Mit egyenek a hát- és derékfájdalommal élők?
Használja hátnaplóját!
Jegyezze fel naplójába, hogy mit fogyaszt. Azzal, hogy mindent lejegyzetel, beleértve az adagok nagyságát is, jobban tudatára ébred annak, hogy miért vált túlsúlyossá. Például gondolhatja azt, hogy egészségesen táplálkozik, ha sorra veszi az elfogyasztott ételeket, azonban este, mikor kiszámolja a bevitt kalóriákat vagy szénhidrátokat, észreveszi, hogy kétszer annyit evett, mint eredetileg tervezte (egyáltalán nem ritka az ilyen!).
Mikor a kutatók közölték velük a valóságos kalória felvételt, elkezdtek jobban odafigyelni az adagok méretére és a kalóriák számlálására.
Használjuk hátnaplónkat úgy, mint egy ellenőrzőfüzetet.
Írjuk le mindennap, hogy mit fogyasztottunk, mekkora adagokat, mennyi kalóriát és szénhidrátot, attól függően, hogy milyen súlycsökkentési célt tűztünk ki magunk elé. A nap folyamán folyamatosan számoljuk a kalóriákat. Ha esetleg túllépjük a kitűzött mennyiségeket, korrigáljuk ezeket a következő napi fogyasztásban.
Szabaduljunk meg fogyással gerincfájdalmunktól
A napi testmozgás mellett a legfontosabb dolog gerincpanaszaink megszüntetésére a testsúly csökkentése vagy az ideális testsúly fenntartása. Becslések szerint az USA-ban a felnőtt (20-74 év) lakosság 61%-a (110 millió fő) túlsúlyos. Az USA Betegségmegelőzési Központjának adatai szerint 2002-ben az elhízottak számaránya mind az ötven államban nőtt.
Továbbá, a gyermekkori elhízás az elmúlt 30 év legmagasabb szintjére ért. Mindezekhez az adatokhoz hozzátartozik az a tény is, hogy az amerikaiak egyre kevesebbet mozognak és több kalóriát vesznek fel, mint korábban bármikor.
- Izom eredetű háti fájdalom
- Hátfájás a gerinc betegségeiben, fájdalmak okai
- A mediastinum betegségei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mi az Ön ideális testsúlya?
A legtöbb embernek elképzelése sincs arról, mi lenne számára az ideális testsúly. Azt szoktam mondani a betegeimnek, akkor ideális a testsúlyunk, amikor jól érezzük magunkat, nincsenek a túlsúly által okozott betegségeink (magas vérnyomás, szívbetegség, cukorbetegség), és nem is valószínű, hogy a jövőben ezek kifejlődnek nálunk.
Néhány új kutatás szerint a testtömegindex (TTI) lehet a legjobb mérőszáma az egészséges – vagy egészségtelen – testsúlynak. A testtömegindex összefüggést mutat a testünk zsírtartalmával, továbbá a magasságunk és testsúlyunk közötti kapcsolattal.
A 20 évesnél idősebb felnőttek a TTI alapján az alábbi 4 kategóriába tartozhatnak:
- alultáplált,
- normális,
- túlsúlyos,
- elhízott.
A jelenlegi becslések szerint a 25-nél magasabb testtömegindexszel rendelkező emberek 64,5%-a túlsúlyos, míg a 30-nál magasabb TTI-vel rendelkezők 30%-a elhízott. Ezek ijesztő számok. Természetesen előfordulhat, hogy néhány ember, akinek TTI-je túlsúlyt mutat, teljesen normális mennyiségű testzsírral rendelkezik, csak az izomtömege nagy. Míg másoknak, akiknek normál a TTI-jük, lehet, hogy kicsi az izomtömegük és feleslegesen nagy a zsírpárnájuk. Az átlagot illetően ezek a statisztikák megbízhatóak, és minden embernek, aki a szükségesnél több ételt fogyaszt, figyelmeztetésül kell hogy szolgáljanak.
Számoljuk ki saját testtömegindexünket. Osszuk el a kilogrammban mért testsúlyunkat a méterben mért magasságunk négyzetével.
BM Index | 18, 5 alatt | 18,5-24,9 | 25-29,9 | 30-34,9 | 35-39,9 | 40 felett |
---|---|---|---|---|---|---|
Kategória | Sovány | Normál testsúly | Túlsúly | Mérsékelten elhízott | Súlyosan elhízott | Nagyon súlyosan elhízott |
Néhány szó a kalóriákról
Bár korábban azt hittük, hogy a táplálékkal bevitt zsírmennyiség csökkentése a testsúly csökkenéséhez vezet, ma már tudjuk, hogy ez nem mindig igaz. A zsír természetesen nagyon kalóriadús tápanyag (9 kal/g), és az is igaz, hogy a zsírban gazdag táplálékfelvétel csökkentése automatikusan csökkenti a kalóriafelvételt is, ezzel pedig fogyáshoz vezet. Másfelől pedig a szénhidrátok és a fehérjék kalóriatartalma jóval kevesebb grammonként (kb. 4 kai), mint a zsíroknak.
Míg ez a járulékos súlycsökkenés egy része a vízveszteségnek tulajdonítható, a kutatók emellett azt is gondolják, hogy ezek a diéták befolyásolják a szervezet metabolikus (tápanyag-lebontási) képességét is. A szervezet összetételének mérése nagyon alacsony szénhidráttartalmú diéta mellett arra utal, hogy a zsírveszteség nagyobb, míg az izomtömeg viszonylag megtartott marad.
Vagyis a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diéták elsősorban a zsír lebontásához vezetnek.
Ezek nagyon jó hírek! Mindazonáltal nem lehet azt mondani: mindegy, hogy miből és mennyit eszünk, úgyis le tudunk fogyni. Amíg ez így van, addig is marad a naplóvezetés a szervezetbe bevitt napi kalóriák lejegyzésével.
Ahhoz, hogy fogyjunk, vegyük azt a súlyt, amit el szeretnénk érni (ez legyen egy értelmes, a magasságunknak megfelelő testsúly), tegyünk egy nullát a számhoz, duplázzuk meg, és ne együnk kevesebb kalóriát naponta, mint amennyit ez a szám mutat.
Ez nagyon egyszerűnek tűnhet, de ez a módszer segít megelőzni azt, hogy kevesebb kalóriát vegyünk fel, mint a napi minimális tápanyagszükségletünk, és valószínűleg azt is segít megelőzni, hogy befolyásoljuk a szervezet anyagcseréjét. Ettől is fontosabb azonban, hogy a napi bevitt kalóriamennyiség túlságos lecsökkentése később mértéktelen evésbe csaphat át, mivel egy hosszabb időtartamon keresztül ez a magatartás nem követhető.
A szükséges kalóriamennyiség kiszámítása
Ideális testsúly x 10 x 2 = minimális kalóriák száma naponta
Figyeljük a derék-csípő hányadosát!
Gerincbetegek számára az egyik legfontosabb arra figyelni, hogy ne nőjön túl nagyra a hasuk. Egy feszülő has nemcsak kellemetlen, a légzést és mozgást nehezítő dolog, hanem nagymértékben növelheti a gerincpanaszokat is.
A magas koleszterinszint különböző szívbetegségekhez és szívrohamhoz vezet. Azoknál a nőknél, akiknek nagy a hasa vagy elhízásuk alma típusú, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy a vérlemezkék egyfajta állandó aktivált állapotba kerülnek, amely megnövekedett véralvadáshoz, és ezáltal szívrohamokhoz, agyi katasztrófákhoz vezethet.
