Fittség

Zöldségfélék, gyümölcsök és diók melyek egészségesebbé tesznek

Együnk annyi gyümölcsöt és zöldséget, amennyi csak belénk fér, mert semmi más nem képes szervezetünket fiatalon és életerősen tartani.

Tipp: Zöldségekből és gyümölcsökből juthatunk hozzá a legtöbbféle antioxidánshoz, de emellett még számos egyéb, ma még nem feltárt hatóanyaghoz, amelyek optimális ellátást biztosítanak sejtjeink számára.

A természetes élelmiszerek tartalmazzák a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket, s csodás eszközök az öregedés késleltetéséhez. Önmagában egyetlen vitamin és ásványi só azonban nem elég, szükség van ezek teljes skálájára. A zöldség- és gyümölcslevek természetes módon tisztítják a szervezetet, s nélkülözhetetlenek a fiatalság és a vitalitás megőrzéséhez.

Legfontosabb gyümölcsök

Alma: csökkenti a koleszterinszintet, vízhajtó hatású, reszelve gyógyítja a hasmenést. Együnk mindennap legalább egy-két almát. Mivel az almának magas a cellulóztartalma, ideális ballasztanyagot biztosít a belek megtisztításához.

Ananász: a vitaminok és ásványi anyagok szinte teljes választéka megtalálható benne. Szervezetünk működése szempontjából igen figyelemreméltó magas enzimtartalma: a bromelin eredményesen bontja le a különböző aminosavakban található fehérjéket. Az ananász hatásos, ha valakinek kevés a gyomorsava. Ez idősebb korban gyakran előfordul, az ananász segítségével elkerülhető a gyomorégés és a telítettségérzés. Elősegíti a jó vérellátást, ezáltal megóvja az érfalakat a lerakódásoktól. Lehetőleg mindig érett ananászt fogyasszunk.

Avokádó: igen nagy mennyiségben tartalmaz telítetlen zsírsavakat, továbbá jelentős inzulinszabályozó hatása van. Javítja a zsírégetési folyamatokat, és magas zsírtartalma ellenére nem hizlal, fogyókúrás étrendbe is felvehető. Szellemi frissességet nyújt, fittséget, jó közérzetet biztosít. Jelentős a glutation tartalma, érzékelhetően csökkenti a koleszterinszintet. Sok káliumot is tartalmaz, ami hozzájárul az erek rugalmasságának fenntartásához.Avokádó

Banán: nagymértékben segíti a salakanyagok távozását, és kedvező hatású magas vérnyomás ellen. Vitaminban gazdag, erősíti az immunrendszert, igen alkalmas két főétkezés közötti éhség csillapítására, de sütve főétkezésnek is különleges finomság. Vízhajtó hatású. Mivel egész évben kapható, fogyasszunk belőle naponta egy-két darabot.

Bogyósgyümölcsűek: az eper, a málna a kék áfonya mind-mind védi a sejteket a korai öregedés ellen. Az áfonyában minden más gyümölcsnél nagyobb mennyiségben fordul elő az antocián nevű antioxidáns anyag. Érési időszakában fogyasszunk belőle naponta, hogy gazdagítsa szervezetünket.

Zöldségfélék, diók, melyek egészségesebbé tesznek

Brokkoli: az egyik legjelentősebb forrása az egyik fontos nyomelemnek, a krómnak. De tartalmaz C-vitamint, béta-karotint és glutationt is. Ballasztanyagokban gazdag, továbbá jelentős mennyiségű magnézium is található benne.

Datolya: a datolya szabályozza a sejtek anyagcsere-folyamatait, s úgy vélik, meghosszabbítja az életet. A banánnal együtt elősegíti a nyugodt alvást, szabályozza a szervezet által előállított szuperhormon, a melatonin termelését.

