Rákellenes anyagok a természetből, mit fogyasszunk?
A természet nem csupán olyan élelmiszerekkel lát el minket, amelyek energiát szolgáltatnak alapvető életműködéseink fenntartásához. Olyan növényekkel is megajándékoz, melyeknek hatóanyagai segítenek az egészség megőrzésében. Olyan összetevőkről van szó, amelyekkel bőségesen el volt látva a kőkorszak embere – ellentétben a modern kor emberével.
Mi is a titokzatosan hangzó másodlagos növényi anyagok lényege?
A növények emészthető, valamint az energiaellátáshoz vagy építőanyagként felhasználható összetevőket, fehérjéket, szénhidrátokat és zsírokat, illetve olajokat termelnek. Ezen túlmenően állandó utánpótlást biztosítanak olyan anyagokból is, amelyeket az ember maga nem képes előállítani. Ide tartoznak a vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, amelyekből viszonylag csekély mennyiségek is elegendőek, de esszenciális aminő- és zsírsavak is, amelyekből viszont lényegesen nagyobb mennyiségekre van szükség.
Emellett a növények rostokat is tartalmaznak, amelyek fontos funkciót töltenek be szervezetünkben: megkötik a méreganyagokat, jelentősen befolyásolják a bélflórát, a bélben uralkodó kémhatást, a bél gyulladásos reakcióit, és serkentik a bélmozgásokat. A bélben élő baktériumok a rostok egy részét táplálékul használják fel, és vitaminokat, zsírsavakat állítanak elő belőlük, amelyek azután ismét a szervezet körforgásába kerülnek.
A fentieken kívül a növények további olyan anyagokat tartalmaznak, melyeknek elsődleges funkciója nem a test energiaellátása, hanem egyes fontos funkciók lehetővé tétele és irányítása az anyagcserében.
Másodlagos növényi anyagok
Ezzel az összefoglaló névvel kémiai szempontból nagyon különböző anyagok igencsak népes csoportját illetjük, olyanokat, amelyek kizárólag növényekben fordulnak elő. Ellentétben a tápanyagokkal, például a szénhidrátokkal, fehérjékkel, zsírokkal és rostokkal, amelyek a növény elsődleges anyagcseréje folyamán keletkeznek, a másodlagos növényi anyagok a másodlagos anyagcsere termékei.
- Petefészekrák vizsgálat (tumormarker)
- Vastagbélrák megelőzése, műtéti kezelése
- Tüdőrák és okai, emfizéma, megelőző táplálkozás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A másodlagos anyagcsere intenzitása azonban minden növény esetében más és más. Míg egyes növénycsaládok sokféle és nagy mennyiségű másodlagos növényi anyagot termelnek, addig másokban alig találunk ilyeneket.
Természetes sokféleség
Egyelőre azt sem tudjuk, hányféle másodlagos növényi anyag létezik egyáltalán. Eddig mintegy harmincezer különbözőt fedeztek fel a kutatók, ebből több mint tízezret ehető növényekben. Feltételezik azonban, hogy ez csupán a töredéke lehet az összes létező SPS-nek, melyek valós számát hatvan- és százezer közé teszik. Ide sorolhatók például a növények színanyagai, illetve olyan anyagok, amelyek a baktériumok és gombák támadásaitól vagy a káros UV-sugárzástól védenek, vagy a növekedési folyamatok irányításában vesznek részt.
Ha a táplálékkal együtt fogyasztjuk el ezeket az anyagokat, ahogy kőkorszaki elődeink is automatikusan, naponta és nagy mennyiségben tették, akkor az emberre is védő hatást gyakorolhatnak, amennyiben például nemcsak az immunrendszert erősítik, hanem az anyagcserét is kedvezően befolyásolják, a sejtkárosító szabad gyököket semlegesítik, sőt a rákos sejteket is leküzdik.