A nagy haskörfogat és a magas testtömegindex nagyobb valószínűséggel kapcsolódik össze a csökkent életminőséggel és a napi élethez szükséges alapvető tevékenységek végrehajtásának képtelenségével. A nagy has tartási zavarokat is okozhat, amely a gerincet övező lágy szövetek és szalagok tartós túlnyúlásából, a gerinc ízületeinek és porckorongjainak megnövekedett terheléséből származik.
A gerinc megpróbálja kisfokú hátrahajlással kompenzálni a test elülső felszínén található pluszsúlyt, ami további nyúlást jelent az alsó gerincizmoknak. A megnövekedett súly és az izmok túlnyújtása, a gerinc megbomlott egyensúlya növeli a gerinc ízületeire és lágy szöveteire háruló mechanikai terhelést.
Körte vagy alma?
Egyes kutatók a test felépítése szerint az embereket különböző kategóriákba sorolják, pl. azokat a férfiakat és nőket hívjuk almának, akik a zsírszövet nagy részét a hason halmozzák fel (leginkább férfiak). A körte típusúak (leginkább nők) azok, akik a pluszsúly legnagyobb részét a has alatt, azaz a combokon és a csípőkön viselik.
Határozzuk meg az alakunkat!
Létezik egy egyszerű formula, hogy eldöntsük, mi az alma vagy körte típusba tartozunk–e. Vegyünk elő egy mérőszalagot, mérjük meg hasunkat a legkeskenyebb pontján, és a kapott számot osszuk el a csípő legszélesebb pontján mért értékkel. Nőknél ez a hányados nem lehet magasabb 0,8-nál. Férfiaknál ugyanez az érték: 0,95.
Saját derék-csípő hányadosunk
derék (………………………….. cm) / csípő (……. cm) =……….
Amennyiben Ön alma típusú, vagy körte, de a hasa már nőni kezdett, legfőbb ideje, hogy tegyen valamit a testéért és a gerincéért. Kezdje el csökkenteni azt a típusú hasi zsírszövetet, amely a szervezet kis, rejtett zugaiban rejtőzik, mélyen, közel a különböző szervekhez, készen arra, hogy emelje a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát.
Lépjen akcióba!
A legtöbb felnőtt tudja, hogy mit tegyen, ha túlsúlyosnak érzi magát. Az internet révén bárki eljuthat bármelyik népszerű egészséggel foglalkozó weboldalra, és letölthet olyan étrendeket, amelyek akár a kedvenc ételeinek fogyasztásával is fogyáshoz vezetnek. A háziorvos is adhat hivatalos étrendi javaslatot a testsúlycsökkentés elérésének érdekében.
A következő javaslatok segíteni fognak fokozatosan, lassan lefogyni, és örökre megtartani a súlyát, de ehhez be kell tartania az egészséges hát étrendjét. Ezt nem lesz nehéz megtennie, mivel a program több étel elfogyasztását teszi lehetővé, mint egy szokványos, alacsony zsírtartalmú diéta.
Ne igyon több szénsavas üdítőt!
Ha csak napi egy szénsavas üdítőitalról lemondunk (kb. 150 kalória), ez éves szinten 50 ezer kalóriát jelent, ami kb. 7-8 kg súlycsökkenésnek felel meg.
Az egészséges hát étrendje
Anélkül, hogy az orvos ismerné a beteg kórtörténetét vagy találkozna vele, nehéz olyan testsúlycsökkentő tervet összeállítani, amely megfelel az egyén egészségi állapotának. Ugyanis ami az egyik embernél működik, az teljesen hibás lehet a másiknál.
Ebben a cikkben megosztom Önnel azokat a tippeket, amelyek több ezer betegemnél már működtek. Ezek a javaslatok segítenek a fogyás megkezdésében, így Ön jól láthatja a saját erőfeszítéseit és ezek eredményeit is. Ha Ön már 3-5 kg-ot fogyott, kezdje el a kezdeti étrendet egyre több ételfélével kiegészíteni, amelyek megfelelnek az egészségi állapotának és személyes kívánalmainak.
Első számú fogyási tipp: gyors kezdés és fogyás alacsony szénhidráttartalmú diétával
Az alacsony szénhidráttartalmú diéták okkal a legnépszerűbbek a fogyni vágyók körében. Ezeket a diétákat az orvosi társadalom is egyre inkább elfogadja. Lehet róluk olvasni az interneten, és a különböző médiumok majdnem naponta beszámolnak valamilyen új felfedezésről ezekkel a diétákkal kapcsolatban. Ezenkívül egész nagy mennyiségű magas fehérje- és alacsony szénhidráttartalmú étel, ital és különböző egyéb élelmiszer-készítmény kapható mindenfelé, ráadásul ezek egészen jóízűek is.
A megbízható, csökkentett szénhidráttartalmú diéták általában 25%-nál kevesebb szénhidrát-eredetű energiát tartalmaznak, bár előfordulnak kisebb-nagyobb eltérések ettől az értéktől. Az egyetlen közös pont ezekben, hogy elnyomják az étvágyat és növelik a szervezet lebontó folyamatainak intenzitását; mindkét dolog kulcsfontosságú a folyamatos súlycsökkentésben.
Az elmúlt évben több tanulmány is napvilágot látott, amely megerősítette, hogy az alacsony szénhidrát- és magas fehérjetartalmú diétát orvosok is felírták néhány esetben.
A kutatók főbb tapasztalataikat a következő pontokban összegezték:
- az alacsony szénhidráttartalmú diétákat érő kritika nagy része azon a félreértésen alapszik, hogy az effajta diéta mit is tartalmaz pontosan
- az alacsony szénhidráttartalmú és a szokványos testsúlycsökkentésre használt diéták összehasonlítása azt mutatja, hogy az emberek többet fogytak a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diétákkal, mint a szokványosakkal
- a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diéták hatásmechanizmusa valószínűleg nemcsak a vízveszteségen alapszik, hanem feltehetően az étvágy csökkentésén és a metabolikus folyamatok felgyorsításán is
- a fogyás általában az izomszövet csökkenésével is jár, azonban a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diétát követők kevesebb izomszövetet veszítenek, mint azok, akik alacsony zsírtartalmú diétát használnak
- a nagyon alacsony szénhidráttartalmú diétáknak kedvező a hatásuk a szív- és érrendszeri betegségek rizikófaktoraira
Azt hiszem, hogy a következő öt év döntő jelentőségű lesz, mivel egyre több tudományos kutatás bizonyítja, hogy más módszerekkel is lehet fogyni, nem csak a szokványos alacsony kalória- és alacsony zsírtartalmú diétáktól. Tisztában vagyok azzal is, hogy többféle étrendet is ki kell próbálnunk, amíg megtaláljuk azt az egyet, amely leginkább megfelel személyes szükségleteinknek, és a megfelelő eredménnyel is szolgál.
Manapság már nagyon sok magas proteintartalmú diéta áll rendelkezésünkre
Ezek közé tartozik a népszerű, dr. Atkins által kifejlesztett alacsony szénhidrát/magas protein arányú diéta, a dr. Barry Sears által leírt, A zóna című könyvben közzétett diéta, illetve a cukorirtó nevű diéta, melyet orvosok egy csoportja fejlesztett ki. Bár mindegyiknek vannak elkötelezett hívei és ellenzői is, Önnek egyet kell tennie: keresse fel az orvosát, és válasszák ki együtt a legmegfelelőbbet, amelyik leginkább megfelel az egészségének és tervezett, célul kitűzött testsúlyának.
Nincsen olyan kőbe vésett szabály, mely megmondaná, mit lehet és mit nem lehet enni ahhoz, hogy fogyjunk és hogy egészségesnek érezzük magunkat. A sikeres fogyás, bármely diétát kövessük is, azt jelenti, hogy olyan egészséges élelmiszereket eszünk, amelyek segítenek elérni és megtartani ideális testsúlyunkat.
