrend jelentősen csökkentheti a rák veszélyét.
Bölcs választás
Az étrend és a rák közötti kapcsolat meglehetősen összetett: egyes ételek fokozzák a rák veszélyét, míg mások kifejezetten védő hatásúak. Nem kétséges azonban, hogy ha étrendünkbe több gyümölcsöt és zöldséget iktatunk be, azzal a szervezet rák elleni védekezőképességét nagymértékben javítjuk. Vásároljunk gyakran friss zöldséget és gyümölcsöt, de egyszerre ne sokat. Tároljuk hűtőszekrényben vagy hűvös helyen, hogy vitaminveszteségük minimális legyen! Legjobb a gyümölcsöt a vásárlást követő két-három napon belül elfogyasztani.
Az élelmi rostok
A rostfogyasztás növelése is csökkenti a rosszindulatú daganatok kockázatát. A rostban gazdag étrend hathatós védelmet nyújt a vastagbélrák ellen, és valószínűleg az emlőrák ellen is véd. Vannak oldható és nem oldható rostok. Az utóbbiak fokozzák a bélben a béltartalom áthaladásának sebességét, és így a rákkeltő anyagok rövidebb ideig tartózkodnak a bélben.
Kasvirág
Az amerikai indiánok hagyományos gyógyszere sokféle betegség ellen véd, a megfázástól a kígyómarásig. Mai ismereteink szerint a kasvirág serkenti az immunrendszert, növeli a fertőzés ellen védő fehérvérsejtek számát és aktivitása és így fokozza a szervezet fertőzések elleni védekezőképességét. A kasvirágot sokan használják megfázás elleni védekezés ként, de akkor is, ha elhúzódó megfázásban szenvednek.
Rákellenes élelmiszerek naponta ötször
- Egy avokádó vagy egy fél grépfrút. Ebéd vagy vacsora előtt fogyasztva kiváló étvágygerjesztő.
- Egy csészére való gyümölcs, például eper, málna, cseresznye vagy szőlő. Fogyasszuk reggelire gabonapehellyel, vagy készítsünk belőle színpompás gyümölcssalátát vagy gyümölcskebabot.
- Két-három evőkanálnyi gyümölcssaláta
- Vagy befőtt reggelire vagy a főétkezések után.
- Két evőkanálnyi enyhén főtt zöldség.
Az alábbi összeállításokból válasszunk ki mindennap ötöt; egy adag 85 g-nak jelel meg:
- Egy alma, körte, őszibarack, narancs vagy banán felszeletelve gabonapehellyel reggelire, vagy a nap során apránként elfogyasztva,
- Két közepes méretű gyümölcs, pl kivi vagy szilva kiválóan felfrissít a főétkezések között.
- Három szem aszalt gyümölcs, például sárgabarack vagy szilva. Autó- vagy vonatúton kellemes és egészséges rágcsálnivaló.
- Egy adag saláta legyen része mindenfőétkezésnek, akár ebédről, akár vacsoráról van szó.
- Egy pohár gyümölcslé, A gyümölcslé a nap minden szakában kellemesen felüdít.
A szója és a rák
Egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a szója védőhatást fejt ki bizonyos rosszindulatú daganatok, például az emlőrák, a prosztatarák és a vastagbélrák ellen. A távol-keleti országokban, ahol a lakosság sok szóját fogyaszt, 100 000 nő közül átlagosan 70 hal meg emlőrákban, míg Magyarországon ez a szám 200 felett van. A prosztata- és a vastagbélrák tekintetében hasonlóak az adatok.
A likopin, a paradicsomban nagy mennyiségben előforduló természetes pigmentanyag figyelemreméltó rákellenes hatással rendelkezik. Megtalálható még a rózsaszín grépfrútban és a dinnyében is. A teában található flavonoidok hatékony antioxidánsok. Különösen a zöld tea nyújt jelentős védelmet, valószínűleg leginkább az emésztőrendszeri és a húgyúti rák ellen.
Mit ne együnk?
Vigyázzunk, nehogy a táplálkozással kapcsolatos aggályoskodás elvegye az életkedvünket! Fontos azonban tudni, melyek azok az élelmiszerek, amelyek rákra hajlamosítanak.
- Vörös húsokból napi 140 g-nál nagyobb mennyiség fogyasztása növeli bizonyos rosszindulatú daganatok, például a vastagbélrák kockázatát. Legjobb, ha hetente csak két alkalommal eszünk vörös húst.
- Más ételek, amikre érdemes odafigyelni. Füstölt húst vagy halat csak alkalmanként fogyasszunk. Gyakoroljunk hasonló önmegtartóztatást az ecetes-sós lében eltett savanyúság és a túlsütött ételekkel kapcsolatban. Ezek az ételek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek szerepet játszhatnak a rák kialakulásában.
- Alkohol és cigaretta. A túlzott alkoholfogyasztás jelentősen növeli a száj-, garat-, gége-, nyelőcső- és máj rák kialakulásának valószínűségét. A dohányzás tovább növeli a kockázatot: egészségünk szempontjából a legjobb, amit tehetünk az, ha leszokunk a dohányzásról.
- Együnk kevesebb zsírt! A zsírban (különösen a telített zsírsavakban) gazdag táplálkozás hajlamosít emlő-, vastagbél-, hasnyálmirigy- és prosztatarákra. A telítetlen zsírsavak, mint az olívaolaj és az ómega-3 zsírsavban gazdag élelmiszerek, például a zsíros húsú halak
Az oldható rostok egy részét a vastagbélben lévő baktériumok lebontják, és ennek során a rák ellen védelmet nyújtó vegyületek keletkeznek. Azt is kutatják, hogy hogyan hatnak a rostok az ösztrogénszintre. A túl magas ösztrogén-szint szerepet játszik az emlőrák kialakulásában. A teljes zsír fogyasztásunk ne legyen több, mint az összes táplálék egyharmada, a telített zsírsavakat tartalmazó zsírok aránya pedig ezen belül se haladja meg az összes elfogyasztott energia tíz százalékát.
Ne gondoljuk, hogy a vaj (evőkanalanként 37 kcal) kedvezőbb a kicsivel több energiát tartalmazó olívaolajnál (evőkanalanként 45 kcal). Mindig válasszuk a telítetlen zsírsavakat tartalmazó élelmiszereket. Használjunk minél kevesebb zsírt; együnk száraz húst, és elkészítés előtt vagdaljuk le a húsról a zsíros részeket. Főzéshez-sütéshez használjunk teflon edényt.
Főzzünk egészségesen
- A tápanyagok nem mennek veszendőbe: Főzés során a brokkoli C-vitamin-tartalmának 60%-a is elveszhet míg pároláskor ez az arány mindössze 20%. A párolás egészséges, zsírmentes főzési módszer – míg például az olajban történő kisütés már egyetlen evőkanál olaj használata esetén is 135 kilokalóriával megemeli az étel energiatartalmát.
- Változatosság: Sokféle élelmiszer alkalmas párolásra: halak, szárnyasok, pudingok, felfújtak, sodók és zöldségek.
- A módszer: A párolás nagyon egyszerű művelet – tegyük a párolandó nyersanyagokat lyukacsos aljú edénybe vagy szűrőbe, amit helyezzünk forrásban lévő vízzel teli edénybe, úgy, hogy az ételt csak a gőz érje. Fedjük le jól záró fedővel.
- Előkészítés: Bizonyos ételeket lefedve kell párolni. A halat csomagoljuk fóliába, a felfújtakat pedig tegyük csatos fedővel záródó hőálló edénykébe.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.