Zöldségekkel a fájdalom ellen
Az étrend megkönnyítheti – de meg is nehezítheti – a fájdalom kezelését. A fájdalommal küszködők hajlamosak evéssel vigasztalódni, s ilyenkor sok finomított szénhidrátot (édességet és tésztát), valamint sós és zsíros készételt fogyasztanak. A gond az, hogy ezek az ételek mind kínzóbbá tehetik a fájdalmat, méghozzá többféle módon.
A transzzsírokat és telített zsírokat tartalmazó ételek olyan gyulladásokat válthatnak ki a szervezetben, amelyek sokféle rendellenességet súlyosbíthatnak, ilyen az ízületi, a nyálkatömlő-gyulladás, a kéztőalagút-szindróma, a fibromyalgia, az irritábilis bél-, illetve a premenstruációs szindróma. A finomított szénhidrátok pedig meghullámvasutaztatják a vércukorszintet, s ennek következtében az ember úgy érzi, minden energiája elfogyott, s nehezebben képes megbirkózni a fájdalommal. Emellett ezek is gyulladásokat okoznak, ami hízáshoz vezet, s ez közvetve megint csak erősíti a fájdalmat.
Egészséges zöldségek
Ahelyett, hogy rögtön azzal foglalkozna, milyen ételeket kell kihagynia az étrendjéből, bővítse azt inkább olyan ízletes ennivalókkal, amelyek táplálóak, ezenkívül megvédik a sejteket a károsodásoktól, és enyhítik a gyulladásokat – különösen, ha idővel háttérbe szorítják a káros ételeket.
Alma. Egy antioxidáns hatású növényi vegyületet, kvercetint tartalmaz, amely enyhíti a gyulladást. Egyébként majdnem minden élénk színű zöldségben és gyümölcsben találhatók jótékony hatású gyulladáscsökkentő vegyületek.
Ananász. Az ebben a kedvelt trópusi gyümölcsben található, bromelain nevű enzim gyulladásmérséklő hatású. A vizsgálatok szerint az ananász enyhíti a térd porckopása és reumás ízületi gyulladása okozta fájdalmat, a kéztőalagút-szindrómában szenvedők esetében pedig csökkenti a duzzanatot.
- Az arc fájdalma
- Több végtagra terjedő fájdalmak (ideg, izom, ízület, reuma és köszvény)
- Az alsó végtag fájdalmai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Barna rizs. A barna rizs és az egyéb hántolatlan gabonafélék jelentős mértékben hozzájárulhatnak az irritábilis bél-szindrómával járó székrekedés leküzdéséhez. A Harvard Egyetem egyik felmérése szerint ráadásul a barna rizst rendszeresen fogyasztó nők átlagosan alacsonyabb súlyúak is, mint azok, akik nem esznek ilyen rizst. (Egyes, fájdalommal járó állapotok, például ízületi gyulladás esetén a kisebb súly kevesebb fájdalmat jelent.) A barna rizsben található magnézium a jelek szerint mérsékli a migrénes rohamok gyakoriságát, ugyanis elősegíti az idegek, az erek, valamint az izmok ellazulását.
Brokkoli. Ez a zöldség glutationban gazdag, amely különösen hatékony antioxidáns, és védelmet nyújthat az ízületi gyulladás ellen. Sok antioxidáns van ezenfelül a spárgában, a káposztában, a karfiolban, a burgonyában, a paradicsomban, az avokádóban, a grépfrútban, a narancsban, az őszibarackban és a görögdinnyében is.
Csokoládé. Kezd érdekesen hangzani, nem? Az étcsokoládéban is akadnak gyulladáscsökkentő vegyületek. Egy nagyszabású olasz kutatás megállapította, hogy azoknak a szervezetében, akik háromnaponként nagyjából 30 gramm étcsokoládét esznek, jelentősen alacsonyabb egy, a gyulladásokkal összefüggő fehérje koncentrációja, mint azokéban, akik nem vesznek magukhoz étcsokoládét.
Földimogyoró. Ez a hüvelyesek közé tartozó növény nagyszerű csemege, ráadásul sok benne a triptofán: ez az aminosav az elfogyasztása után nagyjából egy órával csökkenti a fájdalommal szembeni érzékenységet. Triptofánban gazdagok a következő ételek is: törökmogyoró, szezámmag, napraforgómag, tejtermékek, szója, tengeri ételek, egész gabonafélék, rizs, babfélék és lencse.
Hagyma. Ez a zöldség is gyulladáscsökkentő hatású, ráadásul kénvegyületei az immunrendszer működését is serkentik.
Halak. Az olajos húsú halak, mint a lazac, a szivárványos pisztráng vagy a szardella, valamint a dió, a lenmag, a tökmag és az olíva-, illetve repceolaj mind omega-3 zsírsavakat tartalmaznak, amelyek igen hatásosan enyhítik a gyulladást. A Pittsburghi Egyetem egyik vizsgálata során kevesebb fájdalomról számoltak be azok a hát- és nyakfájással küszködő páciensek, akik három hónapon keresztül omega-3 zsírsavval gazdagított táplálékkiegészítőket szedtek. Egyen tehát ön is hetente legalább kétszer olajos húsú halakat, emellett érdemes lehet naponta 3 gramm halolajjal vagy lenmagolajjal dúsított, omega-3 zsírsavat tartalmazó táplálékkiegészítőt is bevenni.