Az Atkins-diéta
A legtöbb ember azt gondolja, hogy az Atkins-diéta nem más, mint hús fogyasztása. Ez a diéta azonban nem erről szól.
Talán az egyik ok, ami miatt a betegek inkább kitartanak emellett a diéta mellett, az az, hogy a zsír és a fehérje kombinációja kielégíti az étvágyat, így a betegek egyszerűen nem éhesek. Az egész napos stabil vérnyomásszint biztosítja, hogy kevesebbszer jelentkezzen az evés utáni sóvárgás. Ezzel szemben a sok szénhidrátfogyasztás, ami a szokványos magas szénhidrát-/alacsony zsírtartalmú diéták esetében megszokott, magas inzulinszintet, alacsony vércukorszintet okoz, és gyakran koplalás- vagy éhségérzethez vezet.
Természetesen nem mindenki reagál így a szénhidrátokra, de ha Ön hamar megéhezik magas szénhidráttartalmú ételek, pl. egy tányér tészta, egy adag majonézes sült krumpli vagy egy nagy adag folyékony sajttal töltött péksütemény után, akkor valószínűleg az Atkins-diéta segíthet Önnek.
Egyre több tanulmány jelenik meg, mely szerint Ön az Atkins-diétával kiadósan étkezhet, és mégis fogyni fog.
Egy 2003 februárjában megjelent, még leleplezőbb tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a magas fehérjetartalmú diétának sok előnye van a fogyás szempontjából.
Kutatás:
Az Illinois Egyetem kutatói a leucin nevű aminosavat (nagy mennyiségben van jelen az állati eredetű élelmiszerekben, úgymint borjú, csirke, hal) tanulmányozták, és azt találták, hogy jelentős szerepet játszik a zsírégetésben és az izmok építésében. A kutatásban 24 középkorú nőt vizsgáltak, akiknek súlya átlagosan 91 kg volt, és naponta kb. 1700 kalóriát fogyasztottak.
A „fehérje” csoportban a kalória 30%-át fehérjéből, 41%-át szénhidrátból, 29%-át zsírból kapták. A nők mindennap a 10 hetes kutatási idő alatt kb. 30 dkg húst ettek meg, ebből egy alkalommal borjút kaptak, továbbá napjában háromszor ettek alacsony zsírtartalmú sajtot illetve tejet, és ötször zöldséget. A „szénhidrát” csoportban csak fele annyi fehérjét kaptak, azaz a kalóriák 16%-a származott fehérjéből, 58%-a szénhidrátból és 26%-a zsírból.
A zóna-diéta
Egy másik népszerű diéta – magas fehérje- / alacsony szénhidráttartalom – az utóbbi években sok figyelmet kapott. Ez az úgynevezett zóna-diéta, melyet dr. Barry Sears írt le az azonos című könyvében. Dr. Sears elmélete magába foglalja a hormonháztartás kiegyensúlyozását és az anyagcsere felgyorsítását oly módon, hogy a bevitt tápanyagok 40%-a szénhidrát, 30%-a fehérje és 30%-a zsír. Ezért ez a módszer széles körben ismert úgy is, mint a 40-30-30 diéta.
A zóna-diéta semmilyen ételt nem tilt meg, de erősen korlátozza a zsírban gazdag ételek és egyes szénhidrátok, pl. tészták, gabonafélék és keményítőfélék fogyasztását.
A zsíroknak csak úgynevezett jó zsíroknak szabad lenniük, azaz egyszeresen telítetlen zsírokat kell fogyasztanunk, mint olívaolaj, repceolaj, mandula, avokádó, makadámdió.
Dr. Sears nézetei szerint a zóna-diétában a tányér 1/3-át alacsony zsírtartalmú fehérjével, a maradékot pedig zöldséggel, lencsével, babbal, gabonafélékkel és gyümölcsökkel kell megtölteni. Választható továbbá valamilyen egyszeresen telítetlen zsírforrás, pl. olívaolaj vagy avokádó is. A zóna-diétáról bővebben a különböző fogyókúrás portálokon olvashatunk, és ezután dönthetünk arról, hogy megfelel-e ízlésünknek.
A cukorirtó diéta
A cukorirtó diéta alapgondolata, hogy minél több nagy rosttartalmú zöldséget, színhúst, halat, gyümölcsöt és őrölt gabonaféléket együnk. Ha alkoholt is fogyasztunk, annak vörösbornak kell lennie. Mivel a hozzáadott cukor fogyasztásának mértéke 1980 és 2000 között 22%-kal nőtt, jelenleg napi 30 teáskanálnál tartunk fejenként. A cukorirtó és egyéb alacsony szénhidráttartalmú diéták egyre nagyobb jelentőségre tesznek szert egészségügyi szempontból is.
A cukorirtó diéta kitalálói szerint csak kevés dolog van, amit nem szabad fogyasztani, ezek pedig a következők: burgonya, fehér rizs, kukorica, finomított lisztből készült kenyér, sárgarépa, finomított cukor, cékla, kukoricaszirup, méz, édesített szénsavas üdítőitalok, sör és cukorszirup. Sok ember sikeresen fogyott le a cukorirtó diétával.
Kettes számú fogyási tipp:
Együnk minél több teljes értékű élelmiszert!
Ha már lefogytunk 3-5 kg-ot, emeljük a komplex szénhidrátok bevitelét, elsősorban friss zöldséggel, gyümölccsel. Véleményem szerint a teljes értékű élelmiszerek jobban megfelelnek vitamin és ásványianyag-forrásként, mint a különböző étrend-kiegészítők. A gyümölcsökkel sok speciális vitamint, pl. C-vitamint vehetünk fel, csakúgy, mint az összes esszenciális tápanyagot, amelyek szükségesek az immunrendszer működéséhez és a szervezet energiatermeléséhez.
Egy narancs pl. tele van C-vitaminnal, karotinnal és kalciummal
Nemcsak a narancs, hanem az egyéb citrusfélék is csökkentik a fájdalmat, mivel nagyon gazdagok bioflavonoidokban. Ezek az anyagok növényi eredetűek, erős antioxidánsok és gyulladáscsökkentő hatásuk van. Bizonyított tény, hogy a bioflavonoidokban gazdag élelmiszerek felgyorsítják azokat a kulcsfontosságú enzimreakciókat, amelyek csökkentik a gyulladást és segítenek lecsökkenteni a fájdalmat. Mindemellett, a friss narancs nagyon finom, különösen, ha az edzésprogram elvégzése után fogyasztjuk.
Vigyünk diétánkba minél több antioxidánst!
Az antioxidánsok segítenek a szervezet gyógyulási folyamataiban, felgyorsítják azokat, és megelőzik a krónikus betegségek kialakulását.
Példák:
- az A-vitamin fontos a fehérjeszintézisben, mely az izomnövekedéshez elengedhetetlen
- a C-vitamin megvédi az izomsejteket a szabad gyökök által okozott károsodástól, gyorsítja a növekedést és a gyógyulási folyamatokat
- az E-vitamin védi a sejtmembránt, melytől sok szervezetben előforduló anyagcsere-folyamat függ, így pl. az izomsejtek növekedése és képződése
A friss gyümölcs és zöldség gazdag antioxidánsokban és fitokemikáliákban. Az antioxidáns olyan fontos tápanyag, amely segít kijavítani a sejtkárosodásokat, és életfontosságú a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenállásában. A fitokemikáliák olyan biológiailag aktív anyagok, amelyek a növények színéért, ízéért, illatáért felelősek, valamint védik őket a különböző növényi betegségektől.