Az, hogy táplálékunkban mekkora a másodlagos növényi anyagok aránya, erősen függ a táplálék összetételétől. A (közel) SPS-mentes élelmiszerek arányának drasztikus növekedése miatt az ellátottság – különösen az utóbbi évtizedekben – extrém módon visszaesett. A növénytermesztés modernizálása, valamint a fogyasztók vásárlási és étkezési szokásai oda vezettek, hogy a gabonafélék és a gyümölcsök cukortartalmát mind jobban növelték, a másodlagos növényi anyagok mennyiségét pedig egyre csökkentették, többek között azért is, mert ezek gyakorta sajátos ízűek, részben egy kicsit keserűek.
Másodlagos növényi anyagok igazolt rákellenes hatással
A másodlagos növényi anyagokat kémiai felépítésükből kiindulva különböző alcsoportokba sorolhatjuk, miközben egész sor olyan további anyag létezik, amely nem sorolható be ebbe a rendszerbe. Ezeknek az alcsoportoknak egyes képviselői fontos, az egészséget támogató anyagokat tartalmaznak, amelyek erős rákellenes hatással is bírnak. A következő négy másodlagos növényi anyag például fontos szerepet tölt be a rák megelőzésében és gyógyításában.
1. Kvercetin
A kvercetin a polifenolok csoportjába tartozó másodlagos növényi anyag, amely rendkívül pozitív hatást gyakorol az emberi anyagcserére.
A kvercetin segítségével tehát növelhető a kemoterápia és a sugárkezelés hatékonysága. Alkalmazásával egyidejűleg azonban a szénhidrátbevitelt is jelentősen csökkenteni kell, mert csak így lehet ténylegesen hatékony az erjedéses anyagcsere gátlása és az égés aktiválása.
A mindennapi táplálék kvercetin tartalma sajnos nem határozható meg pontosan. Mivel azonban a búzaliszt és a cukor nem tartalmaz értékelhető mennyiséget, ezeknek az alapanyagoknak a nagy aránya szinte szükségszerűen túlságosan alacsony kvercetin bevitelhez is vezet. Jó kvercetin forrás ezzel szemben a hagyma, a snidling (metélőhagyma), a vörös áfonya, a birs, a bodzabogyó, a fekete berkenye (más néven arónia), a régi almafajták, a fekete ribiszke.
2. Rezveratrol
A málnában, szilvában, borszőlőben, de mindenekelőtt a vörösborban előforduló másodlagos növényi anyagot, a rezveratrolt 1963-ban fedezték fel keserűfűfélékben. A rezveratrol a flavonoidok közé tartozik, és a fitoalexinek osztályába soroljuk. Antibiotikus hatású vegyület, amely a baktériumok és gombák elleni védekezést szolgálja. Ha kórokozók támadják meg a növényt, védekezésképpen rezveratrol képződik benne.
Ugyancsak rezveratrol termeléssel reagál a növény az erős stresszhatásra, például fokozott UV-sugárzás esetén vagy a levegő magas ózonkoncentrációjánál. Pontosan ugyanez az antioxidatív hatás az, amely az embernél is szembeszökően pozitív hatású, ha elfogyasztja a növényt.
A rezveratrol:
- támogatja a szívet és a keringési rendszert, a zsíranyagcserét és az immunrendszert.
- megköti a szabad gyököket és csökkenti az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát, mert akadályozza a vérlemezkék összetapadását. Ezenkívül csökkenti a „rossz” LDL koleszterinértéket, és így összességében javítja a vérzsírértékeket.
- gyulladásgátló hatású, gátolja a herpeszvírusok és a gombák terjedését, valamint megakadályozza a mutációk és rákos sejtek létrejöttét.
- bizonyítottan hatásos mellrák ellen. Ez valószínűleg arra vezethető vissza, hogy hasonlóan hat, mint a fitoösztrogének (olyan növényi anyagok, amelyek hasonló felépítésűek és hatásúak, mint a női ösztrogén hormon), és akadályozza a rákos sejtek fejlődését.