Meggy. E savanykás gyümölcsben úgynevezett antocianinok vannak, amelyek – némileg az aszpirinhez hasonló módon – csökkentik a gyulladást. Ugyanezek a vegyületek a málnában és az eperben is megtalálhatók. Miért ne enne meg naponta félcsészényit e kalóriaszegény és nagyon ízletes gyümölcsökből?
Narancslé. Brit kutatók 25 000 személy étrendjét elemezve kiderítették, hogy kisebb valószínűséggel alakulnak ki fájdalmas ízületi rendellenességek azoknál, akik rendszeresen hozzájutnak egy bizonyos, például a narancsban és más citrusfélékben, valamint a sárgabarackban és a nektarinban előforduló vegyülethez. A hatás eléréséhez napi egy pohár narancslé elfogyasztása is elegendő volt.
Olívaolaj. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói megállapították, hogy az olívaolajban előforduló vegyületek egyike, az oleokantál ugyanúgy bénítja a gyulladást okozó enzimeket, mint az ibuprofen.
Paraj. A paraj és az egyéb zöld színű zöldségek, mint a kelkáposzta, a mángold, valamint a tarlórépa- és a mustárlevél, igen sok gyulladáscsökkentő karotinoidot tartalmaznak. Ezek a növényi pigmentek adják egyébként a zöld és a narancssárga színű zöldségek és gyümölcsök élénk színét is.
Szójafehérje. Az Oklahomai Állami Egyetem kutatói megállapították, hogy azok a porckopásos páciensek (főleg férfiak), akik három hónapon át napi 40 gramm szójafehérjéhez jutottak, kevesebb fájdalmat tapasztaltak és könnyebben mozogtak, mint szójafehérjét nem evő társaik. Ennyi tiszta szójafehérjét elfogyasztani azonban nem könnyű (a szójabab fehérjetartalma is csak 35%) – a legjobb megoldás, ha valamilyen tejes vagy joghurtos turmixhoz szójafehérjeport keverünk. (A porok fehérjetartalma is változó, ezért ellenőrizni kell a címkét.) A napi bevitel tofu és szójatej fogyasztásával is növelhető.
Szőlő. Fogyasszon szőlőt – vagy például vörösbort, esetleg epret -, s máris hozzájut egy adag rezveratrolhoz, amely az aszpirinhez hasonló módon – de annak a gyomrot irritáló hatása nélkül – gátolja a gyulladáskeltő enzimek működését.
Vörösáfonya-lé. Ez a gyümölcslé arról híres, hogy hatékonyan képes visszaszorítani a húgyhólyag fájdalmas fertőzéseit. A Harvard Egyetem kutatói szerint a napi 300 ml vörösáfonya-levet megivó nőknél a hólyag-fertőzések gyakorisága mindössze 42 százaléka volt az ilyen italt egyáltalán nem fogyasztó nőkének. A szakemberek úgy vélik, hogy a vörös-áfonya-lé egyik összetevője gátolhatja a baktériumok megtelepedését a húgyhólyag falán.
Fűszerekkel a fájdalom ellen
Bár egyes fűszerek kimondottan kellemetlen hatásúak lehetnek, jó néhány olyan is van, amely gátolja a fájdalmat és a gyulladást. Az alábbiakban bemutatjuk a fájdalom ellen hatásos fűszereket, és azt, hogy miben segíthetnek.
Curry. Ez a fűszerkeverék egyebek közt kurkumából, fokhagymából, köményből és fahéjból készül; a benne lévő antioxidánsok gyulladás- és fájdalomcsillapító hatásúak. Használja húsokhoz, rizshez, tésztákhoz, levesekhez és ragukhoz.
Csilipaprika. Fokozza a nyálka elvezetését, így segít az orrmelléküreg-gyulladáson. Keverjen friss csilipaprikát vagy szárított őrleményt levesekhez, ragukhoz, salátákhoz és pástétomokhoz.
Fokhagyma. Gyulladáscsökkentő hatású, emellett segít fokozni az immunrendszer aktivitását. Szinte bármihez használhatja, a húsételektől kezdve a tésztákon át egészen a zöldségekig.
Kakukkfű. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a kakukkfű segít gátolni a fájdalomreakciót, különösen emésztőrendszeri fájdalom esetén. Ízesítsen vele hús- és halételeket, zöldségeket és leveseket.
Menta. A mentában lévő mentől a bőrön alkalmazva gyulladáscsökkentő hatású, enyhíti az ízületi fájdalmat, és a viszketést is csökkentheti. Az Edinburghi Egyetem kutatói megállapították, hogy a menta bizonyos vegyületei aktivizálnak egy olyan idegi receptort, amely gátolja a fájdalomüzeneteket. A borsmenta segít a háborgó gyomor megnyugtatásában, mivel ellazítja az emésztőcsatorna falának izmait, ezért irritábilis bél-szindróma és görcsök esetén is hatásos lehet. (Ám ha a menta gyomorégést vált ki önnél, inkább kerülje el.) Készítsen mentateát: 30 gramm mentalevelet forrázzon le fél liter forrásban lévő vízzel. Kaphatók különféle mentás balzsamok és masszázsolajok is.
Kurkuma. Egyes kutatások szerint a kurkuma hatóanyaga, a kurkumin gyulladás- és fájdalomcsökkentő tulajdonságú, s különösen reumás ízületi gyulladás esetén hatásos. Ugyanúgy használja, mint a curryt, húsok, rizses és tésztaételek, levesek és raguk fűszerezésére. Zöldségekre is szórhatja.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.