Ha emeljük a táplálékbevitelünket, emelnünk kell a végzett gyakorlatok mennyiségét is. Ha több kalóriát égetünk, mint amennyit beviszünk, akkor tovább csökkenthetjük testsúlyunkat, amellett, hogy többet ehetünk és élvezhetjük azt a szabadságot, amit a fájdalommentesség és a megnövekedett mozgáskészség jelent.
Hármas számú fogyási tipp:
Együnk sok fehérjét tartalmazó sovány húst!
Ha egy gyors sikerrel kecsegtető diétát szeretnénk választani, amely alacsony szénhidráttartalmú és magas fehérjetartalmú élelmiszerekből áll, akkor rendkívül széles skálája áll rendelkezésre az egészséges fehérjét tartalmazó tápanyagforrásoknak. Vásárláskor válasszuk a színhúsokat, mivel azok szegényebbek zsírban és kalóriában.
Együnk több halat, ami szintén sok fehérjét és kevés szénhidrátot tartalmaz. Ha zsíros halakat eszünk, mint pl. lazac, szardínia, tonhal, pisztráng, az a magas omega-3-zsírsavbevitel miatt is hasznos. A tonhal például gazdag omega-3-zsírsavakban (n-3-PUFA, EPA, DHA). Ezek a zsírsavak többek között arról ismertek, hogy mérséklik a gyulladást, és esetenként képesek csökkenteni a gerincfájdalmakat. A vegetáriánusok előszeretettel fogyasztanak olyan teljes értékű élelmiszereket, amelyek egy másik omega-3-zsírsavat, az alfa-linolén-savat tartalmazzák, pl. szója, repceolaj, dió és lenmag.
Ha szóját kívánunk fogyasztani, törekedjünk arra, hogy olyat válasszunk, amely szegény kalóriában, zsírban és szénhidrátban. A szójafehérje a legteljesebb értékű növényi fehérje, mely gazdag E-vitaminban, rostokban, kalciumban, magnéziumban, lecitinben, riboflavinban, tianinban, folsavban, vasban és esszenciális zsírsavakban, ezért mindenképpen része az egészséges étrendnek. Most következzen néhány magas fehérjetartalmú tápanyagforrás, melyeket ajánlani szoktam betegeimnek:
Színhús, csirke, hal
Marha: Zsiradéktól megtisztított sovány marhahús, például kerekpecsenye, hátszín, dagadó; bélszín java; rostélyos; steak Sertés: sovány sertéshús, pl. friss sonka, konzerv vagy főtt sonka, kanadai szalonna
Bárány: pecsenyének való hús, borda, comb Borjú: pecsenyének való hús, sovány borda Baromfi: csirke (fehér hús, bőrrel), pulyka (vörös hús, bőr nélkül), kacsa vagy liba (bőr nélkül, a zsírt leszedve)
Hal: hering (füstölt), osztriga, lazac (friss vagy előrecsomagolt), harcsa, szardínia (konzerv), tonhal (olajban), makréla és egyéb zsíros halak Vad: vadliba (bőr nélkül), vadnyúl
Ne együnk nagy adagokat!
Úgy tűnik, amióta hatalmas adagokat fogyasztunk étkezéseink során, járványszerűvé vált az elhízás. A túlsúly pedig növeli a gerincfájdalom és egyéb krónikus betegségek kockázatát. Régebben azt gondoltuk, hogy a nagy, gyorséttermi adagok a gyorsétteremláncok találékony marketingstratégiájának részei, melyekkel a minél több vásárlásra próbálnak ösztönözni bennünket.
Néhány érdekes adat:
- a házilag készített hamburgerek 1977 és 1996 között 170 grammról 250 grammra nőttek
- a gyorséttermi hamburgerek 1977 és 1996 között 180 grammról 215 grammra nőttek
- a hagyományos éttermekben a hamburgerek 1977 és 1996 között 160 grammról 150 grammra csökkentek
De nem csak az elfogyasztott táplálék típusa okozza az elhízás járványos elterjedését. Az a tény, hogy ekkora adagokat eszünk, mindent elárul. Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium 60-90 grammos főtthús-adagokkal számol, és a nagyobb súly több kalóriát is jelent.
Most következzék néhány tipp, hogyan csökkenthetjük az adagok méretét:
- gyümölcsléből elég egy pohárral fogyasztani
- 30 g hús vagy sajt kb. annyi, mint a teljes hüvelykujjunk a tövétől a hegyéig
- 90 g hús, hal vagy csirke (egy normál adag) kb. tenyérnyi nagyságú
- 30-60 g dió kb. egy teli maroknak felel meg
- az ételeket kisebb salátástányérokon szolgáljuk fel, és tegyük el a nagytányérokat
- a rágcsálnivalókat kicsi uzsonnazacskókban tároljuk, így biztosan nem eszünk meg többet, mint egy adag
- ha étteremben ebédelünk, az előételt felezzük meg partnerünkkel
- a gyerekeknek gyermekmenüt vagy kis adagot kérjünk, ne a szuper nagy adagot
- zöldsalátával, hámozatlan gyümölccsel és színes zöldségekkel lakjunk jól, ne pedig magas szénhidráttartalmú ételekkel, kenyérrel, tésztával és édességekkel
Hal | Omega-3 zsírsav-tartalom 100 grammban |
---|---|
Makréla | 2,6 |
Pisztráng, tavi | 2 |
Hering | 1,7 |
Tonhal, kékúszójú | 1,6 |
Lazac | 1,5 |
Szardínia (konzerv) | 1,5 |
Tok, atlanti | 1,5 |
Tonhal, hosszúúszójú | 1,5 |
Fehérhal, tavi | 1,5 |
Szardella | 1,4 |
Makrahal | 1,2 |
Sügér, csíkos | 0,8 |
Szajbling, pataki | 0,6 |
Pisztráng, szivárványos | 0,6 |
Laposhal, Csendes-óceáni | 0,5 |
Tőkehal, sávos | 0,5 |
Cápa | 0,5 |
Tok | 0,4 |
Sügér, édesvízi | 0,3 |
Harcsa | 0,3 |
Álsügér | 0,3 |
Lepényhal | 0,2 |
Tőkehal, foltos | 0,2 |
Csattogóhal, vörös | 0,2 |
Kardhal | 0,2 |
Nyelvhal | 0,1 |
Keresse a glikémiás indexet!
A Harvard Egyetem legutóbbi kutatásai szerint a glikémiás index megmutatja, hogy melyek azok a szénhidráttartalmú élelmiszerek, melyek viszonylag kis mértékben hatnak a vércukorszintre. A glikémiás index egy pontrendszer, mely a szénhidrátokat egy 0-100-as skálán osztja be a vércukorszintre kifejtett hatásuk alapján.
Az egyetem kutatói mérték azt a cukormennyiséget, amely az adott táplálék elfogyasztása után közvetlenül a véráramba került. Azok az élelmiszerek, amelyek sok cukrot bocsátottak ki, növelték a testsúlyt és elhízást okoztak, de a szív- és cukorbetegség kockázatát is megemelték. A tisztán csak fehérjét és zsírt tartalmazó élelmiszerek – úgymint csirke és hal – glikémiás indexe 0. A sült burgonya glikémiás indexe 85. Az alacsony glikémiás indexszel rendelkező élelmiszerek – tőkehús, csirke, hal, szójatermékek és néhány zöldség – csak kissé emelik a vércukorszintet. A magas glikémiás indexszel rendelkező élelmiszerek – sült burgonya, egyéb, keményítőben gazdag tápanyagforrások – drámai vércukorszint-változásokhoz vezetnek, melyek az étvágyat növelhetik.