- megkönnyíti a rákos sejtek elhalását, mivel gátlón hat egy bizonyos, a rákos sejt túlélése szempontjából döntő fehérjére, a nukleáris faktor kappa B-re. Ennek köszönhetően az apoptózis ismét aktiválódhat.
3. Salvestrol
A salvestrol a fitoalexinek csoportjába tartozik, feladata a behatoló baktériumok és gombák elleni védelem. Az emberi szervezetben elpusztítja a daganatos sejteket, de úgy, hogy közben nem károsítja az egészségeseket.
Ennek a CYP1B1 enzimnek köszönhetően a daganatos sejtek az önmagában véve nem mérgező salvestrolból olyan anyagokat állítanak elő, amelyek pusztulásukat okozzák. Mivel csak fertőzés vagy gombás betegség hatására kezd a növény salvestrolt termelni, a modern haszonnövények, amelyek termesztését többnyire nagyvonalú növényvédőszerhasználattal támogatják, már alig tartalmaznak belőle. Ráadásul részben keserű és csípős íze miatt előnyben részesítik azokat a fajtákat, amelyek kevés salvestrolt termelnek. Az ősi fajták ezzel szemben több keserű anyagot és csípős ízanyagot tartalmaznak.
A növénynemesítés és a növényvédő szerek használata így értékes rákellenes hatóanyagokat tüntet el a táplálékunkból. A legtöbb salvestrol még mindig a biogazdálkodásból származó zöldségben, gyümölcsben és fűszernövényben található, valamint azokban a régi fajtákban, melyek természetes keserűanyagait még nem küszöbölték ki nemesítéssel.
Jó forrásnak számít például: a zöldségek közül az articsóka, a padlizsán, az avokádó, a leveles zöldségek, a vízitorma, minden káposztaféle, a tök, az olajbogyó, a paprika, a rukkola, a szójababcsíra, a salátauborka, a zeller, a spárga, a spenót, a vadrépa, a cukkini.
4. Szulforafán
A másodlagos növényi anyagok közé tartozó szulforafán sejtkultúrákban és állatkísérletekben szintén gátló hatást fejtett ki a rákos sejtekre. Feltehetőleg egyes, a sejt stabilitásáért és mozgékonyságért felelős, valamint a sejt belsejében zajló transzportfolyamatokban részt vevő fehérjék (mikrotubulusok) működőképességét gátolja. Ennek köszönhetően elpusztul a rákos sejt.
A szulforafán főként a keresztes virágúakban fordul elő, például a káposztában, mustárban, zsázsában, retekben, tormában, repcében és brokkoliban. Különösen sok szulforafánt tartalmaz a brokkolicsíra, amely nagyobb élelmiszer-áruházakban kapható vagy az interneten rendelhető.
A legjobb növényi élelmiszerek mindennapos fogyasztásra
A megfelelő helyen termő, megfelelő időpontban betakarított természetes élelmiszerek telistele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, nyomelemekkel és másodlagos növényi anyagokkal. Legjobb, semmivel sem pótolható forrásai ezeknek a fontos építőköveknek.
A legjobb az egészben az, hogy a természet patikája egész évben nyitva tart:
- Vásárláskor feltétlenül ügyeljen arra, hogy csak érett és friss árut válasszon. Ellentétben az éretlenül szüretelt növényekkel, ezekben található a legtöbb bioaktív anyag. Gyakran előfordul azonban, hogy a frissesség és az érettség nem hangolható össze, mert a terményt messziről szállítják. Éretlenül szüretelik például a banánt, a citrusféléket és a paradicsomot, majd hűtve, az érlelést késleltető gázokkal körülvéve szállítják, és ugyanígy tárolják mindaddig, amíg a boltokba kerülés előtt ismét más gázok (például a hormonszerűen ható etilén) segítségével felgyorsítják az érési folyamatot.[brbr]Bár az áru a boltban frissnek és érettnek tűnik, vitamin- és növényianyag-tartalma a természetes körülmények között érlelt terményekhez képest kifejezetten alacsonyabb. Ezért, ha csak lehetséges, vásároljon helyben termelt, szezonális terményeket.