Hagymafélék: a vöröshagyma és a fokhagyma közeli rokonok, mindkettő számos olyan anyagot tartalmaz, mely késlelteti az öregedést. Hasznos lehet a gyomorrák elkerülésében is. A vöröshagyma vérhígító hatású, így segít elkerülni a vérrögképződést. Emellett támogatja a „jó” HDL-koieszterin képződését, és megakadályozza, hogy az LDL-koieszterin méreganyaggá alakuljon át és károsítsa az ereket. Gomba- és vírusölő hatású is.

Káposztafélék: a kelkáposzta jelentős mértékben gátolja az oxidációs folyamatokat. Hatékonyságát növelhetjük, ha nyersen fogyasztjuk. Csökkenti a vastagbél-, gyomor és mellrák kockázatát. A kelbimbóban jelentős mennyiségű B1-vitamin, valamint folsav található, ez igen jó hatással van az idegrendszerre. Magas káliumtartalmánál fogva vízhajtó hatású.

A vörös káposzta magas szeléntartalma folytán védi az immunrendszert és a csecsemőmirigyet. A fejes káposzta kalóriatartalma alacsony, viszont a jelentős ballasztanyag-mennyiség mellett tartalmaz szelént és mangánt is. A karfiolnak magas a folsavtartalma, vízhajtó hatású, ezért vese- és hólyagproblémákra kifejezetten ajánlott.

Körte: csökkenti a magas vérnyomást, eredményesen gyógyítja az ideges, túlsavasodott gyomrot, ezért ajánlott köszvény és vesebántalmak esetén is. Ráadásul nagyon finom is.

Kukorica: méltatlanul szorítják háttérbe és hanyagolják el, tekintve, hogy igen magas a B1-vitamin-tartalma, ami igen fontos a glükóz lebontásához. Tartalmaz továbbá vasat, magnéziumot, mangánt, szelént és cinket.

Mangó: ez az, aminek végképp nem tudok ellenállni, ha csak lehet, mindig eszem mangót. Meglehet, ez a létező legfinomabb gyümölcs, amely ráadásul rengeteg vitamint és ásványi anyagot is tartalmaz, mindenekelőtt káliumot és cinket, amiben legtöbbünk szervezete hiányt szenved.

Narancs: egész évben kapható, jelentős mennyiségű B-vitamint tartalmaz, káliumban gazdag. A téli hónapokban különösen ideális élénkítőszer, mely aktivizálja az immunrendszert.

Olajbogyó: különösen magas az ásványianyag-tartalma, továbbá gazdag aminosavakban, ómega-3- és ómega-ó-zsírsavakban, továbbá E- és A-vitaminban. Kedvező antioxidáns tulajdonságai vannak, nagyon jól oldja a szervezetben felhalmozódott méreganyagokat.

Papája: magas enzimtartalmánál fogva ideálisan segíti a fehérje-anyagcserét, emellett természetes hormonforrás, így erősíti az immunrendszert. Napjainkban már sokfelé beszerezhető.

Paradicsom: egyszerűen biztosíték a korai öregedés ellen. Nagy mennyiségben tartalmaz likopint, ami nagyon fontos antioxidáns, ez a paradicsomon kívül ilyen koncentrációban csak a görögdinnyében fordul elő. A likopin nem károsodik a főzés során, így paradicsomleves vagy mártás formájában ugyanolyan hatékony, mint nyersen fogyasztva.

Retek: elősegíti a bélflóra egészségének fenntartását, ami időskorban különösen fontos. Káliumtartalmánál fogva vízhajtó hatású, emellett csökkenti a vérnyomást is.

Sárgabarack: a hunza népcsoport jórészt a sárgabarack fogyasztásának tulajdonítja mesés egészségét. A sárgabarack nagy mennyiségben tartalmaz igen hatékony antioxidánst béta-karotin formájában, de jelentős mennyiségű niacint, pantoténsavat, s nem utolsósorban rengeteg C-vitamint is. Talán a sárgabarack a leghatékonyabb öregedésgátló gyümölcs, nem hiányozhat egyetlen gyümölcsöstálról sem. Stabilizáló hatással van a sejtkörnyezetre, s határozottan fiatalító hatású. Mindemellett erősíti az immunrendszert, lassítja az öregedési folyamatokat.