Válasszuk az alábbi, alacsony glikémiás indexszel rendelkező élelmiszereket:
- alacsony zsírtartalmú tejtermékek
- alacsony zsírtartalmú fehérjék, tofu, olajos magvak, hüvelyes zöldségek
- keményítőt nem tartalmazó zöldségek
- reggeli készítmények, amelyek búzakorpát, árpát és zabot tartalmaznak
- teljes kiőrlésű, egész magokat is tartalmazó kenyérfélék, árpa, tészta és rizs (burgonya helyett)
- ecetből és citromléből készült salátaöntetek
Legyünk óvatosak, ha nagy glikémiás indexszel rendelkező ételeket választjuk:
Megnevezés | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
---|---|
Cukrok | |
Maltóz | 105 |
Glükóz | 100 |
Méz | 55 |
Magas fruktóztartalmú kukoricaszirup | 50-70 |
Szacharóz (répacukor) | 68 |
Laktóz | 46 |
Fruktóz (tiszta gyümölcscukor) | 19 |
Xilitol | 8 |
Gyümölcsök | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
Datolya | 103 |
Görögdinnye | 72 |
Ananász | 59 |
Sárgadinnye | 65 |
Mazsola | 64 |
Kivi | 53 |
Banán | 52 |
Szőlő | 46 |
Narancs | 42 |
Eper | 40 |
Málna | 40 |
Szilva | 39 |
Alma | 38 |
Körte | 38 |
Grapefruit | 25 |
Meggy | 22 |
Gabonafélék és gabonatermékek | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
Francia bagett | 95 |
Fehér rizs | 72 |
Bagel | 72 |
Teljes kiőrlésű kenyér | 71 |
Fehér kenyér | 70 |
Crumpet | 69 |
Korpás rozskeksz | 64 |
Édestészta | 59 |
Basmati rizs | 58 |
Teljes kiőrlésű rozskenyér | 58 |
Hosszúszemű barna basmati rizs | 47 |
Barna rizs | 55 |
Instant tészta | 47 |
Teljes kiőrlésű búzakenyér (teljes magból, teljes kiőrlésű) | 46 |
Fehér spagetti | 40 |
Teljes kiőrlésű spagetti | 37 |
Árpa | 26 |
Gabonapelyhek | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
Puffasztott rizs | 82 |
Kukoricapehely | 81 |
Búzadara | 75 |
Weetabix (teljes kiőrlésű gabonarudacskák) | 70 |
Kellogg's Special K (gyümölcsös gabonapehely) | 69 |
Zabkása | 58 |
Müzli | 55 |
Kellogg's All-Bran (korpás gabonapeheíy) | 42 |
Hüvelyesek | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
Sült bab | 48 |
Csicseriborsó | 42 |
Feketeszemű bab | 42 |
Karóbab | 38 |
Holdbab | 36 |
Lencse | 29 |
Vesebab | 28 |
Szójabab | 14 |
Tejtermékek | |
Fagylalt | 61 |
Joghurt | 36 |
Sovány tej | 32 |
Zsíros tej | 27 |
Zöldségfélék | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
Fehérrépa (főtt) | 97 |
Burgonya (sütőben sült) | 85 |
Sültkrumpli | 75 |
Cékla (főtt) | 64 |
Edesburgonya | 61 |
Ujburgonya (főtt) | 57 |
Csemegekukorica | 54 |
Borsó | 48 |
Répa | 47 |
Desszertek és italok | GI érték - Glikémiás Index értéke - Alacsonyabb a jobb! |
Lucozade (energiaital) | 95 |
Jelly beans (csokoládébevonatú zselés cukorka) | 80 |
Fanta | 68 |
Gyümölcsszörp (hígítva) | 66 |
Kukorica chips | 63 |
Müzliszelet | 61 |
Burgonyaszirom | 54 |
Narancslé | 50 |
Mars szelet | 49 |
Csokoládészelet | 49 |
Almaié | 40 |
Mogyoró | 14 |
Négyes számú fogyási tipp:
Lakjunk jól magas rosttartalmú komplex szénhidrátokkal!
Bármilyen diéta, legyen az alacsony szénhidráttartalmú és magas proteintartalmú vagy egyéb, fogyasztó hatását növelhetjük, ha magas rosttartalmú komplex szénhidrátokat fogyasztunk, mint pl. gyümölcs, zöldség, hüvelyesek és gabonafélék.
A rostok befedik a gyomor nyálkahártyáját, ez pedig késlelteti annak kiürülését, lassítja az emésztést és az étkezések utáni cukorfelszívódást, csökkentve ezzel a szükséges inzulinmennyiséget. Mint már említettem, ez az inzulinválasz az, amely kiváltja az éhségérzetet – azt a valamit, amit meg kell próbálnunk elhallgattatni, ha fogyni szeretnénk.
Töltse fel C-vitamin-raktárait!
A vízben oldódó C-vitamin nagy mennyiségben megtalálható friss zöldségekben és gyümölcsökben. Ez a kulcsfontosságú antioxidáns segít fenntartani a kötő- és támasztószövetek kollagén állományát (a kollagén fontos része az ízületekben található porcszövetnek), a szalagokat és az inakat is karbantartja, továbbá a gyulladáskeltő anyagok hatását is képes blokkolni, melyek egyébként fájdalomhoz, degeneratív, romboló folyamatokhoz vezethetnek a szervezetben.
Elég C-vitaminhoz juthatunk akkor, ha napjában ötször eszünk friss gyümölcsöt és zöldséget, többek között a következő fajtákat: brokkoli, karfiol, paprika, káposzta, citrusfélék, kelkáposzta, kelbimbó, dinnye, spárga, avokádó, karalábé, paradicsom, vízitorma. A tablettával történő C-vitamin-kiegészítés csak akkor tanácsolható, ha a táplálkozás nem fedezi a szükségletet. Ilyen esetekben érdemes megkérdezni orvosunkat.
Az élelmiszerek rosttartalma (a legmagasabbtól a legalacsonyabb felé haladva)
- teljes gabonafélék, beleértve a főtt cereáliákat és a különböző kenyérféléket, árpából, zabból, hajdinából, rizsből, rozsból, búza és kukorica (a feldolgozott, finomított gabonák és a fehér kenyér nem tartoznak ide)
- hüvelyesek, lencse, borsó, bab (beleértve a szójababot, a sütött, zsírmentes bagolyborsót a salátákon)
- olajos magvak, magok, szárított gyümölcsök (magas kalóriatartalmúak, keveset fogyasszunk belőlük!)
- gumós növények, répafélék, cékla, burgonya, jamszgyökér
- egyéb zöldségfélék, brokkoli, zöldbab és a zöld leveles zöldségek
- gyümölcsök – szilva, alma, körte, bogyós gyümölcsfélék (a szűrt gyümölcslében nincs rost)
- saláták, káposzta, zeller
- tőkehúsok, csirke, tej, sajt, tojás (ezek egyáltalán nem tartalmaznak rostokat)
A zsírok nem a diétázók ellenségei! Mondjunk igent a jó zsírokra:
Az egyszeresen telítetlen zsírok jó zsírok. Olyan olajokban fordulnak elő, amelyek szobahőmérsékleten is folyékonyak, vagy különböző növényi élelmiszerekben (avokádó, dió, mogyoró, olajbogyó, hal).