- Számos faj esetében a héjban vagy közvetlenül alatta helyezkednek el a biokatív növényi anyagok. Ezért például az almát, körtét, sárgarépát vagy uborkát fogyassza alaposan megmosva, de nem hámozva! Ezenkívül számos másodlagos növényi anyag elveszíti egészségvédő hatását, ha hosszasan fénynek vannak kitéve. Ezért fogyassza el a zöldséget, gyümölcsöt amilyen gyorsan csak lehetséges.
A következő válogatásból kiderül, hogy a leghétköznapibb élelmiszerek a legegészségesebbek.
1. Káposzta
Akinek a káposztáról elsőként a rossz szag és az unalmas egytálételek jutnak eszébe, az vagy sosem készítette még el annak rendje s módja szerint ezt a sokoldalú zöldséget, vagy egyszerűen fogalma sincs róla, mi minden rejlik benne. Közben pedig a fejes káposzta, a lilakáposzta, a feketekáposzta, a kelkáposzta, a fodros kel és az összes többi keresztesvirágú zöldségfaj, az élen a brokkolival, csordultig tele van rákellenes hatóanyagokkal, például glükózinolátokkal.
Ezek a kénvegyületek a sejtfalak roncsolásakor szabadulnak fel, és képesek arra, hogy megvédjék testünk sejtjeit a rákkeltő anyagok hatásától, valamint akadályozzák a daganatok kialakulását. Valósággal „lefegyver-zik” a rákkeltő anyagokat, és szabályozzák az ösztrogénháztartást. És mindezt ráadásul igen hatékonyan: már heti három-négy adag brokkoli számottevően csökkenti az emlő- és hólyagrák kockázatát.
Még a pankreász karcinómánál (hasnyámirigyrák) is, amely a legrövidebb túlélési idejű rákfajták közé tartozik, és amelynél a rákos őssejtek aránya különösen magas, hatékonnyá válik a terápia, ha a páciens a hatóanyagot a táplálékkal együtt veszi fel. És a ráadás: a glükózinolátok ezzel egyidejűleg védik a testi sejteket az örökítő-anyag károsodásától.
Konyhatipp: Mindig nagyon alaposan rágja meg a káposztaféléket, mert csak ebben az esetben érvényesülnek a rákellenes hatóanyagok. Az erős hőhatás azonban csökkenti hatékonyságukat. Ezért lehetőleg párolóedényben készítse a brokkolit és a többi kelfélét is, vagy csak rövid ideig süsse serpenyőben. Fogyasz-szon nyersen is káposztaféléket, például saláta formájában. A retek is jó nyersen, és szintén gazdag glükózinolátokban.
2. Friss paradicsom
A paradicsom az utóbbi évtizedekben a kedvenc zöldségek listájának élére kerül, nem utolsósorban a mediterrán konyhának köszönhetően, amely elképzelhetetlen volna nélküle. Különösen igaz rá, hogy a természet pazarló bőséggel látta el értékes anyagokkal – feltéve persze, hogy a növényen érhetett be. Ugyanis csak ebben az esetben van tele ásványi anyagokkal, vitaminokkal és másodlagos növényi anyagokkal.
Rákellenes hatása többek között a likopin érdeme, amely a karotinoidok közé tartozik, és amelynek egyúttal a paradicsom étvágygerjesztő, világító piros színe is köszönhető. A legtöbb, hőre érzékeny másodlagos növényi anyaggal és oxigéntartalmú karotinoiddal ellentétben a likopinnak éppen hogy szüksége van erre a hőre ahhoz, hogy hatóanyagai érvényesülni tudjanak.