Sárgarépa: gyógyhatása időskori megbetegedések esetén közismert. Csökkenti a koleszterinszintet, továbbá jelentős mennyiségben tartalmaz béta-karotint, mely védi a szemet és erősíti az immunrendszert.

Spárga: jelentős mennyiségben tartalmaz többféle vitamint, valamint erősen vízhajtó hatású.

Spenót: bár valójában nem tartalmaz annyi vasat, mint azt korábban hitték, van benne számos olyan összetevő, ami támogatja egészségünket és késlelteti az öregedést.

A spenót késlelteti az öregedést! Tartalmaz: ásványi anyagokat, többféle B-vitamint, továbbá C-vitamint. Jelentős mennyiségben tartalmaz folsavat is.

Szilva: aszalt formában egész évben kapható, nagyon hasznos anyagcsere-betegségek és bélrenyheség kúrálására. Kitűnő lehet hosszabb légi utazás után, amikor elő kell segíteni a normális bélműködés helyreállítását.

szőlő: a szőlő – különösképpen a kék szőlő – több mint húszféle ismert antioxidánst tartalmaz. Értágító hatású, továbbá gátolja az LDL-kolesztenn oxidációját. Szárítottan, mazsola formájában még fokozottabb öregedésgátló hatású. Legyen a mazsola szerves része mindennapi étkezésünknek.

Zeller: bélrenyheség esetén támogatja a gyomor-bél rendszert, hatásos székrekedés ellen, méregteleníti a nyálkahártyát, a vesét és a húgyvezetéket.

Gyógyhatású növények

Kevésbé közismert, hogy százszorszépből, oroszlánszájból (tátika) és csalánból csodálatos salátát lehet készíteni, akárcsak mezei katángból, tyúkhúrból, mályvából, pásztortáskából, vízitormából, sarkantyúkából, de természetesen árvacsalán, cickafark és árvácska leveleiből is. A gyenge hársfalevél, a friss martilapu s a legtöbb virágszirom is ehető, és igen ízletes.

A zöldségfélék és a gyümölcsök számtalan olyan bioanyagot tartalmaznak – például antioxidáns hatású flavonoidokat -, melyek hatékonyan segítik az egészség megőrzését, s közülük többnek gyulladás gátló hatása is van.

Együnk minél több vitamint zöldségek és gyümölcsök segítségével!

A vitaminok mellett a zöldségekben és gyümölcsökben sokféle ásványi anyagot és létfontosságú nyomelemet is találunk, habár a talaj hosszú ideje történő vegyszerezése miatt ezek mennyisége távolról sem olyan mértékű, mint korábban volt. A műtrágyázás természetesen növeli a terméshozamot, ugyanakkor csökkenti a termékek bioanyag összetevőinek mennyiségét.Szója

A hosszú élet ázsiai receptje így szól: szója. A szójabab, amellett hogy tele van antioxidánssal, allergia elleni csodaszernek is tekinthető, aminek ráadásul nincs is kellemetlen mellékhatása. A szója mindemellett rákmegelőző hatású is. A japán nők igen ritkán betegszenek meg mellrákban, s nyelvükben nincs is kifejezés a hőhullámra. A szójababban igen értékes és hatékony formában gainni atokoferolként fordul elő az E-vitamin. Bárkivel csodát művelhet egy pohár szójatej vagy egy adag tofu.

Izabella Langh

Szerző: Langh Izabella

Gyakorló természetgyógyász vagyok. Táplálkozási és  életmód specialista is vagyok, immár 12 éve próbálom az embereket egy egészségesebb életforma felé terelni, egyre több sikerrel.