A többszörösen telítetlen zsírok olyan olajokban találhatók, melyek folyékonyak vagy puhák szobahőmérsékleten, beleértve a kukoricát, a szóját, a napraforgót, a szezámmagot. A többszörösen telítetlen zsírok csökkentik az LDL-koleszterin, de a jótékony hatású HDL-koleszterin szintjét is, amit mi viszont emelni szeretnénk. (Figyelem: néhány tanulmány szerint a többszörösen telítetlen növényi olajokban gazdag táplálék elősegítheti a gyulladások kialakulásáért felelős prosztaglandinok termelődését.
A prosztaglandinok a hormonok olyan csoportja, amelyek erősítik a szervezet gyulladásos folyamatokra adott válaszait. Ezért nagyon fontos, hogy minél több ómega-3-zsírsavat fogyasszunk mindennapi étkezésünkben (lazac, szardínia, dió, lenmag, szójatermékek), ugyanis ezek fokozzák a gyulladást gátló prosztaglandinok termelődését.
Mondjunk nemet a rossz zsírokra!
A koleszterin húsokban, tejtermékekben és a tojás sárgájában található. Táplálékunk koleszterinszintje növeli a vér koleszterinszintjét, ezzel fokozza a szívbaj kockázatát. A telített zsírok állati eredetűek, így a teljes tejből készült tejtermékek és néhány olaj is tartalmazza őket. Telített zsírok találhatók a vörös húsokban, vajban, sajtban, löncshúsokban, kakaóvajban, a kókusz- és pálmaolajban és a tejszínben.
A hidrogenizált zsírok a hidrogenicáziónak nevezett kémiai folyamat révén jönnek létre, melynek során az eredetileg telítetlen, folyékony állapotú olajokat szilárd és telített formába hozzuk. Minél nagyobb a hidrogenizáció, annál több telített zsír keletkezik a folyamat során, ez pedig szintén tovább emelheti a vér koleszterinszintjét. A transzzsírok úgy képződnek, hogy a telítetlen növényi olajokat hidrogenizálják azért, hogy szobahőmérsékleten is szilárd halmazállapotúak maradjanak (margarinok).
Az olajos magvak és a jó zsírok
Az olajos magvak kiváló E-vitamin-források, és tele vannak jó zsírral, azonban energiatartalmuk nagyon magas. Például már két teáskanál mandula is 100 kalóriát tartalmaz. Fogyasszunk őket feltétlenül, de mindig legyünk tisztában azzal, hogy mennyit is ettünk belőlük.
Ötös számú fogyási tipp:
Távolítsuk el az egészségtelen élelmiszereket konyhánkból!
Ha fogyni szeretnénk, először is rendet kell tennünk a konyhánkban. Végül is ki tud ellenállni a chipsnek vagy süteményeknek éjjel, tévézés közben. Nem sokan közülünk! Ha nincsenek körülöttük csábító ételek, jobban tudjuk teljesíteni fogyási tervünket, és hamarabb jelentkezik az eredmény a fájdalom csökkenésében is.
Mindegy, hogy melyik diétát választjuk, nézzük át előtte a hűtőnket és a konyhaszekrényeket, és szabaduljunk meg minden olyan ételtől, amely kísértésbe hozhat minket. Ezután készítsünk részletes bevásárló listát, és erre csak azok az ételek kerüljenek fel, amelyeket ebben a cikkben ismertettem, és illenek az Ön által választott diétás étrendbe.
Néhány élelmiszer, ami mindig legyen otthon:
- zsírmentes tej, joghurt és sajt
- tojás
- fehér csirke- és pulykahús
- szójatermékek
- kagyló és hal
- szárazbab és szárított borsó
- friss vagy fagyasztott zöldségek és gyümölcsök
- magok és olajos magvak
- cukormentes rágógumi, italok és zselatin
- zöld és fekete tea
Hatos számú fogyási tipp: Együnk gyakran!
Érdekes dolog, hogy a legtöbben, ha elhatározzák, hogy fogyni szeretnének, azonnal leállnak az evéssel. A kutatások szerint ma már ismert tény, hogy a legjobb módja a normális testsúly fenntartásának az, ha leállunk a koplalással, és gyakran, kis mennyiségű ételt fogyasztunk.
A koplalás úgy, ahogy mi azt korábban tettük, csökkenti a kalória- és a tápanyagbevitelt, ez pedig nyomott közérzetet, és ennek következtében időnként jelentkező rohamszerű evési kényszereket okoz. Ha gyakran eszünk kis mennyiségű egészséges ételt, az jótékonyan hat anyagcserénkre és egész közérzetünkre.
A gyakori étkezés állandó szinten tartja a vércukrot, amely csökkenti az ingerlékenységet és az erős éhségérzetet. Ráadásul van egy további előnye is: ha gyakran eszünk, az anyagcserénk felgyorsul, ez pedig több kalória égetését jelenti, ami fogyáshoz vezet.
A miniétkezések szabályai
- napjában 5-6 alkalommal étkezzünk, de csak kis adagokat
- ezeket az étkezéseket 3-4 óránként osszuk be magunknak
- étkezésenként 300-400 kalóriát együnk, teljes napi kalóriatervünknek függvényében
Csonterősítő tápanyagok
A testsúlycsökkentés fontos a fájdalom mérséklésének érdekében, de a helyes táplálkozás a csontokat is erősítheti, és megelőzheti a csontritkulást. Most nézze át a vitaminokat és ásványi anyagokat, és beszéljünk a napi ajánlott beviteli mennyiségekről.
Kalcium
Az osteoporosis vagy csontritkulás gyakori oka a gerincfájdalmaknak, és gyakran eredményezi a csigolyák és más csontok törését. A legtöbb férfi és nő nem is tudja, hogy csontritkulása van egészen addig, míg el nem törik egy csontja és kibírhatatlan fájdalmai nem jelentkeznek. A kalcium a leggyakrabban előforduló elemek egyike a szervezetben, nagyon fontos szerepet játszik a csontritkulás megelőzésében, mivel a csontokat és a fogakat erősíti. Ehhez azonban megfelelő mennyiségű kalciumot kell naponta felvennünk, egyébként szervezetünk hiányt szenved belőle.
Bár a napi ajánlott kalciumfelvétel felnőtteknek 1-1,2 g (ettől magasabb az érték terhes, szoptató, posztmenopauzában lévő, illetve idős nőknél és férfiaknál), a legtöbb ember ennek csak 2/3-3/4 részét veszi magához. Néhány tanulmány szerint az amerikai nők 80%-a nem jut elegendő kalciumhoz. A szélsőséges diétázás csökkentheti a csontok sűrűségét, ha nem viszünk be elegendő kalciumot.
Bár a csonttörések kockázata a korral növekszik, 2003 májusában az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Szövetségének 51. éves ülésén elhangzottak szerint sok nő már közvetlenül a menopauza utáni első években veszélyesen alacsony csonttömeggel, egyes esetekben már csonttörésekkel is rendelkezik.
A fiatalabb nőknek ugyanúgy nagy a rizikójuk a törésekre, ha alacsony a csonttömegük, az első törés 45 év után keletkezett, általános egészségi állapotuk gyenge, és ha édesanyjuknak szintén volt időskori csonttörése.
Igyunk sok gyümölcslevet!
Tanulmányok szerint a kalciummal dúsított gyümölcslevek még jobb kalciumforrások, mint maga a tej.
Ne felejtsük el, hogy nem csak tejterméket kell fogyasztanunk ahhoz, hogy a megfelelő kalciumhoz hozzájusson szervezetünk, mivel a kalcium a tejből nem szívódik fel könnyen. Ügyeljünk arra, hogy ha nem tejtermékből szeretnénk fedezni kalciumszükségletünket, akkor abból nagyon sokat kell fogyasztanunk, mivel ezekből az élelmiszerekből általában még nehezebben szívódik fel a kalcium, mint a tejtermékekből.