A napon érlelt paradicsomokból készített sűrítményben, valamint a főtt, pürésített termékekben a legmagasabb a hasznos anyagok koncentrációja. Mivel a paradicsomos ételek többnyire értékes növényi olajokkal (például olívaolajjal) készülnek, szervezetünk különösen jól képes hasznosítani a likopint.
Konyhatipp: Fokhagymával és szőlőmag- vagy dióolajjal gazdagítva a paradicsomleves az egyik legideálisabb táplálék a rák megelőzésére. Készítse lehetőleg szabadföldi paradicsomból és ősi fajtákból (ilyenekhez esetleg biozöldség-termesztőknél juthat). Ezeknek lényegesen magasabb a likopintartalmuk, mint az újabb nemesítéseknek.
3. Hagyma és fokhagyma
A hagyma és a fokhagyma az ázsiai és a mediterrán konyhában is kedvelt összetevő, amelynek a fogások végső ízvilágukat és fűszerességüket köszönhetik.
A két, egymással is jól harmonizáló zöldségféle ezen túlmenően különösen hatékony rákellenes szer is. Értékes összetevői főként az erőteljes aromájú kénvegyületek közé tartoznak, mint például az alliin is. Ám csak a sejtfalak szétrombolásának hatására alakul az alliin allicinné, ami a fokhagyma jellegzetes szagát adja, és aminek a hagymafélék rákellenes hatása is köszönhető.
A hagymafélék ezenfelül polifenolokat, például kvercetint is tartalmaznak
Védik szervezetünket a rákkeltő anyagoktól, gátolják a rákos sejtek növekedését, amennyiben aktiválják az égésen alapuló anyagcserét, miközben gátolják az erjedést. A kvercetin ezenkívül igen hatékony a veszélyes rákos őssejtek ellen is. Sajnos egyre több olyan hagymafajta létezik, amelyben éppen ezeket a hasznos összetevőket küszöbölték ki a nemesítések során, mert többek között ezek felelősek a hagymaaprításkor tapasztalható könnyezésért is. Ezért válasszon inkább minél csípősebb hagymákat, még akkor is, ha alaposan megríkatják.
Konyhatipp: A hasznos összetevők jobb érvényesülése érdekében aprítsa kicsire a hagymát és a fokhagymát felhasználás előtt, és hagyja állni körülbelül tíz percig, mielőtt felhasználja. Ha egy kevés olaj kíséretében fogyasztja el, tovább növelheti hatékonyságát. Arra azonban ügyeljen, hogy az allicin nem hőálló. Ezért a fokhagymát mindig utólag keverje az ételhez, és ne hevítse fel. Fogyasszon minél gyakrabban nyers hagymát és fokhagymát, például salátába, tzatzikibe keverve.
4. Citrusfélék
Már a hámozásnál feltűnik a felszálló illatok miatt, hogy ezekben a színes gyümölcsökben jóval több rejlik, mint a rengeteg C-vitamin. A kezeletlen héjú citrusfélék frissen és vékonyan hámozott héjából felszálló illóolajok illata a benne található terpénekből származik.
A héjak még számos más igen aktív növényi anyagot és nagy mennyiségű polifenolt tartalmaznak, amelyek többek között erőteljes gyulladáscsökkentő hatásukról ismertek. Ezek a bioaktív anyagok ráadásul közvetlenül avatkoznak bele a rákos sejtek szaporodási ciklusába, és ezáltal gátolják a rákos növekedést. Az egészséges sejtek szintén jól járnak a növényi anyagokkal, mert megvédik őket a szabad gyököktől, és előnyösen befolyásolják a méregtelenítési folyamatot. A citrusfélék továbbá az immunrendszert is erősítik, valamint elősegítik további növényi anyagok felvételét és növelik hatékonyságukat.