Például egy csésze tejből felszívódó kalciummennyiséghez 8 csésze spenótot, majdnem öt csésze vörösbabot és 2,5 csésze brokkolit kell elfogyasztanunk.
D-vitamin
A D-vitamint a zsírban oldódó anyagok közé soroljuk, azonban a szervezetben hormonként hat. A D-vitamin segíti a kalcium és foszfor véráramból történő felvételét a csontokba, így erősen tartja azokat. Ha a szervezetben D-vitamin-hiány lép fel, a vér kalcium- és foszforszintje szintén csökken. A szervezet ekkor a csontokból kezdi lebontani a kalciumot.
A kalcium és a foszfor csontokból történő elvesztése szorosan összefügg a csontritkulással, és előfutára sok egyéb, a csontokat gyengítő problémának, folyamatnak, melyek növelik a gerincsérülés és gerincfájdalom kockázatát.
Bár a fiatal felnőttek a nap folyamán általában elegendő napfényhez jutnak ahhoz, hogy biztosítsák a szükséges vitaminmennyiség képződését, a középkorú és idős felnőttek ezt nem mondhatják el. Egy összehasonlító tanulmányban a kutatók azt állapították meg, hogy az öregedés csökkenti a bőr azon képességét, hogy a napfény segítségével D-vitamint termeljen. Ezért a napi D-vitamin-szükséglet 65-70 éves korban 800 NE (nemzetközi egység) vagy 8 µg (mikrogramm). Néhány szakértő szerint már 50 év felett szükséges ugyanennyi.
Az általában ajánlott napi D-vitamin-mennyiség 400 NE. A napfénnyel együtt ezt a fontos csonterősítő vitamint felvehetjük különböző táplálékokból, úgymint hering, makréla, lazac, tonhal, kalciummal dúsított tej és gabonapelyhek, laposhal- és tőkehalmájolaj. Ha nem veszünk fel elég D-vitamint az élelmiszerekkel, akkor a táplálék kiegészítők szedése komolyan megfontolandó.
K-vitamin
A K-vitamin fontos szerepet játszik a kalcium felszívódásában, így indirekt módon a csontritkulás kialakulásában. A napi ajánlott mennyiség K-vitaminból 65-80 jig. A legjobb K-vitamin-források a zöld leveles zöldségek, szójaolaj, brokkoli, spenót, a halolaj és a lucerna.
Magnézium
A magnéziumnak kulcsszerepe van sok olyan biokémiai reakcióban, melyek a csontok anyagcseréjéhez és erősségéhez szükségesek. Ez az ásványi anyag szabályozza a kalcium szállítását a szervezetben, és szerepet játszik a csonttörések megelőzésében is. Néhány tanulmány szerint sok idős, csontritkulásban szenvedő nőnél kimutatható magnéziumhiány, még akkor is, mikor kalciumszintjük megfelelő.
A magnézium forrásai a gabonafélék, az olajos magvak, a napraforgómag, tofu, tejtermékek, banán, ananász, mazsola, articsóka, avokádó, útilapu, spenót, céklalevél, osztriga, óriás lepényhal, makréla, tőkehal és a naphal.
Bór
A bór egy másik olyan ásványi anyag, mely nagy mennyiségben fordul elő zöldségekben és gyümölcsökben, és nagy szerepet játszik a kalcium-anyagcserében és a csontképzésben is. Bár még vitatott, egyes kutatások szerint mégis úgy tűnik, hogy a bór növeli a vér ösztrogénszintjét.
Bár nincs elfogadott ajánlás a bórra, nagy mennyiségben fordul elő növényekben, különösen az olajos magvakban, magokban, szárított gyümölcsökben és hüvelyesekben (szárazbab és borsó). Kerüljük a nagy dózisokban történő bevitelt, mivel mellékhatások jelentkezhetnek, pl. fejfájás.
Foszfor
A foszfor kulcsfontosságú ásványi anyag a szervezet kémiai reakcióiban. A kalciummal együtt fontos szerepe van a csontok és fogak felépítésében. A napi ajánlott bevitel felnőtteknek 0,8 g (1,2 g terhes vagy szoptató nőknek). A foszfor elsősorban halban, csirkehúsban, tőkehúsokban, gabonafélékben, tojásban, magokban és olajos magvakban fordul elő.
Mangán
A mangán mint antioxidáns fontos lehet a csontritkulás megelőzésében, mivel kapcsolatot hozhat létre a csont és a kötőszöveti fejlődés között. Az ajánlott napi mennyisége ennek a nyomelemnek 2,5-5 mg. Mangánban gazdag táplálékok a gabonafélék és az ezekből készült termékek, magok, olajos magvak, zöld leveles zöldségek és hüvelyesek.
A szója segít erősen tartani a csontokat
Ha a napi étkezések során egyszer fogyasztunk szójaterméket is, az növelheti a csontok szilárdságát. Az Illinois Egyetemen végzett egyik tanulmány 66 posztmenopauzában lévő nőt vizsgált, akik nem részesültek hormonpótlásban.
Az ágyéki vagy alsó gerincszakasz a gerincnek az a legalsó része, mely a menopauzában leginkább hajlamos a törésekre. Bár a csontsűrűség növekedése kicsi, mégis egyértelmű, és ezért nagy reményeket adhat azoknak a nőknek, akik valamilyen okból nem kaphatnak hormonkezelést a menopauza során.
Az izoflavonok olyan növényi anyagok, amelyek hasonlítanak az ösztrogénre, bár hatásuk sokkal gyengébb, mint a humánösztrogéné (kb. 500-1000-szer gyengébben hatnak, mint az emberi hormonok). Sok tanulmány mutatta ki az izoflavonokról, hogy lehet ösztrogénszerű hatásuk a szervezetben. Az osteoporosis-kutatásban az izoflavonok csökkentették a csontlebomlást állatokban, ösztrogénszerű hatásuk miatt. A tanulmányok szerint az állati fehérje fogyasztása gyengítheti a csontokat, mivel a csontokból így gyorsabban ürül a kalcium.
Néhány további fontos tápanyag, mely csökkentheti a gerincfájdalmakat
Komoly kutatási eredmények mutatják azt, hogy az étrend és az egészséges immunrendszer közötti kapcsolat nagyon szoros. Egyes tápanyagok hiánya az immunrendszer gyengülését eredményezi még akkor is, ha a hiányállapot csak nagyon enyhe fokú. Néha úgy tűnhet, mintha minden héten kiderülne valami újdonság a különböző speciális élelmiszerek és a krónikus fájdalom kapcsolatáról.
Mi olyan különleges ezekben az élelmiszerekben? Kutatók külön-külön vizsgálták őket, hogy meghatározzák, hogyan vezetnek a fájdalom csökkenéséhez.
Vegyük például a szóját. Az étkezési szója nemcsak erősíti a csontokat, de enyhíti a fájdalmakat is. Egy 2002-ben közzétett kutatás eredményei szerint a szójában gazdag étrend csökkenti az olyan krónikus fájdalmat, melyet a gyulladás és a szövetek duzzanata okoz (a gerincfájdalom ebbe a kategóriába sorolható). Ebben a tanulmányban a kutatók szójaalapú diétára fogtak patkányokat, melyeknek krónikus, gyulladásos eredetű fájdalmaik voltak.
Most következzen néhány élelmiszer és tápanyag, mely úgy tűnik, hogy fontos a különböző, fájdalommal járó betegségek megelőzésében:
Banán
A banán sok B6-vitamint és triptofánt tartalmaz. Mindkettő fontos a nyugodtságérzés eléréséhez akkor, amikor az élet különböző stresszorai belső feszültséget okoznak. A B6-vitamin fontos szerepet játszik a szerotonin és dopamin szintézisében (ezek olyan neurotranszmitterek, melyek szükségesek az idegsejtek közötti egészséges információáramláshoz). A triptofán olyan aminosav, mely a szerotonintermelést stimulálja, a szerotonin pedig a szervezetben nyugtató szerepet is játszó neurotranszmitter. Fogyasszunk el egy banánt, amikor a bennünk felgyülemlett feszültség már vájkáló gerincfájdalmat okoz, és figyeljük meg, segít-e nekünk.
Bogyós gyümölcsök
A sötét színű bogyós gyümölcsök (áfonya, szeder, cseresznye, málna) csökkentik a fájdalmat, mivel anthocianidint tartalmaznak, amely kisöpri a szervezetből a káros szabad gyököket. Ezekben a gyümölcsökben sok a C-vitamin is, amely erősíti az immunrendszert, és szükséges a kötőszövet, elsősorban a kollagén termelődéséhez.
Cseresznye
A cseresznye cianidint tartalmaz, mely blokkolja a gyulladást okozó enzimeket.
Zöld tea
A zöld tea napi többszöri fogyasztása jó hatású lehet egészségi állapotunkra. A tea sok katekint tartalmaz, egy komplex, szerves molekulát, mely csökkenti a fájdalmat és elősegíti a fogyást. A fekete tea, mely népszerű Amerikában, csak 5-10% katekint tartalmaz. Egyes kutatások szerint a zöld tea gátolja az arthritisre jellemző gyulladásos válaszreakciót.
A zöld tea a polifenolok egyik típusát, az epigallokatekin-3-gallátot (EGCG) is tartalmazza. Ez az anyag gátolja az interleukin termelődését, amely arra szolgál, hogy jelezze a fehérvérsejteknek és egyéb sejtes elemeknek a gyulladásos folyamat kezdetét.
Egy másik tanulmány 1200 idős angol nőt vizsgált. Akik több teát ittak (4 vagy több csészével naponta), azoknak sokkal sűrűbb volt a csontszerkezetük a gerincükben és csípőjükben, mint akik kevesebbet vagy semennyi sem fogyasztottak. A nagyobb csontsűrűség általában csökkent csonttörési hajlamot jelent. A teának tehát egyértelmű védő szerepe volt ezeknél a nőknél.
Csak az utóbbi időben kezdenek el tanulmányok megjelenni bizonyos élelmiszerek termogén (hőtermelő) tulajdonságairól, és ebben a tekintetben a zöld tea az egyik élen járó téma. Egy 1999-ben megjelent amerikai tudományos cikkben kutatók azt állapították meg, hogy a zöldtea-kivonatot tartalmazó kapszulák felgyorsítják az anyagcserét, így több zsír elégetését teszik lehetővé.
Narancs
A narancs a nobiletin nevű flavonoidot tartalmazza, melynek gyulladáscsökkentő hatása van. A hesperidin egy olyan másik flavonoid, amely a narancshéj narancsszínű, vékonyabb részében található meg, és szintén gyulladáscsökkentő hatású.
Paprika
Az édes harangpaprika, csakúgy, mint a csípős chilipaprika, kapszaicint tartalmaz, amely tüzes, növényi eredetű kémiai anyag. A kapszaicin csökkenti az ún. P-anyag szintjét, amely a gyulladásos folyamatokat indító anyagok egyike, és szerepet játszik a fájdalom központi idegrendszer felé történő közvetítésében is. Ma azt gondoljuk, hogy ez a fájdalomcsökkentő növényi anyag kiváltja a szervezet endorfintermelését is. Az endorfinok a természetben előforduló, a szervezet saját ópiumszármazékai. A pirospaprika pedig sok szalicilátot tartalmaz, amely egy aszpirinszerű anyag.
Ananász
Évekig ajánlottam ananászt a sportolóknak sportsérülések gyógyításának céljából. Ennek oka a bromelain, amely az ananászban található gyulladáscsökkentő enzim. Néhány tanulmány kimutatta, hogy a bromelain csökkenti az osteoarthritis-ben fellépő fájdalmat is. Az ananász sok mangánt tartalmaz, amely egy csontépítő ásvány, valamint C-vitamint is, mely a kollagénképződésben fontos.
Az egészséges hát étrendje – javaslatok
Tisztában vagyok azzal, hogy 10 kg-ot nem lehet egyik napról a másikra leadni. Végül is több évbe telt, amíg a szervezet felvette ezeket a pluszsúlyokat.
Szüntessük meg a fájdalmat B-vitaminokkal!
Néhány új kutatás kiemeli a B-vitaminok szerepét a krónikus fájdalom, különösen a nociceptív fájdalmak esetében. A no-ciceptív fájdalmak a test szöveteinek sérüléséből erednek, melyeket okozhat törés, zúzódás, ütés, izomhúzódás, fertőzéses eredetű gyulladás, ízületi rendellenesség vagy bármilyen más, az izmot nem normális módon igénybe vevő esemény vagy probléma.
Már korábbi tanulmányok is kimutatták azt, hogy a Br(tiamin), B6-(piridoxin), B12-(cianokobala-min) vitaminok fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásúak. Újabb tanulmányok, melyeket 2003-ban San Diegóban egy orvosi konferencián ismertettek, arra a következtetésre jutottak, hogy a Br, B6– és B12-vitaminok klinikailag hatásosak lehetnek számos fájdalmas állapot kezelésében, úgymint lumbágó, isiász és egyéb betegségek.
Fogyasszunk több avokádót!
Ha ismerkedik a különböző élelmiszerek fájdalomra és gyulladásra gyakorolt hatásával, feltétlenül jegyezze meg az avokádót is. Ez a tápanyagban gazdag gyümölcs rendelkezik a legnagyobb rosttartalommal az összes gyümölcs közül, és tele van C- és E-vitaminnal, folsawal, káliummal és magnéziummal. Az avokádóban található zsírok 60%-a egyszeresen telítetlen, és nincs benne telített zsír vagy koleszterin. Az avokádónak elég kicsi a szénhidráttartalma is, ezért akik alacsony szénhidráttartalmú diétán vannak, azok is fogyaszthatják (14 g szénhidrát / egész gyümölcs és 10 g szénhidrát / rost).
Fájdalomölők
Néhány tanulmányban a betegek beszámolnak arról, hogy fájdalmuk és merevségük csökken, ha bizonyos élelmiszereket adnak étrendjükhöz. Ha Ön nem allergiás ezekre az élelmiszerekre, nem árt, ha kipróbálja őket, hogy lássa, az Ön esetében van-e előnyös hatásuk.
- a fokhagyma, hagyma és káposzta magas kéntartalmú, a kén pedig csökkenti a gyulladást
- a cseresznye, az áfonya és a szeder javítják a porcképződést és gátolják a porclebomlást
- a zeller, petrezselyem, alma, a gabonafélék, a gyömbér, a lucerna egyensúlyban tartják az immunrendszert
Már ma elkezdhetjük kitakarítani a konyhánkat, hogy megszabaduljunk az egészségtelen élelmiszerektől. Állítsunk össze egy egészséges ételeket tartalmazó bevásárlólistát, és vásároljunk friss, tápláló ételeket, majd írjunk fel mindent hátnaplónkba, amit elfogyasztottunk.
Használva ezeket a feljegyzéseket, legalább elképzelésünk lesz jelenlegi étkezési szokásainkról, és nem lesz, ami kísértésbe ejtsen, ha nagy kalóriatartalmú, de egészségtelen, gyorséttermi ételekre gondolunk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.