Konyhatipp: Használja ki a citrusfélékben rejlő lehetőségeket! Amikor például salátát készít, locsolja meg egy teáskanál citromlével, és ízesítse finomra reszelt citrom- vagy narancshéjjal, így növelheti a vitaminok, ásványi anyagok és másodlagos növényi anyagok felszívódásának mértékét, és az olajat is védi az oxidációtól. A keserű narancslekvár narancshéjat tartalmaz, és mértékkel fogyasztva alkalmas reggelinek vagy desszertek ízesítésére, ugyanúgy, mint a reszelt citromhéj.
Roppant ízletes a citromhéj és a bogyós lekvárok kombinációja, amivel rögtön kétszeres rákellenes hatást érhet el. A lekvárok és dzsemek esetében azonban ügyeljen a bennük levő cukorra. Ráadásul még a friss citrusfélék is tartalmaznak cukrot. A mandarinban 10 gramm, a narancsban 9 gramm, és a pomelóban 18 gramm szénhidrát található 100 gramm gyümölcshúsban.
5. Bogyós gyümölcsök
Mindegy, hogy málna, szeder, áfonya, eper, piros vagy fekete ribiszke, alig akad más olyan gyümölcs, amely olyan nagy mennyiségben tartalmazna igen hatékony növényi anyagokat, mint a bogyósok. Ezekben a csodás ízű kis gyümölcsökben rengeteg a polifenol, amely rákellenes hatását az érburjánzás fékezése és a rákos sejt programozott sejthalálának gyorsítása révén fejti ki.
A polifenolokra ezenfelül az erős antioxidáns hatás is jellemző, ugyanis képesek a túlságosan korai öregedést okozó és az egészséges sejteket romboló szabad gyökök megkötésére. A polifenolok továbbá a kemoterápia és sugárkezelés iránt is fogékonnyá teszik a veszélyes rákos őssejteket.
Konyhatipp: Az a legjobb, ha cukrozás nélkül, tisztán élvezi a bogyós gyümölcsöket, akkor a szénhidrátmennyiséggel sem lesz gond. Ha mégis szüksége van édesítésre, használjon izomaltulózt vagy galaktózt. Ennek ellenére ügyeljen arra, hogy ne lépje túl a napi megengedett szénhidrátmennyiséget (ami 1 gramm CH testsúlykilogrammonként). Egyébként a mélyhűtött és a szárított bogyósok is tartalmaznak másodlagos növényi anyagokat, ezért szezonon kívül jó alternatívát jelentenek.
6. Pisztácia és dió
A pisztácia és a dió a legújabb kutatások szerint ugyancsak a rákot megelőzni és legyőzni is segítő táplálékok közé tartozik. Mivel a pisztácia sok gamma-tokoferolt tartalmaz, a hannoveri Deutsche Lungens-tiftung (Német Tüdő Alapítvány) ajánlása értelmében a napi rendszerességű fogyasztás védő hatású lehet a tüdőrákkal és más ráktípusokkal szemben.
Az alapítvány ennek kapcsán egy új amerikai vizsgálatra hivatkozik, amelynek résztvevői hat héten keresztül napi 68 gramm pisztáciát fogyasztottak a megszokott táplálékukon felül. Ennek eredményeképpen jelentősen nőtt szervezetük gamma-tokoferol-szintje. Ez persze nem jelenti azt, hogy ettől kezdve önnek is mindennap el kell fogyasztania 68 gramm pisztáciát, hiszen ezt az anyagot a jó minőségű növényi olajkeverékek és más élelmiszerek is tartalmazzák.
Ez a hatás legalább három összetevőnek köszönhető: a dió először is gazdag omega-3 zsírsavakban, amelyek bizonyítottan gátolják a daganatok növekedését. Ezenkívül antioxidánsokat és fitoszterolokat is tartalmaz, amelyek rákos daganatok növekedését fékező hatását szintén bizonyították már. A dióra is igaz, hogy nem kell mindennap meghatározott mennyiséget enni belőle, ha ön dióolaj-tartalmú olajkeveréket is fogyaszt, és rendszeresen eszik diós müzlit vagy diós kenyeret.
Konyhatipp: Különösen ízletes és egészséges az étcsokoládé, a pisztácia és a dió együtt. Ebben az esetben is ügyeljen azonban arra, hogy olyan cukor legyen benne, amely a vércukorszintet nem befolyásolja kedvezőtlenül (izomaltulóz, galaktóz). Ilyen feltételeknek megfelelő csokoládét az interneten keresztül rendelhet.
Csaknem feledésbe merült
Az enyhén savanykás italt fogyaszthatja tisztán vagy vízzel hígítva, és felhasználhatja mártások, desszertek vagy más ételek ízesítésére. Mivel egyre több borász tartja fontosnak a hagyományok ápolását, ismét kapható az agrest a színvonalas borkereskedésekben. Az egyetlen hasonló magyar termék a francia elnevezéssel került forgalomba.
7. Étcsokoládé
A csokoládéval ugyanaz a helyzet, mint az összes többi élelmiszerrel: a fajta és a mennyiség dönti el, hogy az egészségünknek használ vagy inkább árt. Az egyszerű tejcsokoládé például főként cukorból van, azért fogyasztását aligha lehetne ajánlani. Épp a fordítottja igaz az olyan étcsokoládéra, amelyben a kakaó aránya legalább hetven százalék, vagy inkább több. A kakaó ugyanis az áfonya és a szőlőmagliszt mellett a flavonoidok közé tartozó proantocianidin legértékesebb forrása.
Ez az értékes anyag semlegesíti a szabad gyököket, és ezáltal megelőzi a mutációkat, valamint közvetlenül is hat a rákos sejt energiatermelésére, amennyiben az égést serkenti és az erjedést gátolja. A kakaó ezenkívül sok polifenolt is tartalmaz, vagyis minél sötétebb árnyalatú a csoki, annál magasabb a kakaóhányad, és annál erőteljesebb az antioxidatív és a rákellenes hatás. Ezért élvezze nyugodtan, lelkifurdalás nélkül az étcsokoládét, de persze ezt is mértékkel!
Ezért válasszon olyan csokoládét, amely a vércukorszintet csak lassan emelő cukorfajták, például izomaltulóz és galaktóz felhasználásával készült, ezért nem okoz farkaséhséget. Ezek a cukorfajták még a zsírégetést is elősegítik, az agyat és az idegrendszert pedig egyenletesen látják el cukorral.
Konyhatipp: Nagyon egészséges a kakaó, izomaltulóz, galaktóz, bogyós gyümölcs (áfonya, fekete berkenye) és az olajos magvak (dió, lenmag, pisztácia) kombinációja. Ezekkel az alapanyagokkal egyenletesen és élvezetes módon láthatja el szervezetét értékes cukrokkal és olajokkal, valamint védő hatású másodlagos növényi anyagokkal.
8. Kurkuma
A sárgagyökérből előállított kurkuma vagy más néven curcumin intenzív narancssárga, fényérzékeny növényi anyag, amely az indiai konyhából ismert curry alapja. A polifenolok csoportjába tartozik. Intenzív színének köszönhetően az élelmiszeriparban is használják természetes színezékként (El00), például margarinokban, rizst tartalmazó készételekben, tésztákban, mustárban, édességekben és burgonyapürében. Az íz javítása csupán az egyik e fűszer sok jó tulajdonsága közül.
Konyhatipp: A curcumint nagyon gyorsan lebontja a máj és a bélnyálkahártya, ezért csak rövid ideig áll szervezetünk rendelkezésére. Ezt a folyamatot azonban lassíthatja, ha az ételeket a kurkuma mellett borssal is ízesíti. A bors piperintartalma ugyanis gátolja a gyors lebontást.
Sok más másodlagos növényi anyaghoz hasonlóan, kémiai struktúrájának köszönhetően a curcumin is erősen fény-, hő- és oxigénérzékeny. Ezért fontos, hogy a curcuminos fűszereket és kivonatokat gondosan dolgozzák fel, kíméletesen szállítsák, majd száraz és hűvös helyen tárolják. Csak így őrzi meg biológiai hatékonyságát.
9. Zöldtea
Mivel a zöld teát a fekete teától eltérően nem fermentálják, a tealevél értékes polifenoljai (katekinek) sértetlenül átvészelik a feldolgozási folyamatot, és kibontakoztathatják pozitív hatásukat. És pontosan ez az, aminek nagy jelentősége van a rákmegelőzés szempontjából, a polifenolok ugyanis gátolják a rákos sejt energia- és oxigénellátását biztosító erek burjánzását, és ezzel egyidejűleg fogékonnyá teszik az agresszív rákos sejteket a kemoterápia és a sugárkezelés hatásaira.
Konyhatipp: Zöld teából igen nagy a fajtaválaszték, és a teák nemcsak ízvilágukban, hanem polifenol-tartalmukban is számottevően különböznek egymástól. Egészségügyi szempontból kiváló választás a japán teafajták közül a Gyokuro vagy a Sencha-Uchiyama. Már napi három csésze fogyasztása is számottevően gátolja a rákos növekedést. Ám a katekinek csak abban az esetben szabadulnak fel optimálisan, ha a teafüvet nyolc-tíz percig a vízben hagyja. Mint minden érburjánzást gátló szer esetében, ennél is ügyeljen arra, hogy egyidejűleg csökkentse a szénhidrátbevitelt, különben a daganat erjedéses energiatermelésre fog átállni.
Tej és tejtermékek
Az első ezzel kapcsolatos kutatásokban már sikeresen vetették be a HAMLET-et rákos betegségek (bőrpapillóma és hólyagrák) esetén, biztató eredménnyel: a hólyagban elpusztultak a rákos sejtek. Más emlős állatok tejében, például tehenekében is előfordul egy alfa-laktalbumin komplex (bovine alpha-lactalbumin and oleic add, röviden BAMLET), amely a HAMLET-hez hasonlóan átjut a sejtmembránon, és elpusztítja a rákos sejteket. Tehát a tej és a tejtermékek természetes rákellenes hatóanyagokat biztosítanak – ami megint csak azt mutatja, hogy a természet milyen sokféle védelmet nyújt a rák ellen.
Gondoljon azonban arra is, hogy a tej laktóz formájában cukrot tartalmaz, amely megemeli a vércukorszintet, és ráadásul túlérzékenységi reakciókhoz vezethet. A tejnél ezért jobb választás a savanyított tejtermék, például az író és a joghurt (lásd a 67. oldalon).
Fogyasszon bőségesen nyers zöldséget, gyümölcsöt!
Alakítsa minél változatosabbra az étkezéseit, már csak azért is, mert a különböző másodlagos növényi anyagok hatása összeadódik.
- Kutasson régi és természetes gyümölcs- és zöldségfajták után! Számottevően több egészséges összetevőjük van, minta modern nemesítésűfajtáknak.
- Részesítse előnyben az ökológiai termesztésből származó terményeket! Csak így lehet biztos abban, hogy nem kell ráadásként mindenféle nem kívánatos összetevőt, például növényvédő szereket is elfogyasztania a zöldséggel, gyümölccsel együtt.
- Az ételek ízesítéséhez ne csak sót, hanem friss zöldfűszereket, hagymát, fokhagymát is használjon. Egy kevés citromlé is egészséges, és elősegíti, hogy szervezete hatékonyabban vehesse fel a táplálékból a másodlagos növényi anyagokat.
- Vigyázat! Az édes gyümölcsök részben bőségesen tartalmaznak glükózt (szőlőcukrot) ésfruktózt (gyümölcscukrot). Ezt is vegye figyelembe a napi szénhidrátbevitelnél, ami testsúlykilogrammonként 1 gramm lehet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.